Varna - Albena - Balcik

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 28-Iun-2007 10:58

te insotesc un week-end cnd vrei tu :D

nu inteleg de ce comentariile mele "reportericesti" afecteaza decizia prietenilor tai. eu zic ca sunt comentarii obiective, facute pt locurile in care am mers , sustinute unde este cazul cu fotografii. daca te ajuta cu ceva, am niste poze din grecia, fac rost si din miami, si fac un topic separat pt amicii tai, unde ii laud pe bulgaroi ca pe sfintele moaste. pun poze din mariott si zic ca-s camere din casute de lemn de pe plaja, la 10 leve/zi...

Eu sunt mai rapid de felul meu si nu am nevoie de saptamani sa inteleg mersul treburilor. Daca imi placea antropologia ii studiam luni intregi pe bulgari de pe teritoriul lor. Iar cei care in 2 zile nu inteleg nimic, nu au sanse ca in 7 sa ramana cu ceva (poate doar cu scrumierele din camera de hotel).

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Joi 28-Iun-2007 11:23

nu mai are rost sa facem schimb de replici savante pentru ca mi e clar: eu ma duc la mare cu un scop, tu cu altul.

apropo, vezi ca la miami inca nu s a dat liber doar cu buletinu. :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 28-Iun-2007 11:26

pt cazuri disperate am si pasaport. l-am folosit intens in calatorii de "weekend" prin europa....

sudoku
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 04-Iul-2007 20:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde sudoku » Mie 04-Iul-2007 20:56

Intradevar simt nevoia sa-ti multumesc pt realismu de care lasi impresia in reportajul tau.
As dori totusi sa profit un pic de experienta voastra si sa imi clarificati cateva astepcte, semne de intrebare care ma incearca tinand cont ca urmeaza sa ma aventurez intr-un sejur sa-i zic asa pe la jumatatea lunii. Am Oportunitatea sa vizitez litoralul bulgaresc. este o premiera pt mine insasi iesitul din tara... cum mai nou sablonul "doar cu buletinul" incurajeaza evenimentul, raman doar finisarile evenimentului..

Destul cu introducerea incep..:
Ma intreb.. sa ma duc cu masina.. cu autocar.. cu tren ? ma tenteaza masina sincer.. acum masina nu e pe numele meu.. este vreo verificare la vama? imi trebuie procura? alte aspecte de care n-as avea cum sa fiu constient?
Destinatia ar fi aceste nisipuri aurii la cati kilometrii ar trebui sa ma astept..(la traseul facut de tine ma gandesc si eu) cam cat a durat drumul... asfaltul m-am lamurit.. :)

acum cu valuta cum ai procedat? ai avut lei euro ai schimbat in leve (poti face asta la orice casa?)

ar fi mai multe dar voi mai reveni pe parcurs ce ma lamuresc cu acestea ms. si felicitari.. orice gen de experienta.. e o amintire la urma urmei... va doresc la mai multe

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 04-Iul-2007 21:32

Daca ai cum, du-te cu masina. Daca masina nu este pe numele tau, de siguranta, ia-ti procura de la proprietar. (daca este pe leasing, accept de iesire din tara...a mea este pe leasing dar nu mi-au cerut nimic, pt ca sunt trecut in talon la utilizator). Obligatoriu trebuie sa ai carte verde atasata asigurarii.

De la Buc la Ruse sunt 60km. De la Ruse la Varna sunt 190km, de la Varna la Nisipuri sunt 9km. La mine, drumul a durat 2 ore si foarte un pic, cu tot cu vama si fara pauza de pipi. Alt traseu decat cel facut de mine...cam greu sa-i gasesti varianta optima in cazul in care vii din Bucuresti.

Este mai bine sa ai la tine euro, dar poti sa schimbi si lei(pierzi un pic la curs). Te opresti in Varna si gasesti case de schimb cat cuprinde.

sonty
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 24-Dec-2006 20:50
Localitate: craiova

Mesajde sonty » Joi 05-Iul-2007 07:07

e cel mai bine sa ai euro. au rata fixa la euro. la banci schimbi cam la 1.95 leva/euro, iar la case de schimb la 1.93. deci nu oscileaza cursul de la casa la casa ca la noi.

Avatar utilizator
yo3fuu3
simpatizant
Mesaje: 92
Membru din: Vin 01-Iun-2007 09:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde yo3fuu3 » Joi 05-Iul-2007 10:46

eu am card in lei si nu prea am avut pe unde sa fca plati cu el,dar am scos de la bancomat
C5 2 din 2005 1.6hdi 9hz

radix
simpatizant
Mesaje: 42
Membru din: Mie 20-Iun-2007 15:22
Localitate: RO MS

Mesajde radix » Vin 13-Iul-2007 19:18

Vreau si eu sa trec in Bulgaria , pana la Albena , in august. Problema e ca am masina inscrisa pe firma.Nu e in leasing. Nu stiti de ce acte am nevoie la granita? Ajunge o delegatie cu stampila firmei sau trebuie ceva acte legalizate la notar, eventual traduse in bulgara? Nu de alta dar, sa le pregatesc din timp... :o

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Vin 13-Iul-2007 20:42

eu am masina in leasing, dar pe firma. Este cam acelasi lucru ca la tine. Ai nevoie sa ai in torpedo o imputernicire simpla, just in case. Fie vorba intre noi, imputernicirea trebuie sa o ai si pe teritoriul romaniei...Sa o ai in engleza si romana.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 23-Iul-2007 23:12

Spre disperarea lui Kata, weekend-ul acesta m-am mai folosit inca o data de pardalnicul de buletin, si am mai poluat mareata bulgarie cu incontestabila si valoroasa-mi prezenta.

Victima, de aceasta data, a fost Balchik-ul.

Traseul urmat a fost acelasi ales ca si la precedentele excursii, adica iesire pe la Giurgiu. Drumul, asa cum am mai constatat - liber :

Imagine

Imagine

Balchik-ul - foarte frumos. Nu este o statiune pt tineretul zbantzuit, sau pt roackeri ori pt hip-hoperi, nici macar pt clubberi. Este o localitate la mare, cu valente elegante, linistita, unde intr-adevar te poti odihni la malul marii. De mult cautam asa ceva.Pana acum, in statiuni de genul Nisipurile de Aur, parca ma intorceam mai obosit. Aici este....liniste. Nu are o plaja minunata, dar se poate face baie. Cei carora le place sa-si tina buricul ore in sir la soare, le stau la dispozitie statiunile binecunoscute. Aici faci baie, te usuci si pleci. Perfect!. Oricum, care mai este dement ca pe soarele asta atat de puternic sa isi violenteze pielea stand ca prostu' la soare?...un masochist!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am innoptat la hotelul "AHILEA". Aici as vrea sa trag un semnal de alarma.
Multi Romani sunt pur si simplu INSELATI de catre agentiile locale de turism, care, probabil sunt mana in mana cu hotelierii bulgari. Acest complex de vile, AHILEA, ok de altfel, este categorisit cu 2 stele. NU le merita chit ca este curat. Panoul cu numarul de stele este afisat in spatele cladirii principale. NU se vede de catre oricine. Cand eu plecam, tocmai ce sosise un grup de romani. Am apucat sa vad biletul unuia, in valoare de 2500 lei/7 zile: Scria negru pe alb 3 stele +. M-am revoltat pur si simplu, i-am si zis omului, care, a constatat si el acelasi lucru, dar pt ca a dat banii, a decis sa stea...E, sunt sigur ca asa fac multi hotelieri bulgari. Pe mine nu ma afecteaza ca stau cate o zi-2 intr-un hotel. Negociez preturi la receptie mult mai avantajoase decat all-inclusive-ul, si nu ma inseala vreun agent de turism...Mare grija! Camere sunt peste tot, pt ca sunt multe hoteluri, doar un papagal african nu ar fi in stare sa gaseasca o camera pe litoralul bulgaresc.

Hotelul cu pricina, si camera in care am stat:

Imagine

Imagine

De asemenea, evitati terasele aparent ieftine. Veti plati o nota mai mare. Am mancat exceptional la un restaurant elegant de pe faleza. " KORONA" .

consumatie:
calamar umplut : 7.50 leva
orez: 0.85 leva
salata nu-stiu-de-care : 3 leva
frigarui pui: 3 leva
cartofi fierti cu marar si unt: 2.50 leva
apa: 1.20 leva
cola: 1.50 leva

In concluzie: va recomand Balchik-ul.

Drumul de intoarcere cum putea fi altfel decat liber...
:lol:

Imagine


Am sa-i multumesc si pe cei chinuiti de corvoada calcurarii consumurilor de carburanti:
am facut fix 728 km, am bagat 41l de benzina, am folosit climatronicul pe 22 de grade si am mers tare la dus (110-150) si ridicol de incet la intoarcere (80-110). Motor: 4 in linie, injectie multipunct, catallizator euro4, 1388 cmc, 72 KW. Temperatura exterioara a oscilat intre 31 si 42 de grade.Cred ca sunt date suficiente pt un calcul cat mai la mililitru.... :lol:

Avatar utilizator
yo3fuu3
simpatizant
Mesaje: 92
Membru din: Vin 01-Iun-2007 09:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde yo3fuu3 » Sâm 28-Iul-2007 17:58

cit a costat hotelul?daca nu e secret...
C5 2 din 2005 1.6hdi 9hz

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 28-Iul-2007 18:31

Nu este nici un secret. A costat 66 leve cu mic dejun pt 2 persoane inclus.

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Lun 13-Aug-2007 10:56

stie cineva cum se mai prezinta drumul ruse-varna, in special pe portiunea dinainte de autostrada? am vazut ca au fost si pe la ei viituri si trebuie sa-mi aleg traseul pt saptamana viitoare.
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Joi 11-Iun-2009 20:33

In perioada 07-09-2009 am facut o mica incursiune in tara vecina Bulgaria, am trecut frontiera pe la Giurgiu-Ruse totul a decurs normal si rapid la trecerea frontierei mai putin teapa care am luat-o cu vigneta cumparata in vama la bulgari, vamesul bulgar mi-a tras o teapa de 5 euro spunandu-mi ca cifra zece afisata in dreptul vignetei pentru o saptamana reprezinta 10 euro dar de de fapt erau 10 leva, tabelul cu preturile pentru vignete aveau doar valoarea in cifre nu si valoarea in bani, in concluzie in loc de 10 leva am platit 10 euro, mai grav este ca, stiam din cele scrise anterior de voi ca, nu este decat cel mult 5 euro dar am zis ca, poate s-au scumpit peste noapte, asta este, am uitat repede si am ales traseul Ruse- Silistra-Dobric-Balcik, drumul este bun se circula lejer, nu este foarte aglomerat, masinile vecinilor in schimb au mai evoluat rar am vazut lada ori moskvitch pe acest traseu, au aparut si la ei masinile mai noi si rapide si bineinteles cele de fite,pot spune ca, am regretat la intoarcere ca, am ales traseul Balcik-Vama Veche-Constanta-Bucuresti care a fost mult mai aglomerat si parcurs intr-un timp mai mare cu toate ca, exista si autostrada si mai lung cu fix 40 de km decat primul, 308km parcursi la dus, 348 la intoarcere. Am ales Balcik pentru a vizita castelul reginei Maria si superba gradina botanica care-l inconjoara am ramas placut impresionat de ce am vazut cel putin gradina este foarte bine ingrijita, castelul este foarte micut si din pacate se mai pastreaza foarte putin din vechiul mobilier este mai mult gol, peisajul este foarte frumos, cel putin noaptea cand intreg castelul este scaldat de lumina, cazarea bunicica 26 de euro pe noapte cu mic dejun (cam saracut ) inclus intr-o pensiune cotata undeva la 2-3 stele, in schimb mancarea nu cred ca, este foarte ieftina fata de noi dar destul de buna si multa, berea Zagorska in schimb este nemaipomenita o recomand cu placere. Plajele destul de mici si nu foarte bine intretinute terasele de pe faleza destul de cochete multe cu meniuri si in limba romana, intr-un cuvant a fost frumusel dar este loc si de mai bine. Si inca ceva este bine sa aveti si o harta turistica a Bulgariei, gps-ul meu nu a vrut deloc sa ma ajute, acasa am observat ca, in cateva tari printre care si Bulgaria nu are decat cateva drumuri in memoria hartii.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv