Stare drum - Bucuresti - Targoviste - Bran

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Stare drum - Bucuresti - Targoviste - Bran

Mesajde danmanea » Lun 02-Feb-2009 19:40

Salutare,

vreau sa ma duc un weekend la munte - Bran. Si ma gindeam sa nu ma mai duc prin Ploiesti, ci prin Targoviste. Cum este drumul? Eu nu am mai fost pe acest drum cam de 3 ani si atunci era putin cam "rupt". Dupa cum vedeti din sematura, nu-mi prea permit un drum rau. Daca nu e OK, voi alege DN 1A.

mersi tuturor.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 02-Feb-2009 19:51

În varã era bun.

Dreamer
pasionat
Mesaje: 261
Membru din: Lun 13-Aug-2007 19:49
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde Dreamer » Lun 02-Feb-2009 19:52

Bucata intra Bucuresti si Targoviste este relativ buna, dar in momentul in care iesi din Targoviste spre Sinaia, drumul se face din ce in ce mai prost, el nefiind reparat de cel putin 2 ani.
Mai degraba alegi DN1A ;)
"Viata este facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe!"
Vulpeeeeeee!

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 02-Feb-2009 22:01

Nu cumva omu se refera la Bucuresti -Targoviste-Campulung-Rucar-Bran?
Daca da drumul este excelent excluzand portiunea Targoviste Campulung care este super denivelata si peticita dar fara multe gropi:).
Peisajul este super...traseul asta ar intra in Top 20 drumuri turistice in romania.
Si sa nu uitam cinema 5D in Bran :) desi nu am fost.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

salut

Mesajde danmanea » Mar 03-Feb-2009 08:02

da, eu asa ma gindeam: prin Targoviste - Campulung. de atunci stiu ca portiunea asta e cam rea. Mai este o varianta prin Pitesti - Campulung (avind in vedere ca stau in Militari - e mult mai usor de iesit). Ar fi OK. Stiu ca portiunea frumoasa e Campulung - Bran. Ma insel?

Prin Pitesti e putin mai lung (cu ~ 25Km) dar cistigi la timp pe A1.

Mersi tuturor.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 03-Feb-2009 08:38

este foarte frumos..parerea mea, nici intre Targoviste si Campulung nu este rau peisajul.
Pe ruta Bucuresti -Pitesti-Campulung drumul este bun. Ar fi o portiune oarecum denivelata, intre iesirea pe autostrada si intersectia cu drumul de Mioveni (sau cam asa ceva). Apoi mai sus drumul este recent reabilitat. Pe varianta asta ai avea ca Obiective EuroMall Pitesti, apoi o cetate dacica in apropiere de Campulung, orasul Campulung este frumos sun celebre aici cofetaria Iepurasu si terasa Elion :evil: stiu de pe vremea armatei, apoi monumentul de la Mateisu (imediat dupa Campulung).
Pe Targoviste ai avea cetatea cu Turnul Chindiei.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

salut,

Mesajde danmanea » Mar 03-Feb-2009 09:49

ok, mersi mult de tot. o sa iau in considerare si ma hotarasc.

mersi

Dreamer
pasionat
Mesaje: 261
Membru din: Lun 13-Aug-2007 19:49
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde Dreamer » Mar 03-Feb-2009 16:30

Scuze ... eu ma gandeam la varianta Bucuresti-Targoviste - Sinaia-Predeal -Bran. :D
"Viata este facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe!"

Vulpeeeeeee!

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 08-Mai-2009 06:35

Este necesar un update la aceasta discutie sa nu ramana lumea cu pareri gresite. In urma intalnirii din aprilie am constatat ca soseaua Pitesti Targoviste s-a degradat foarte rau...chiar si portiunea dinspre Campulung pe care eu o stiam mai buna. Am inteles ca si tronsonul Targoviste Pitesti s-a degradat. deci atentie mare...se circula dar este plin de gropi.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Emil Paunas
pasionat
Mesaje: 173
Membru din: Mar 04-Mar-2008 20:00
Localitate: TARGOVISTE, DB

Mesajde Emil Paunas » Vin 08-Mai-2009 08:59

Eu am fost chiar ieri [pe drumul dintre targoviste si campulung, e adevarat, doar pana la voinesti, dar drumul se prezinta chiar bine, sunt portiuni mari asfaltate complet in ultima saptamana. si peisajul e chiar superb!in cateva saptamani cred ca va putea fi luat in calcul pt o plimbare de week-end reusita! :D

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Joi 11-Iun-2009 19:56

Nu vreau sa sperii pe nimeni dar ruta Bran-Campulung-Pitesti este mizerabila, acum doua saptamani am ales aceasta varianta si am regretat, foarte multe gropi cel putin pe ruta Bran -Rucar este deplorabil drumul si foarte aglomerat, pacat de priveliste care este superba, este regretabil ca, o zona atat de mult mediatizata si vizitata de turisti nu are drumurile pe care le merita.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv