Reparatii amortizoare Citroen C6

Forum de discutii generale despre Citroen C6. Tot ce tine de Citroen C6. Dotari, oferte, versus, posesori, tutoriale, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Jad0802
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 20-Sep-2018 00:33
Localitate: Reghin
Masina: Citroen C6 - 2.7 HDI - 2007

Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde Jad0802 » Joi 14-Feb-2019 23:46

Va salut. Detin un Citroen C6. O bijuterie de masina care o recomand tuturor. Am momentan o problema cu amortizorul/telescopul fata dreapta (partea opusa sofer). Suna tare la cele mai mici gropi, ca si cand cade in gol....am fost la service si mi s-a spus ca este foarte umezit/curs. Cand mi-am luat masina, auzisem si citisem de super sistemul de suspensie al C6-ului, cum ca te simti ca intr-o barca, ca plutesti pe drum - lucru care il confirm 100% (am avut multe masini, bmw seria 7 2010, mercedes sclass 2007 si 2010, etc, si pot spune ca e cel putin la fel senzatia, ca sa nu zic ca uneori am impresia ca le depaseste masinile care le-am amintit) - dar m-am gandit ca e vai de mine daca mi se defecteaza vreunil din telescoape - si se pare ca a venit ziua aceea. In sensul acesta, ce ma sfatuiti? Stiti vreun service specializat in asa ceva? Mai merg reparate? Astept pareri. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde sandor mihai » Vin 15-Feb-2019 08:24

Nu are legatura faptul că cilindru e curs, cu zgomotele la gropi.functional, " telescopul " tău nu e telescop , adică amortizor.functia asta o are sfera.
Cel mai probabil, zgomotul e cauzat de o piesa uzată, probabil o Bucsa.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde sandor mihai » Vin 15-Feb-2019 08:26

Va trebui totusi sa l schimbi cand va pierde foarte mult ulei.de reparat nu se pot repara din ce stiu eu.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde MARIAN » Vin 15-Feb-2019 09:28

Ar fi bine sa te adresezi unui service specializat (pe brand) pt a pune un diagnostic corect.
Ce motor?

Jad0802
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 20-Sep-2018 00:33
Localitate: Reghin
Masina: Citroen C6 - 2.7 HDI - 2007

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde Jad0802 » Vin 15-Feb-2019 09:34

MARIAN scrie:Ar fi bine sa te adresezi unui service specializat (pe brand) pt a pune un diagnostic corect.
Ce motor?


Salut, merci de raspuns. Este motor de 2.7, an fabricatie 2007, CV automata. Eu sunt din Reghin. Din ce am vazut aici pe forum si pe alte site-uri, baietii de la Ploiesti TOTCITRO SERV am inteles ca sunt foarte buni si constinciosi in ce priveste servisarea de Citroen. Aseara le-am trimis un mail pe adresa (totcitro_serv@yahoo.com) - astept sa vad ce parere au ei. Daca e nevoie sa fac ceva poze sau sa ma uit la ceva anume, pot face acest lucru, daca asta va ajuta mai bine la punerea unui diagnostic - masina este momentan in service si pot revenii cu mai multe informatii, doar sa-mi spuneti ce anume. Multumesc pentru sprijin.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde MARIAN » Vin 15-Feb-2019 09:39

Într-adevăr băieții de la Totcitro sunt profesioniști.
Nu știu pe cine ar ajuta pozele pt ca testele se fac pe mașină, mai ales ca pe modelul în discuție este cel mai avansat sistem de suspensie hidraulica (AMWAR).
Sfatul meu este sa va faceți o programare.

Jad0802
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 20-Sep-2018 00:33
Localitate: Reghin
Masina: Citroen C6 - 2.7 HDI - 2007

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde Jad0802 » Vin 15-Feb-2019 09:49

MARIAN scrie:Într-adevăr băieții de la Totcitro sunt profesioniști.
Nu știu pe cine ar ajuta pozele pt ca testele se fac pe mașină, mai ales ca pe modelul în discuție este cel mai avansat sistem de suspensie hidraulica (AMWAR).
Sfatul meu este sa va faceți o programare.



Merci mult deocamdata. Speram sa aflu despre un service specializat pe astfel de reparatii...un stand special pentur astfel de amortizoare....si ma gandeam sa le fi dat jos, sa le expediez, sa le repare, si sa le pun inapoi....asa am sperat.....sa vad ce zic baietii de la Ploiesti. Revin cu detalii daca voi gasi solutii.... Stima!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde MARIAN » Vin 15-Feb-2019 09:53

Cilindrul care curge se înlocuiește cu unul nou. Nu se repara.
Totuși, dacă zgomotele nu sunt de la el?

Jad0802
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 20-Sep-2018 00:33
Localitate: Reghin
Masina: Citroen C6 - 2.7 HDI - 2007

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde Jad0802 » Vin 15-Feb-2019 09:56

MARIAN scrie:Cilindrul care curge se înlocuiește cu unul nou. Nu se repara.
Totuși, dacă zgomotele nu sunt de la el?


Voi mai face investigatii in continuare si revin....

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde dj01fad » Vin 15-Feb-2019 18:59

cilindrul are un masnson dintr-un soi de cauciuc intre el si flansa, care din cauza uzurii s-a subtiat intr-un anumit loc si amortizorul a migrat putin catre exterior, in lateral. zgomotul este produs de atingerea flansei telescopului de surubul de prindere al acesteia din lateral. nu stiu daca m-am facut inteles, o sa incerc sa caut ceva poze sa documentez. nu sunt absolut sigur ca asta este problema, dar daca verificam aceasta ipoteza poate gasim defectul. de reparat... eu am gasit o metoda de reparat... si vad ca deocamdata tine la masina pe care am facut-o. cilindrul daca doar este umed... eu l-as lasa asa pana ar incepe sa curga cu adevarat. daca este cu motor 2.7 atunci amortizorul nu este in sfera, este in flansa telescopului (ar trebui sa aibe o mufa care intra in flansa); oricum, nu cred ca troncane amortizorul...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Jad0802
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 20-Sep-2018 00:33
Localitate: Reghin
Masina: Citroen C6 - 2.7 HDI - 2007

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde Jad0802 » Vin 15-Feb-2019 19:04

dj01fad scrie:cilindrul are un masnson dintr-un soi de cauciuc intre el si flansa, care din cauza uzurii s-a subtiat intr-un anumit loc si amortizorul a migrat putin catre exterior, in lateral. zgomotul este produs de atingerea flansei telescopului de surubul de prindere al acesteia din lateral. nu stiu daca m-am facut inteles, o sa incerc sa caut ceva poze sa documentez. nu sunt absolut sigur ca asta este problema, dar daca verificam aceasta ipoteza poate gasim defectul. de reparat... eu am gasit o metoda de reparat... si vad ca deocamdata tine la masina pe care am facut-o. cilindrul daca doar este umed... eu l-as lasa asa pana ar incepe sa curga cu adevarat. daca este cu motor 2.7 atunci amortizorul nu este in sfera, este in flansa telescopului (ar trebui sa aibe o mufa care intra in flansa); oricum, nu cred ca troncane amortizorul...



Wow.....esti doctor chirurg. Luni trimit mai departe diagnosticul tau la mecanic, care si el este "chirurg". Merci mult deocamdata! Weekend linistit!

cristimarcu5
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 25-Aug-2015 15:09
Localitate: Otopeni

Re: Reparatii amortizoare Citroen C6

Mesajde cristimarcu5 » Mar 23-Apr-2019 19:13

salut! topicul este de ceva vreme; care a fost diagnosticul? s-a rezolvat problema?


Înapoi la “Citroen C6”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv