Demontare punte spate HELP!!!

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

M
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Vin 13-Oct-2006 19:23
Localitate: HD

Demontare punte spate HELP!!!

Mesajde M » Mie 25-Apr-2012 22:37

Salut
Vreau sa demontez puntea spate la un Citroen Bx 19 TZI pentru a scoate cele 4 conducte de presiune care vin la frana si suspensie spate(sunt ruginite pe o portiune iar cea care vine la frana spate este sparta si pierd LHM cand apas pedala de frana), dar am vazut ca suportii care tin puntea sunt prinsi cu nituri. Daca se poate demonta puntea spate va rog sa ma ajutati cu sfaturi despre cum se demonteaza acea punte si eventual cum se pot scoate acele 4 conducte lungi care vin din fata de la motor.

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Joi 26-Apr-2012 10:06

Lasa un nr tel pe privat sa te sun, sau suna la 0767148877sau 0740656870 sa vorbim :razz:

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 26-Apr-2012 19:50

Conductele se schimba fara a demonta puntea !!
Daca pierzi LHM atunci cand apesi pedala, mai mult ca sigur conducta lunga de frana de sub masina o ai sparta. Aceasta se schimba cu masina urcata pe elevator sau daca ai canal sa te bagi sub masina. Mai pot fi si cele mici de la etriere, dar ma indoiesc.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

M
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Vin 13-Oct-2006 19:23
Localitate: HD

Mesajde M » Lun 30-Apr-2012 17:27

Gata am demontat toate cele 4 tevi.
Am lasat puntea in jos numai pe partea cu tevile dupa care le-am scos pe toate 4.
Mii de multumiri lui benny_merty pentru sfaturile pretioase, de asemenea ai multumesc si lui abarth_mcm pentru raspuns.

Acum oameni buni a aparut o noua problema: tevile care sunt f ruginite pe o portiune destul de mare.
Intrebarea este: se gasesc undeva tevi noi sau o alta solutie, cu ce le pot inlocui ca de sudat nu prea cred ca mai poate fi vorba, pls help me !!!

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Lun 30-Apr-2012 18:11

M scrie:Gata am demontat toate cele 4 tevi.
Am lasat puntea in jos numai pe partea cu tevile dupa care le-am scos pe toate 4.
Mii de multumiri lui benny_merty pentru sfaturile pretioase, de asemenea ai multumesc si lui abarth_mcm pentru raspuns.

Acum oameni buni a aparut o noua problema: tevile care sunt f ruginite pe o portiune destul de mare.
Intrebarea este: se gasesc undeva tevi noi sau o alta solutie, cu ce le pot inlocui ca de sudat nu prea cred ca mai poate fi vorba, pls help me !!!

Daca imi spui lungimea si diametrul pot sa-ti fac eu tevile si sa ti-le trimit. Am presa de bercuit conducte speciala pt citroen :)

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Lun 30-Apr-2012 20:39

merg de Oltcit cele 4 tevi + cele doua de la telescoape.
daca ai noroc, poate mai gasesti la magazine de Oltcit.
ultima data am cumparat acum vreo 2-3 ani si stocul se cam golise.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Lun 30-Apr-2012 21:17

Daca nu gasesti tevi de lungimea potrivita am eu facut la strung prelungitoare cu filet la ambele capete ,foto jos si folosesti conducte de la xantia. Asa am facut la bx meu acum 8 ani si slava domnului de atunci nu am avut probleme. :wink:
Imagine

Imagine

Imagine


Înapoi la “Mecanica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973