bord citroen bx

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

bord citroen bx

Mesajde adrianunchiu » Mar 08-Mar-2011 23:20

salut am achizitionat de curand un bx din 92 si din pacate nu merg toate functiile din bord(turometru,dezaburire geam spate , lumini bord,senzor usi,si nu prea da caldura),are cine habarcum se da bordul jos?
p.s. motorul a fost schimbat din 1.6 benzina in1.9 diesel.[img]http://[/img]
Imagine

Imagine

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 08-Mar-2011 23:42

Bordul - adica ceasul de bord se da usor jos. Eu mi-am schimbat absolut tot interiorul si nu e cine stie ce de complicat
-bordul in sine are doua suruburi jos (vizibile dupa ce desfaci bagheta) si inca doua sus (vezi pe unde iti incape mana sa desfaci cele doua piulite) Sus e mai dificil de dat jos pt ca nu prea ai spatiu, dar vei reusi. Daca ai ghinionul sa ai modelul mai vechi de bord (ma refer tot la seria 2, dar primele modele de seria 2) vei gasi in loc de piulite niste cleme care foarte sunt fooooarte greu de dat jos -dar cred ca n ue cazul la tine ca e model '92

-lumini bord - verifica becurile, acel reostat(sau cum s-o numi) care iti da puterea de iluminat, etc.
-dezaburire geam spate - cel mai probabil ai butonul stricat - asta pica destul de des. Verifica totusi si sigurantele.
-caldura. Ai termostat? Daca ai termostat si functioneaza ok, vina e de la calorifer. In mod normal un BX Diesel cu calorifer nou scoate relativ repede caldura iar la drum intins stai lejer in tricou iarna. Mie mi se pare foarte eficient sistemul de incalzire de la BX: caldura relativ repede, geamuriel nu se aburesc, etc
Ultima oară modificat Mar 08-Mar-2011 23:46 de către abarth_mcm, modificat 1 dată în total.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
Ady
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Lun 09-Feb-2009 22:26
Localitate: DB

Mesajde Ady » Mar 08-Mar-2011 23:45

Cel mai probabil ti-a ramas bordul de benzinar,si de aceea nu iti indica turometrul si unele functii.
Ca sa-l dai jos,desfaci partea de deasupra a consolei centrale,unde e ceasul daca ai,pe mijloc,vezi ca are 2 suruburi,iei placa aia jos,bagi mana inspre bord(ceasurile de bord) si trebuie sa ai un fel de piulita de plastic,care de desface.La fel procedezi si in partea stanga,dar trebuie scos acel "sertar" sa-i zic asa,ca sa ai loc.Cele 2 suruburi despre care ti-am vb,tin cochilia.Apoi mai ai cateva suruburi,in zona volanului,e tabita aceea de sub ceasurile de bord,nu prea ma pricep la explicat,dar daca as fi acolo ti l-as da jos in 5 min,oricum sper sa intelegi ceva din cele spuse.Asa se da jos,daca ai de gand sa-l schimbi,te pot ajuta eu cu un bord de diesel 1.9,aveam mai multe,trebuie sa caut.pe undeva sigur am.Bafta!

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Mie 09-Mar-2011 19:23

va multumesc foarte mult pentru raspuns ,ideea este ca deocamdata pe frigul asta nu pot da jos bordul.
as vrea sa stiu cat ma ajunge panoul de kilometraj(bordul) sal iau de la tine si nu stiu daca chiar o sa mearga ,adica daca mai sunt firele acolo...
maine am sa fac niste poze la motor si la bord pentru a le discuta mai pe larg si in legatura cu caldura.
sincer sa fiu nu prea ma pricep la mecanica ,electronica.
Masina am luato de la sotia proprietarului ,el a murit acum o luna sii ceva.
Unchiul sau fiind prieten de familie ss-a bucurat ca a ramas la cineva cunoscut si are si el un bx turbodiesel din 92 berlina,si are vreo 5 borduri in garaj plus alte multe piese aripi,faruri,etc....
as vrea sa stiu daca bordul de diesel daca il montez se mai poate pune la motorul meu,poate are firele lipsa sau eu stiu?
Am sa revin cu poze ,va salut.

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Vin 11-Mar-2011 19:47

salut am aici pozele cu motorul(un pic murdar) si bordul cu becurile care se aprind la contact
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Vin 11-Mar-2011 19:51

p.s. masina este foarte zgomotoasa ce sugestii aveti pentru a reduce zgomotul? imi puteti arata pe o imagine suruburile de la bord cum se desfac si in ce ordine, pentru turometru am inteles ca e de la electromotor..

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Lun 14-Mar-2011 11:38

Citroen BX 17. TD '89

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

volanta

Mesajde adrianunchiu » Joi 07-Apr-2011 17:38

ok salutare baieti, m-am intors si amrevenit cu noi intrebari.
Cineva mi-a spus ca turometrul sa mearga la mine tre sa am volanta?e ok ?
Si as mai vrea sa stiu cand se face schimbul de ulei hidraulic si de care.?
Cum se poate da jos macaraua ca numai urca cum trebuie iar in dreapta nu mere butonul de sus jos.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 07-Apr-2011 19:39

volanta ai sigur, important e sa ai si senzorul care citeste viteza ei de rotatie. uleiul hidraulic se inlocuieste la 60.000 km si se foloseste exclusiv LHM. daca nu merge intr-un sens e de la buton de obicei
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

ulei

Mesajde adrianunchiu » Joi 07-Apr-2011 20:42

castrol lhm?
total lhm?

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Joi 07-Apr-2011 20:48

imi place masina ta.
ideea este ca a fost pe benzina masina 1.6, si nu stiu daca proprietarul a mai pastrat ceva (senzori).
am o poza mai sus cu motorul.
imi pare rau ca la mine nu merg multe chestii ,asta e incerc sa le fac pe rand.

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Joi 07-Apr-2011 20:48

khan?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 07-Apr-2011 22:50

da! senzorul ala e doar la diesel, deci n-avea ce pastra de la benzina
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

adrianunchiu
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 08-Mar-2011 23:11
Localitate: focsani

Mesajde adrianunchiu » Vin 08-Apr-2011 20:27

ce ulei tre sa folosesc?


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77