Concediu Grecia

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mdragos
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Joi 01-Mar-2007 10:54
Localitate: ploiesti

Concediu Grecia

Mesajde mdragos » Joi 28-Iun-2007 10:56

Salut, ma poate sfatui cineva care este cel mai rapid drum spre Grecia prin Bulgaria, eventual o autostrada ceva de genul asta, care sa iasa aproape de granita cu Grecia.Eu am fost cu autocarul anul trecut si drumul pe langa Sofia a fost lung si foarte prost.Exista o alta varianta mai rapida?Plecam spre Grecia 2 pardon trei dar cel de-al treilea este in burtica si nu as vrea sa-i obosesc foarte tare.daca cunoasteti vreo varianta rapida raman dator cu o bere Mythos la intoarcere :yawinkle:

Regards

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 28-Iun-2007 11:21

ai o singura varianta, sa mergi catre sofia, apoi sa cobori spre kulata.

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
mdragos
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Joi 01-Mar-2007 10:54
Localitate: ploiesti

Mesajde mdragos » Vin 29-Iun-2007 13:16

Merci mult insa am auzit de o varianta pe Stara Zagora, care iese pe la Alexandraopouli.Sti ceva de asta?Pe varianta cu Sofia am fost de trei ori cu autocarul si nu prea ma impresioneaza.Iar drumul este foarte prost.Preferabil ar fi o ruta ocolitoare in afara de cea cu Sofia

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Vin 29-Iun-2007 13:53

prin interiorul bulgariei ai multe variante, poti sa megi si spre varna, sa cobori spre bourgas....tu ai cerut cel mai rapid drum...ei bine, mai rapid decat acesta nu este decat Taromul :lol:

AndreiR
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Lun 08-Ian-2007 18:44
Localitate: Arad

Mesajde AndreiR » Sâm 30-Iun-2007 14:27

si eu cred ca o sa merg vara asta cu masina in grecia. am fost anul trecut cu autocarul si a fost un calvar.
Ca ruta cred k voi merge asa : Arad---Timisoara---Lugoj---Drobeta---Calafat---Vidin---Sofia---Kulata.
Acum am o singura intrebare: voi credeti in basmele despre bulgaria? (ca nu-i bine sa o traversezi noaptea, ca sunt o groaza de hoti imbracati in politisti, te opresc si te jefuiesc...etc etc.) Eu sincer refuz sa cred ca in gloriosul an 2007 si facand parte din uniunea europeana sa se intample asa ceva in bulgaria. poate acum 5-10 ani...

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 30-Iun-2007 15:50

si la americani poti intalni criminali in serie pe route 66, asa ca totul depinde de noroc. Eu am traversat de cateva ori bune bulgaria, am mers si ziua si noaptea, norocos din fire, nici macar nu s-a uitat dupa mine vreun politist...

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Mar 28-Aug-2007 17:16

Nu e frumos ce fac, dar nu pot sa ma abtin, pt ca toata viata mea am visat sa fac asta. O sa merg in 2 sapt in Thassos (nu asta am visat.. altceva, o sa vedeti ce).
Deci, recomand cu caldura tuturor pasionatilor de viteza insula Thassos din Grecia. Pe un forum dedicat acestui subiect, ia uitati ce am gasit:

"Plaja cea mai frumoasa de pe toata insula este Paradise Beach, apa super limpede, nisip din cel mai fin toate astea la poalele unor munti inalti. Mirific.
Se pot inchiria masini, motoare, scootere, TGV-uri pentru orice perioada si cu cat le iei pe mai multe zile e mai avantajos ca pret. Limenaria e simplu de invatat asa ca nu o sa va pierdeti. "

Va jur ca visez de ani buni sa merg cu un TGV, daramite sa inchiriez unul... nu stiu ce naiba o sa fac cu el, cateva zile, ca insula probabil se strabate in 5 minute la o viteza de 350 kmh
:mrgreen: :D :twisted:
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Mar 28-Aug-2007 17:30

:lol: :lol:

da.. super tare sa inchiriezi TGV-ul. astia or avea linii pe sub apa ca sa te poti plimba in voie....

Eu n-am inchiriat decat sageata albastra din cand in cand,dar e cam scumpa...
Relu

AndreiR
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Lun 08-Ian-2007 18:44
Localitate: Arad

Mesajde AndreiR » Mie 29-Aug-2007 11:35

eu am fost in thassos acum 2 ani si nu era nici urma de TGV. cred ca ii o confuzie. Intr-adevar poti inchiria masini,ATV-uri, scutere etc, in nici un caz TGV. Ce farmec ar mai avea? Sa mergi cu 200-300 km/h in jurul insulei si sa nu vezi nimic.... Este foarte frumos sa dai turul insulei,ii superb,peisaj tot... Concediu placut!

Avatar utilizator
mdragos
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Joi 01-Mar-2007 10:54
Localitate: ploiesti

Mesajde mdragos » Mie 29-Aug-2007 14:06

Daca gasesti TGV in Thassos da-mi un telefon ca in 8 ore sunt acolo sa ma plimb si eu cu el.Desi cred ca o sa astept telefonul tau mult si bine.
Am mai citit undeva postul asta si m-am cracanat de ras cand am vazut.Este vorba de ATV-uri nu de TGV.Daca vrei mai multe informatii despre Thassos da si tu un pm ca la mine a fost al 6 lea an de cand merg acolo.

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Vin 31-Aug-2007 09:09

cdires scrie:da.. super tare sa inchiriezi TGV-ul. astia or avea linii pe sub apa ca sa te poti plimba in voie....

Omul stie si v-a explicat... chiar nu inteleg ce nu va e clar :D
Dar sa lasam asta la nivelul de mishto si sa trecem la chestii mai serioase.
AndreiR sau care ati mai fost... pe ce ruta, cum e drumul si cam cat ati facut din Bucuresti? Eu merg in fiecare an in Gr, insa pe ruta Ruse-Sofia-Pronachonas. Am inteles insa ca pt Thassos e alta. Ma intereseaza durata ca sa stiu cand plec.. totusi se depinde de niste fery-boat_uri care merg pana la 21:00 daca nu ma insel...
Mersi frumos.
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP

_________

Foste:

- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP

- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP

- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

AndreiR
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Lun 08-Ian-2007 18:44
Localitate: Arad

Mesajde AndreiR » Sâm 01-Sep-2007 10:25

Ruta Bucuresti-Giurgiu-Sofia-Kulata-Kavala si de acolo ferryboatu-ul pana in Thassos. Drumul este foarte bun si nu este aglomerat,cel putin asa era acum 2 ani. Am stat in Skala Potamia si m-am simtit extraordinar de bine. Din Bucuresti pana acolo zic eu ca faci vreo 7-8 ore,mers lejer.

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Re: Concediu Grecia

Mesajde george » Dum 02-Sep-2007 12:56

Mie drumul nu mi s-a parut asa de prost si nici asa de lung... E destul de liber. Ai doua variante: fie mergi legal (sigur dar plictisitor si deprimant) fie ii dai bataie (sint sosele libere, drepte), dar te pregatesti cu bancnote de 5 si 10 euro pe care le pui in pasaport cind te opreste politia.
mdragos scrie:Salut, ma poate sfatui cineva care este cel mai rapid drum spre Grecia prin Bulgaria, eventual o autostrada ceva de genul asta, care sa iasa aproape de granita cu Grecia.Eu am fost cu autocarul anul trecut si drumul pe langa Sofia a fost lung si foarte prost.Exista o alta varianta mai rapida?Plecam spre Grecia 2 pardon trei dar cel de-al treilea este in burtica si nu as vrea sa-i obosesc foarte tare.daca cunoasteti vreo varianta rapida raman dator cu o bere Mythos la intoarcere :yawinkle:

Regards

berzecus2003
pasionat
Mesaje: 236
Membru din: Dum 18-Apr-2004 16:30
Localitate: bucuresti

Mesajde berzecus2003 » Dum 02-Sep-2007 13:54

mdragos scrie:Merci mult insa am auzit de o varianta pe Stara Zagora, care iese pe la Alexandraopouli.Sti ceva de asta?Pe varianta cu Sofia am fost de trei ori cu autocarul si nu prea ma impresioneaza.Iar drumul este foarte prost.Preferabil ar fi o ruta ocolitoare in afara de cea

cu Sofia


exista varianta asta ,drumul e mai scurt cu vreo suta de km sau chiar un pic mai mult ,treaba proasta e faptul ca trebuie sa treci muntii si ai un drum de vreo 60km gen transfagarasan unde nu prea poti depasi...in rest totul e ok chiar mai liber decat pe sofia...

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Re: Concediu Grecia

Mesajde adistefan » Mar 18-Sep-2007 12:59

george scrie:Mie drumul nu mi s-a parut asa de prost si nici asa de lung... E destul de liber. Ai doua variante: fie mergi legal (sigur dar plictisitor si deprimant) fie ii dai bataie (sint sosele libere, drepte), dar te pregatesti cu bancnote de 5 si 10 euro pe care le pui in pasaport cind te opreste politia.

Corect George... subscriu afirmatiilor tale. Nu stiu de unde teama asta de Bulgaria pe capul soferilor ce o tranziteaza. Este a 4-a oara cand merg in Grecia cu autoturismul si vreau sa spun ca doar prima data, cand evident, nu stiam care e treaba, am dat o spaga. Chiar nu pricep ... care e problema?.. ca sunt multe echipaje la agatat si ca acest fapt te forteaza sa respecti toate limitele de viteza?... asta e o problema?.. poate fi, la felul in care intelegem noi sa ne deplasam pe sosele...Cu riscul de primi replici nu tocmai aprobatoare, imi permit sa afirm, ca spre deosebire de noi si mai ales de greci, care nu respectam nici un fel de reguli elementare, teama de militzia shpagara ii face pe bulgari sa fie mult mai atentzi si mai civilizati in trafic. Nu mai spuneti ca iti inventeaza contraventii ca nu e adevarat... E drept ca daca ai restrictie 40 si te-a prins cu 42 e "Problem, problem"... sunt intr-adevar nesimititi...se fac ca nu pricep engleza, iti arata codul rutier in bulgara ca sa nu pricepi nimic... dar din nou.. tocmai acest fapt te face sa fi f. atent. Pana si faptul ca iau spaga, fapt ce desigur reprezinta un act condmnabil.. blah, blah... nu ar trebui sa va incinga atat spiritele... ati prefera sa va dea amenda, care oricum era mai mare decat spaga, dupa care sa umblati pe la posta bulgara sau cu transfer international din Ro ca sa o platiti?... nu cred... Am venit alaltaieri tzeava de la Atena pana in Bucuresti si am trecut noaptea prin BG.. credeam ca dorm si astia, insa au fost mai multi decat ziua... am numarat 10 echipaje... aici vine argumentul meu... erau f. putine masini.. va dati seama ce frustrant e pt ei sa stea noaptea si sa nu le iasa plafonul.. daca era sa inventeze contraventii, fiti siguri ca ala era momentul.. nici vorba.. am trecut frumos pe langa toti cu viteza care era legala acolo.. ei se uitau cu ciuda la mine si cu asta basta... La intrarea in Sofia m-a oprit unul ca sa semnez martor ca m-a depasit un bulgar pe linie contiua, dar cand a vazut ca-s strain.. a zis "davai, davai..." si am plecat.
In rest sosele mult mai libere si mai bune decat la noi, autostrazi care chiar se lungesc de la an la an (spre deosebire de romanica noastra).. pe bune... in ciuda peisajului dezolant pe alocuri si a saraciei evidente... la capitolul drumuri/circulatie stau mai bine decat noi... fara suparare. Cred ca defapt adevarata problema consta in iubirea si prietenia desavarsita intre cele doua popoare...
Eu mult mai dezamagit sunt de modul cum circula grecii.. e un haos total. Chiar si pe autostrazi e jale.... pe drumuri nationale te forteaza sa te bagi pe banda de urgenta chiar si cand aceasta devine f. ingusta si se depaseste fara nici o greatza pe linie contiuna... in orase e dezastru.. m-a pus dracu sa intru si in Atena pana la un punct cand nu am mai rezistat si m-am intors la cmping (asta in conditiile in care sunt sofer de Bucuresti destul de bagaret.. ca sa nu zic altfel).... Sunt curios pentru ce mama zmeului iau grecii amenzi, in conditiile in care pana si masina politiei era depasita pe linie continua (nu sunt basme.. pana si eu am facut asta ca te fortau aia din spate... intri in joc nu ei ca n-ai de ales)...
Ok.. gata cu povestile... drumuri bune tuturor...
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP

_________

Foste:

- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP

- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP

- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973