Ce spun nemtii ?

Impresii de la primul contact cu modelele Citroen indiferent de varsta.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Mar 04-Dec-2007 21:48

=D>

nu gasesc nimic de adaugat la comentariile legate de hidraulica de mai sus.

Eu nu m-am plictisit. Din contra.
Relu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 05-Dec-2007 16:12

dan1972 scrie:Dar de "jucaria" asta cu 2 motoare, ce spuneti?!?:).
Chiar daca nu are legatura cu hidraulica, mi s-a parut interesanta.E o alta parte din istoria Citroen.

http://www.youtube.com/watch?v=FbOp9QQw ... re=related


Chiar a existat un model 2CV numit Safari sau ceva de genul asta care avea 2 motoare, cite unul pentru fiecare punte.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Joi 06-Dec-2007 18:12

XENON - Nu mi-o lua in nume de rau! Nu am incercat sa dau cu parul!!!Am incercat doar sa fac o trecere in revista a calitatilor suspensiei hidropneumatice,prin comparatie cu suspensia clasica, atat cat m-am priceput eu.
Incearca sa te plimbi cu un Citroen cu suspensie hidropneumatica...Nu o sa-ti para rau.

cdires - Multumesc pt. aprecieri si ma bucur ca nu am plictisit! :).

nicum - Da! A existat un 2 CV - Sahara. A fost un prototip foarte ingenios si foarte inspirat, dupa parerea mea.
Prin montarea celui de-al 2-lea motor in spate, au scapat de complicatiile transmisiei integrale, dar au obtinut si greutate suficienta pe puntea spate, astfel incat rotile din spate sa aiba suficienta aderentza.In felul acesta s-a castigat si putere suplimentara (s-a dublat puterea)fara a solicita motorul initial (care si asa e destul de mic...602 sau 652 cmc si din care nu se poate scoate foarte mult)
In schimb, masina a ramas destul de usoara, in comparatie cu celelalte, si avand si o motricitate buna raportat la greutatea ei, se comporta admirabil pe soluri moi, in care te afunzi de obicei.
Astfel, masinuta asta putea trece prin locuri in care altii ramaneau impodmoliti, datorita greutatii mari.
Mi se pare geniala ideea!!!....O masina foarte simpla (chiar rudimentara) si in felul acesta foarte fiabila, foarte usoara, foarte mica, dar cu o forta de tractiune remarcabila (raportat la greutate).A rezultat un "paianjen" care se poate strecura pe oriunde.
Si ar mai fi un avantaj....In functie de cat e accelerat fiecare motor, se poate varia forta de tractiune pe fiecare punte.
A mai existat o versiune de Citroen Mehari(mecanic,identica cu 2CV-ul dar cu o caroserie spartana...militara), care avea intr-adevar tractiune integrala, dar care, se pare ca nu avea motorul suficient de puternic cat sa duca o astfel de transmisie.
Interesant!!!Daca nu ar fi RAR-ul, cred ca m-as apuca de o astfel de constructie....Poate dintr-un Oltcit. :).Si asa au ajuns de se vand cu 2-3 mil.:).

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 06-Dec-2007 22:43

pana acum nu ne-ai plictisit sau mai bine zis nu mai plistisit deloc :D


Înapoi la “Test Drive”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv