Tampoane pentru bratele suspensiei spate

Modificari si imbunatatiri ce pot face viata Bx-ului mai usoara.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Tampoane pentru bratele suspensiei spate

Mesajde Dan Popa » Joi 03-Apr-2008 10:11

Daca la bx este ca la cx inseamna ca trebuie rapid sa schimbi rulmentii de la bratele pe spate. Mai ai suspensie pe spate?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 03-Apr-2008 11:08

rulmentii SKF costa 50 de lei pe bucata, dar daca deja ai rotile cracanate, iti recomand sa schimbi si simeringurile.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Joi 03-Apr-2008 21:42

mersi fain.partea nasoala e ca trebe sa fac un drum cam de 500 de km pe weekend.se poate rupe ceva?sau ceva mai rau decat simplul scartait?ma poate indruma cineva in operatia de schimbare?la ce ar trebui sa am grija....de unde sa incep.....mersi anticipat...

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Joi 03-Apr-2008 21:44

suspensia e buna...cel putin mai buna ca inainte.....numa ce amm drenat sistemul si am bagat ulei hidraulic.....cand am luat masina avea bagat ulei de transformator....

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 03-Apr-2008 21:47

nu reusesc cum dreaq de unii au ca___ in loc de cap sa faca asemenea treburi.... si alta prostie pe care nu o inteleg... de ce sa nu repari odata toate retururile sa nu mai curga, apoi ii pui ce ii trebuie ei ca sa mearga. greu o fii.
poti sa mergi cu ea la drumul asta, dar ai grija sa nu devina obisnuinta, ca nu faci altceva decat sa agravezi problema, si pana la urma se strica si suprafata de etansare pe simeringuri de la brate.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Joi 03-Apr-2008 22:24

mersi,se repara sapt viitoare...cat despre simeringuri....unde anume sunt....le voi schimba si pe ele daca tot umblu pe acolo...ma gandesc ca nu sunt o avere

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 07:00

cum anume se schimba rulmentii astia?de unde sa incep....sunt sigur ca mas descurca dar nu vreau sa bajbai pe acolo sa mai rup ceva.....daca ma poate ajuta cineva....... :cry:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 04-Apr-2008 09:34

antonlupan scrie:mersi,se repara sapt viitoare...cat despre simeringuri....unde anume sunt....le voi schimba si pe ele daca tot umblu pe acolo...ma gandesc ca nu sunt o avere


Semeringurile fac parte din kitul de reparatie ala complet. Mai exista si o varianta mai ieftina care include doar rulmentii.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 04-Apr-2008 18:24

eu iti recomand sa nu te apuci singur, pentru ca va dura foarte mult si deobicei, cine nu a mai facut asa ceva si incearca, se da cu capul de pereti. ca sa iti explic asa: suspenzi masina neaparat pe capre, dai roata sau ambele roti jos; te asiguri sa pui masina pe treapta cea mai de jos a suspensiei; dupa asta, trebuie sa desfaci conductele de la etrieri, desfaci siguranta de la tija cilindrului care e prinsa in brat, scoti afara sfera, apoi cilindrul, apoi bara de stabilizare, apoi desfaci prezonul care tine bratul si il dai afara. dupa asta, te apuci si scoti afara rulmentii si tubul, moment in care ai sa iti dai seama ce e cu simeringurile alea; daca ai mers mult cu rulmentii terminati, suprafata de etansare a bratului pe simeringuri mai mult ca sigur este zapacita, iar in situatia asta trebuie neaparat sa rectifici acolo bratele, ca daca nu rulmentii cei noi o sa tina fix 2 luni.... o sa te chinui ceva si sa scoti afara camasile exterioare ale rulmentilor din brat, si o sa iti trebuiasca o scula speciala sau una improvizata ca sa poti sa faci asta. cred ca atunci cand vei termina de citit ajungi la concluzia ca ai nevoie de un meserias pentru asta. sincer, nu stiu daca te pricepi sau nu, dar este destul de complicat de facut de unul singur.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 21:41

mersi de ajutor....pot sa zic ca tura trecuta am schimbat singur puntea spate....in noiembrie acum 2 ani...am inceput la 9 dim si am gatat la 2 noaptea...afara pe o platforma betonata....partea buna e ca am cealalta punte de pe care pot desface bratele...schimba rulmentii.....dupa care schimb bratele intre ele si gata....ar trebui sa se potriveasca nu?ca doar tot de acolo vine...trebuie sa mentionez ca atunci am schimbat puntea pentru acelasi motiv...rotile cracanate....nu stiam ca se pot schimba doar rulmentii si am crezut ca asa e mai usor... :)

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Vin 04-Apr-2008 21:55

daca zici ca cealalta punte ai dat-o jos din acelasi motiv..... atunci ce rost are sa iei piese de pe ea daca sunt la fel de uzate?.... sau poate nu am inteles eu bine
BX

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 22:19

ideea era sa iau de pe aia bratele...sa le pregatesc cu tot ce trebe pe ele si intro zi sa fac schimbul....timpul e inamicul nr unu....daca ar inventa careva ziua de 48 de ore ar fi trilionar in dolari

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

inaltime bx

Mesajde antonlupan » Vin 11-Apr-2008 20:19

sal ....intrebare....de unde se regleaza inaltimea in partea din fata la bx?spatele am reusit sa il dau umpic mai jos de la "sertarasu" de pe puntea spate....ma poate indruma cineva?

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 30-Sep-2009 18:51

Desi e vechi topicul..am decis sa postez aici si sa nu mai deschid altul.
E vorba despre tampoanele de puntea spate.,
Ca sa fiu mai explicit, pun o poza
Imagine


Tampoanele la care fac referire sunt notate cu 5. Cele mici (notate cu 5) nu le mai am deloc, iar cele mari exista..insa trebuiesc reconditionate/schimbate ca au cam ruginit la prindere si e posibil sa nu mai reziste mult si sa se rupa.
Cred ca mai toti aveti problema mea..fiind o problema frecventa la BX.
Eu ma gandesc sa pun niste tampoane asemanatoare cu cele de BX (cele mari..nu sunt in poza asta..nu stiu de ce..dar pe masina mea sunt) dar mai mari un pic (folosite la camion pe la pernele de aer..sigur se gasesc in comert..eu le aveam )
Daca reuseste modificarea(pe care eu o consider utila), o sa pun poze zilele acestea.
Ultima oară modificat Mie 30-Sep-2009 18:55 de către abarth_mcm, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 30-Sep-2009 18:54

nu alea sint problema, daca tin bine minte topicul se refera la tampoanele notate cu nr 2, care sint mult mai importante ca tin puntea prinsa de masina
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available


Înapoi la “Modificari utile BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973