Cruise Control

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mar 04-Apr-2006 21:10

Nu, ai inteles gresit. Asa e si la Xsara, daca se poate. Cruise controlul are 2 componente: regulatorul de viteza (pui o valoare si o pastreaza constanta) si limitatorul de viteza (nu te lasa sa treci de o anumita valoare, chiar daca apesi acceleratia). Poti sa le pui pe amandoua sau numai una dintre ele. Sincer, asa cum am spus si ai sesizat si tu, la a 2-a nu-i vad utilitatea.
Baietii de la pejo care si-au pus, au zis ca limitatorul nu functioneaza deoarece masina nu e dotata cu un disp. la pedala de acceleratie care sa faca treaba. Deci, nu ramane activa decat componenta de regulator de turatie.
Se poate pune, eventual, si acea piesa la pedala ca sa poata functiona si limitarea. Deasemenea, am inteles ca nu poate fi vazuta viteza setata pe calculatorul de bord, dar s-ar putea sa ma insel. Ne poate spune DOC daca merge sau nu.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mar 04-Apr-2006 21:17

:rolleyes: wheeeew, merci de lamurire
pai nici nu vreau sa aud de limitator! nu-s camion sau tir!
cat despre display, la vectra nu afiseaza nicaieri ce viteza ti-ai setat...nici asta nu prea m-ar incalzi cu ceva...totul e sa aibe o memorie acolo, cu buton de revenire (dupa ce-i scot regulatorul, din varii motive, sa apas acel buton si sa-mi intre automat regulatorul, la acea viteza).
cred ca asa ceva se poate!
ps. ai ratat un heineken! :partyman: too bad...vremea insa a fost nashpa
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Sâm 06-Mai-2006 13:23

I am very sad! :cry: :cry: :cry:
Din pacate, la modelul Xsara II se pare ca nu merge pus cruise control. Am fost azi, am pus maneta, am activat-o din Lexia, o recunoaste, lucreaza butoanele (numai pe partea de regulator, nu si pe limitator), dar, nu-mi afiseaza nicaieri informatiile.
Credeti-ma ca s-a incercat tot posibilul sa o facem functionala. E posibil ca functionare sa mearga (nu am testat-o inca la drum lung ca nu am avut unde), dar, daca nu vezi nicaieri daca merge sau nu, sau la ce viteza e setata, e cam naspa.
Asta e! Ma consolez cu ideea si voi avea grija ca la urmatoarea masina sa-i pun din start toate optionalele posibile. :cry:

Vestea buna e ca e posibil sa mearga la Xsara III. Dar nu mai bag mana in foc pentru nimic. E total aiurea sa te impiedici din cauza unui banal afisaj. Si nu am de gand sa schimb tot bordul pentru asa ceva.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Dum 07-Mai-2006 08:49

@paco: parca am convenit sa termini cu discutiile pe tema asta!
am sters mesajele off topic si nu mai vreau sa vad altele !

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

!

Mesajde adytzu » Dum 07-Mai-2006 14:12

In alta ordine de idei, sa revenim la subiect: aseara m-am plimbat vreo 2 ore cu masina pe autostrada, incercand sa vad daca totusi functioneaza regulatorul de viteza. Se pare ca nu, desi pe Lexia se vedea ca lucreaza ceva cand dadeam de butoane. Very strange!
In concluzie, daca e cineva cu Xsara III sau C5 doritor sa preia maneta si sa mai incerce si el, sa ma caute. Daca nu, voi incerca pe foumul Peugeot. La 307 se potriveste sigur. Maneta a costat 2,5 mil., cu factura. Este varianta care are si limitator si regulator.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 07-Mai-2006 15:26

@arise: principalul avantaj al cruise control este economia de carburant: masina merge la viteza constanta, iar in cazul in care soferul este nevoit sa frineze, acceleratia e mai lenta, deci tot economia. Evident, exista si avantajul comoditatii...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Re: !

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Lun 08-Mai-2006 14:31

adytzu scrie:In alta ordine de idei, sa revenim la subiect: aseara m-am plimbat vreo 2 ore cu masina pe autostrada, incercand sa vad daca totusi functioneaza regulatorul de viteza. Se pare ca nu, desi pe Lexia se vedea ca lucreaza ceva cand dadeam de butoane. Very strange!
In concluzie, daca e cineva cu Xsara III sau C5 doritor sa preia maneta si sa mai incerce si el, sa ma caute. Daca nu, voi incerca pe foumul Peugeot. La 307 se potriveste sigur. Maneta a costat 2,5 mil., cu factura. Este varianta care are si limitator si regulator.


la mine masina e din mai 2004. deci teoretic e XSARAIII. Problema e cu montajul. pe aici oamenii de la service si Lexia merg (inca) in directii diferite... Ca atare cred ca le-as cere cam mult in momentul asta cu montarea unui cruise control. Ai vreo idee?

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Mie 10-Mai-2006 07:47

paco scrie:Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru treaba cu bufonul, imi esti simpatic, mai ales ca in poza si tu arati ca un bufon cu pulover de lana care face caca pe o Xsara. 8)
Iar eu stiu de gluma, nu ma supar daca intentiile adversarului sunt umoristice. :P


asta intra la umor :?: :?: :?: :shock:

si totusi, ce ai cu cruise controlul? ca doar e optional... :)
isi are partile lui bune. tu spui ca are si parti mai putin bune.
ok, treaba e simpla: fiecare isi monteaza NUMAI daca vrea. iar daca cumva se loveste de partile mai putin bune, atunci are butonul de dezactivare la indemana ...
topicul este pentru cei care ar cam prefera varianta asta...

@bezz iesi si din proprie initiativa (ca militianul care s-a amendat singur) leaga-te singur de stalp... :) se pare ca furnizori de rosii sau oua exista ... :)

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 10-Mai-2006 13:09

nicum scrie:@arise: principalul avantaj al cruise control este economia de carburant: masina merge la viteza constanta, iar in cazul in care soferul este nevoit sa frineze, acceleratia e mai lenta, deci tot economia. Evident, exista si avantajul comoditatii...


Nu stiu daca mie mi s-a adresat mesajul.
Oricum, in cazul unei franari, daca incerc sa urc la viteza de croaziera, viteza creste cat se poate de repede. Ca si cum i-as da eu blana.

Mutati toate ofttopicele va rog.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 10-Mai-2006 13:48

@arise: mesajul era pentru tine. Se poate ca la masina ta sa fie asa, insa toate masinile cu cruise control cu care am mers (nu le-am condus eu, dar eram in masina), accelerau lent dupa o frina.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 10-Mai-2006 17:19

am sters tot ce era off-topic. am decis ca pe viitor, tot ce e off-topic sa fie sters, nu mutat.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 27-Mai-2006 01:21

@costin: am incercat regulatorul de viteza si la mine (alta varianta decat la adytzu) si TOT nu merge, desi am xsara 3, 2004, cu codul acela 9954 etc
ramane sa ne lamureasca mugurel [-o< sau OVIDIU :lol: :prayer:
Ultima oară modificat Dum 28-Mai-2006 11:35 de către bezz, modificat 1 dată în total.
Cosmin

high energy music expression

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Sâm 27-Mai-2006 15:47

bezz scrie:@costin: am incercat regulatorul de viteza si la mine (alta varianta decat la adytzu) si TOT nu merge, desi am xsara 3, 2004, cu codul acela 9954 etc
ramane sa ne lamureasca mugurel [-o<


cred ca e singura posibilitate

Avatar utilizator
ovicti
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Vin 22-Iul-2005 21:49
Localitate: Timisoara
Masina: Citroen Cactus 1.6 HDI
2: Citroen Xsara 1.6 16V
3: Citroen Xsara 2.0 HDI

Cruise control-ul functioneaza pe XSARA 2 !!! :D

Mesajde ovicti » Dum 28-Mai-2006 09:16

Salutare la toata lumea.

Scuze ca nu am mai scris de ceva veme la topicul asta dar mi-am cumparat si eu acum vreo luna jumate "maneta magica" si mi-am propus sa revin doar cu vesti bune.

Pe care in sfarsit le am! :D

Deci am reusit sa pun lucrurile cap la cap si sa fac cruise control-ul sa functioneze. Ieri am facut Timisoara - Oradea cu cruise pe 80% din traseu. "<60" in localitati si "~90" afara. :)

Punctul critic era un semnal de la pedala de frana la ECU-ul de injectie care sa indice ca frana nu e apasata. Mersi lui Geza (Tg. Mures) pentru consultanta acordata.

Ieri am reusit sa "fentez" si aceasta conditie si pe urma a mers.

Vreau sa mentionez ca masina mea nici macar nu se incadreaza in seria indicata de Citroen pentru a putea instala tempomatul.
Nu cunosc inca procedura completa pentru motoarele pe benzina dar pentru HDI o stiu si merge cu siguranta. Aviz Bezz!

Multe multumiri lui Geza din Tg-Mures (forum pejo) si lui Claudiu din Timisoara.
Ultima oară modificat Dum 28-Mai-2006 15:26 de către ovicti, modificat 1 dată în total.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 28-Mai-2006 11:33

](*,) cumva mie nu-mi merge regulatorul din cauza ca bsi-ul vede apasata frana (sau ambreiajul) si nu il anclanseaza sau e o chestie mai complexa?
felicitari si multumiri tie si celor care te-au ajutat =D>
poate ne intalnim acum, pana in concedii, sa ne lamurim si noi mai in amanunt cu contactele aceste (oricum e intalnire pe 11 iunie, dar drumul e luuung :roll: pana la bucuresti)
bravo! :drinkers: asteptam detalii
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973