Mutare volan

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

cri5tian
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 10-Iul-2017 20:40
Localitate: Petroșani
Masina: Citroen Xsara Picasso 2.0HDi SX 2002
2: DS3 1.6HDi Chic 2015
3: Renault Megane 1.6dCI Intense 2017

Mutare volan

Mesajde cri5tian » Lun 10-Iul-2017 21:17

Salutare.
Sunt nou-nouț pe forum, dar mi-am făcut cont special ca să am cui să cer ajutor în cazul în care îmi prind urechile.
După cum spune și titlul acestui post, vreau să mut volanul din partea dreaptă în partea stângă și ulterior să înmatriculez mașina în România. Mașina este o Xsara Picasso din 2002, 2.0HDi de 90CP, (vezi poza atașată). Motivul pentru care vreau să fac treaba asta este că mașina am cumpărat-o foarte ieftină (250 de lire), am schimbat ''o grămadă'' (la propriu) de piese, are aprox. 152000km și merge ca un ceas elvețian. Probabil v-ați dat seama, momentan sunt încă în UK și intenționez să fac modificarea aici (inclusiv în acte)...
Bun...
Mi-am comandat de pe OLX o planșă de bord și o casetă de direcție. 512 lei amândouă (transport inclus), numai că planșa de bord a venit fără acel suport metalic de dedesubtul ei (traversă, sau cum s-o numi). Caut în continuare una, numai că oamenii răspund mai greu la propriile anunțuri :D
Întrebarea, până aici, ar fi:
1. Intenționez să recondiționez caseta de direcție, înainte de a o monta. Cam ce anume pot schimba la ea? Adică, evident, bieletele de direcție și capetele de bară... dar ce altceva? Mai sunt ceva burdufuri care se pot schimba? Dacă da, câte? Eventuale bucși de plastic? Ce aș putea să-i mai fac înainte s-o montez să fiu sigur că e în regulă?
Din punct de vedere al realizării operațiunii, pare destul de simplu, zic eu. Pompa de servo frână este deja montată în partea stângă, ea fiind acționată de pedalele din dreapta prin intermediul unor ''prelungiri'' să zic așa (în genul adaptărilor făcute la mașinile de școală, niște tije care transmit comenzile de la al doilea set de pedale). Ștergătoarele și mecanismul lor rămân aceleași, nu are comenzi pe uși, deci nu-mi trebuie fețe de uși, gaura prin care trece coloana de direcție există deja (acoperită cu un capac de plastic)... una peste alta pare mult mai simplu comparativ cu alte mărci/modele de mașini (felicitări francezilor pentru asta :D )
Dacă cineva a mai făcut așa operațiune și poate oferi mai multe sfaturi, îl rog frumos să nu ezite :D
Să auzim de bine.
Imagine
Toată treaba-i din proțap... și din roțile din față!

marius74
pasionat
Mesaje: 254
Membru din: Mie 21-Ian-2009 21:57
Localitate: CRAIOVA

Re: Mutare volan

Mesajde marius74 » Mar 25-Iul-2017 06:00

Daca ai nevoie de piese am eu o xsara picasso la dezmembrat

cri5tian
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 10-Iul-2017 20:40
Localitate: Petroșani
Masina: Citroen Xsara Picasso 2.0HDi SX 2002
2: DS3 1.6HDi Chic 2015
3: Renault Megane 1.6dCI Intense 2017

Re: Mutare volan

Mesajde cri5tian » Mar 25-Iul-2017 12:17

Aerul condiționat automat (tot ce este în habitaclu, aeroterma de jos din bord, panoul de control, senzori și cablaj/mufe);
Suportul pentru coloana de direcție;
Puntea spate (dacă e cu discuri) + etriere;
Ușile spate complete (dacă au geamuri electrice);
Maneta de control pentru pilotul automat + contactele de la pedale + cablaj/mufe.
Vreau să-i fac și niște îmbunătățiri la a mea cu ocazia asta... 0740387707.
Toată treaba-i din proțap... și din roțile din față!

cri5tian
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 10-Iul-2017 20:40
Localitate: Petroșani
Masina: Citroen Xsara Picasso 2.0HDi SX 2002
2: DS3 1.6HDi Chic 2015
3: Renault Megane 1.6dCI Intense 2017

Re: Mutare volan

Mesajde cri5tian » Joi 27-Iul-2017 18:55

Revin tot eu, colegul doar a anunțat că are piese... și atât.
Ce-mi trebuie ca să schimb instalația de aer condiționat, comandată manual cu una comandată electronic? Care sunt diferențele între ele (în afară de butoane rotative la una și butoane/display la cealaltă)? Știu că aeroterma din bord e diferită, cea electronică are ceva senzori în plus... mai sunt și alte diferențe? Într-o bucată de manual văd că partea din afara habitaclului e identică (și la componente și la așezare) dar îmi lipsesc informațiile despre partea din interior :(
Toată treaba-i din proțap... și din roțile din față!


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv