CUM SA CUMPAR UN C1 ?

Impresii de la primul contact cu modelele Citroen indiferent de varsta.

Moderator: Echipa Tehnica

C1
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Lun 07-Aug-2006 17:59
Localitate: Bucuresti

CUM SA CUMPAR UN C1 ?

Mesajde C1 » Lun 07-Aug-2006 18:12

Salut , domniile voaste.

Doresc sa achizitionez un mic monstru si mi-ar placea sa aud cum v-ati descurcat dumneavoastra.Mai exact, eu vreau sa il iau in leasing de la Citroen,(modelul : Citroen Cool Air Plus+un turometru :) ).
Ei, toate astea m-ar costa 110Euro pe luna fara tva si Asigurare.
Aici, as vrea sa ma ajutati fiindca nu am nici cea mai mica idee cat inseamna astea.Mi-ar place sa ma sfatuiti cum sa procedez si cum sa ii pacalesc pe domnii vanzatori. :)

VA multumesc Mult!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 07-Aug-2006 21:52

Nu cred ca ai inteles: ei te pacalesc pe tine :!:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

C1
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Lun 07-Aug-2006 17:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde C1 » Lun 07-Aug-2006 22:01

DA :) cam asa, ai dreptate

As vrea sa aflu de la cineva care a cumparat un c1 in leasing, cat este o rata pe luna (asta incluzind toate taxele si comisionele).

Merci,

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Lun 07-Aug-2006 22:50

Incearca si un calculator de leasing de pe un site specializat! (EX http://www.raiffeisen-leasing.ro/calculator.php si schimbi tu conditiile tale)
Si ca sa fii sigur dupa ce discuti cu firma de leasing la care te decizi sa apelezi, ii ceri si o calculatie.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 08-Aug-2006 16:27

@C1, rata lunara depinde de mai multi factori: cat avans platesti, pe cati ani faci leasingu, daca e cu sau fara valoare reziduala. cel mai bine e sa incerci cu un calculator de leasing asa cum ti a recomandat prafuit.

singurul meu sfat ar fi sa faci leasingul in asa fel incat efortul financiar (rata pe luna) sa fie cat mai mic, eventul cu rata reziduala, in as fel incat sa ti mai permiti sa te si bucuri de masina. atentie, important ar mai fi si ca firma de leasing sa ti permita sa platesti integral masina (dupa o anumita perioada) fara nici o penalizare...cine stie poate matusa tamara iti lasa si tie ceva.

C1
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Lun 07-Aug-2006 17:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde C1 » Mie 09-Aug-2006 11:59

singurul meu sfat ar fi sa faci leasingul in asa fel incat efortul financiar (rata pe luna) sa fie cat mai mic, eventul cu rata reziduala, in as fel incat sa ti mai permiti sa te si bucuri de masina. atentie, important ar mai fi si ca firma de leasing sa ti permita sa platesti integral masina (dupa o anumita perioada) fara nici o penalizare...cine stie poate matusa tamara iti lasa si tie ceva.


Merci pentru sfat.

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Mie 09-Aug-2006 13:24

Oricum, leasingul este destul de flexibil (plaja de avans mare, taxa reziduala la sf sau in rate, perioade de la 1 pana la 4,5 ani), important este sa iti analizezi tu capacitatea financiara si sa gasesti varianta optima pentru tine. Spre ex, la mine a fost optima situatia: avans 35%, perioada 3 ani, 20% rata reziduala la sf contractului. rata lunara de aprox 6 mil ROL. Partea frumoasa este ca de cand am incheiat contractul de leasing pana in prezent nu a fost in nici o luna euro mai mult decat s-a calculat initial :)

Avatar utilizator
snatchro
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Sâm 23-Sep-2006 17:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde snatchro » Mar 26-Sep-2006 20:11

Dar exista pentru persoane fizice si leasing operational? Poate unii dintre noi vor sa isi schimbe masinile dupa 2-3 ani de zile, si ca sa nu mai plateasca rate la leasing financiar sau credit s-ar putea plati o chirie mai mica. Desi juridic nu devenim proprietarii masinii prin leasing operational asta nu inseamna ca nu putem sa o tratam ca pe a noastra. Mie mi-ar surade ideea.

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Mie 27-Sep-2006 08:38

snatchro scrie:Dar exista pentru persoane fizice si leasing operational? Poate unii dintre noi vor sa isi schimbe masinile dupa 2-3 ani de zile, si ca sa nu mai plateasca rate la leasing financiar sau credit s-ar putea plati o chirie mai mica. Desi juridic nu devenim proprietarii masinii prin leasing operational asta nu inseamna ca nu putem sa o tratam ca pe a noastra. Mie mi-ar surade ideea.

Nu stiu daca ofera o firma de leasing pentru pers fizice un leasing operational, si mai ales pentru un autoturism. De obicei leasingul operational se face in special pentru utilaje.

hyde
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 01-Iun-2006 19:26
Localitate: nord

Mesajde hyde » Mie 27-Sep-2006 10:13

Leasing operational se face doar pentru PJ si pe maxim 3 ani. Se poate face si pentru autoturisme sau autoutilitare.

O zi buna.

Avatar utilizator
snatchro
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Sâm 23-Sep-2006 17:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde snatchro » Dum 08-Oct-2006 17:42

Intre timp m-am mai documentat privind variantele de finantare si intrucat nu vreau sa dau o caruta de bani mai ales ca prima mea masinuta vreau sa fie un C1 ma gandesc sa o iau in leasing operational pe firma, 3 ani. Firma nu e a mea, ma gandesc sa vad daca pot sa o iau in comandita (adica sa imi poate fi subinchiriata mie masina, si eu sa o conduc cu inima mai linistita, cu acte in regula)

Nu am valoare reziduala, am avans mult mai mic, daca am vreo problema cu banii pot oricand renunta la ea si pierd doar avansul, sau, privit altfel, la sfarsit intreaga masina, oricum. Intrucat nu stiu daca vreau sa o pastrez dupa 3 ani mi-e cam peste mana sa o vand si apoi iar bucurii gen avans etc.

Voi ce parere aveti? Avand in vedere ca nu stiu daca vreau sa o pastrez dupa 3 ani... in principiu e o chirie simpla, doar ca mult mai mica decat daca as inchiria-o de la rent-a-car. Voi cum ati proceda?

C1
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Lun 07-Aug-2006 17:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde C1 » Dum 08-Oct-2006 21:55

Si eu ma tot documentez cu privire la modul de fiinantare al unui C1.Cred ca pentru mine cea mai buna varianta este tot leasing-ul ,dar nu am pilele tale la o firma :).Nici eu nu vreau sa o pastrez pana la batreneti si sper ca peste 3 ani sistemul de buy back o sa functioneze si la noi in tara ca in Germania de exemplu.

Numai bine.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 09-Oct-2006 10:05

@snatchro: tu nici nu ti-ai luat inca masina si te intrebi ce vei face cu ea peste 3 ani? Mi se pare un pic hilar scuza-ma. Nu stiu exact ce implica leasingul operational, ideea e ca e foarte indicat ca la sfirsitul perioadei de leasing masina sa devina a ta pentru ca daca vrei sa o vinzi vei lua pe ea mai multi bani decit valoarea reziduala. Cu banii de pe acest C1, poti sa dai avans la o masina mai mare si tot asa :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

sosorin
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Mar 25-Apr-2006 20:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde sosorin » Mie 25-Oct-2006 22:32

un c1 se poate cumpara prin diverse procedee.1,leasing(asta inseamna ca dai avans) 2) rate(asta inseamna ca dai rate la banca ) 3)cash(Asta inseamna ca esti jmecherash) eu unul ma gandesc,asemeni poetului adrian paunescu,de ce...de ce sa cumpar cand pot vinde?intelegi ce vreu sa spun?

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Vin 27-Oct-2006 09:11

Doua sfaturi:
1. La firma de leasing cere scadentarele exacte si complete (inclusiv CASCO) astfel incat sa poti vedea costurile totale... si cere detalii despre toate taxele si comisioanele initiale.
2. La dealer incearca sa negociezi pretul masinii, sau, eventual, incearca sa obtii gratuit diverse pachete optionale sau de accesorii.

PS: Nu forta totusi nota... ;)
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR


Înapoi la “Test Drive”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv