C6 - cat de scump e de intretinut pana la urma?

Forum de discutii generale despre Citroen C6. Tot ce tine de Citroen C6. Dotari, oferte, versus, posesori, tutoriale, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

sarpente
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Noi-2011 16:25
Localitate: Craiova

C6 - cat de scump e de intretinut pana la urma?

Mesajde sarpente » Lun 09-Iul-2018 20:27

salut toata lumea pe aici, recunosc ca desi am avut 20 de masini, n-am avut niciodata un Citroen, poate cu exceptia unui TRS de Franta :) ideea e ca n-am clisee gen frantuzestile sunt proaste, mi-au mancat banii si ficatii masini din toate colturile lumii si de departe cea mai enervanta experienta a fost un Audi.. Insa vreau sa-mi iau un C6 si mi-e un pic frica de ce ar putea insemna costurile, pe de o parte din cauza complicatiilor tehnice ale masinii in sine, pe de alta parte pentru ca imi dau seama ca nu e o masina usor de reparat din dezmembrari.
asa ca va intreb, ca un newcomer, la ce ar trebui sa fiu atent cand o iau? preturile oscileaza foarte mult pentru un 2.2 hdi, de la 3k la 15k, kilometrajul variaza debusolant (masini de franta cu sub 100k la cca 5000 Eur).
si, mai ales, va rog sa-mi ziceti concret la ce sa ma astept dupa aia. cat costa operatiile normale de maintenetanta (de exemplu: schimb ambreiaj si volanta, turbina, regenerat catalizator samd), dar si cat costa interventiile de tip ghinion - un parbriz spart, o oglinda rupta samd.
precizez ca nu-s vreun miliardar excentric, adica muncesc cateva luni ca sa pun deoparte o mie de euro si n-am niciun chef sa-i arunc pe geam. vreau c6 nu pentru posing si fasoane, ci pentru ca am o fascinatie veche de 30 de ani pentru DS-uri si am zis ca intr-o viata de om macar sa ma apropii de fenomen, daca nu pot mai mult...
ma rog, sunt sigur ca aceia dintre voi care aveti c6 aveti raspunsuri mai bune decat am eu intrebarile... mersi frumos!

ionutg
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Joi 03-Aug-2017 16:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III

Re: C6 - cat de scump e de intretinut pana la urma?

Mesajde ionutg » Dum 22-Iul-2018 00:22

Salut,

La C5 iii te-ai uitat? Mie mi se pare ca arata mai bine ca C6.
Costurile sunt la fel ca la alta masina din clasa ei ( Passat, Mondeo, Audi etc.)

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: C6 - cat de scump e de intretinut pana la urma?

Mesajde james kilowatt » Dum 22-Iul-2018 09:40

Uneori si eu am gânduri asemanatoare. Citroen cu hydractive e una dintre puținele mașini care au particularități constructive, ceva rar în peisajul mașinilor actuale care-s toate la fel și la care mai difera doar emblema.
Problema însă eu o vad diferit. Dacă ai ceva bani, mai degrabă ia un c5 nou (adică de showroom, stock, încă mai sunt) euro6, în garanție și cu putini kilometri. E o mașină de fiecare zi deosebita iar dacă ai sa ai grija de ea cine știe, poate devine collector. Și vei mai putea (un timp) sa intri și in orașe unde au început sa apară restricții de norma de poluare.
Dacă vrei sa cheltui 5000e mai degrabă mergi pe un youngtimer gen Xantia Activa. Asta e mai degrabă "valoare sigura" și în câțiva ani e collector. Deja preturile au început s-o ia în sus pentru cele în stare buna și cu km putini. De exemplu la mine pe meleag benzinare pot intra in zonele low emission pana in 2024. Iar din 2025-2026 pot fi înmatriculate ca mașina de colecție și au alt regim.

sarpente
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Noi-2011 16:25
Localitate: Craiova

Re: C6 - cat de scump e de intretinut pana la urma?

Mesajde sarpente » Joi 09-Aug-2018 16:27

multumesc pentru raspunsuri. inca ma mai gandesc.


Înapoi la “Citroen C6”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv