C4 Coupe 1.4

Discutii despre: Club Citroen pe forumul ClubCitroen; un forum al tuturor pasionatior de Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

FreeQuancy
de-abia inscris
Masina: C4 coupe 1.4.16v
2: Audi A4 B6 2.0TDI
3: Ford Kuga 1.5

C4 Coupe 1.4

Mesajde FreeQuancy » Vin 02-Oct-2020 12:29

Buna ziua .
Detin un C4 Coupe 1.4 16v an 2005 .
Vreau sa încep prin a menționa faptul ca masina are doar 100.000 km . Acum aproximativ un an am avut câteva probleme cu ea , masina nu mai tragea accelerația fiind la podea . Am mers cu ea prin nenumărate service-uri , nimeni nu-i dădea de cap . La primul service singura lucru pe care îl găsiseră domnii respectivi era un furtunas spart care făcea condens si picura în galeriile bujiilor. Mi s-a recomandat schimbarea acestui furtunas , alături de bobina de inducție si bujii . Zis și făcut .
Masina arata speranțe ca-si revină pana în momentul în care ca printr-o "minune" rulmentul de la ambreiaj s-a dus . A fost înlocuit si acesta , iar la câteva zile masina a revenit la vechile obiceiuri de a nu mai avea vlaga.
Am contactat un domn pentru o diagnosticare pe tester , iar în urma acestuia a rezultat o eroare de tip "missfiring cylinder " . Domnul nu prea se pricepea la specificații tehnice .
Am întrebat chiar și pe fostul proprietar daca i s-a întâmplat același lucru și răspunsul a fost afirmativ , iar ca rezolvare el ar fi schimbat panoul de siguranțe . De atunci masina sta în parcare .
Am apelat la acest forum în speranța că ma puteți ajuta cu un sfat , dar și cu un mecanic bun ce mi-ar putea rezolva problema .
Multumesc !

ovy15popescu
pasionat
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: C4 Coupe 1.4

Mesajde ovy15popescu » Joi 15-Oct-2020 12:50

Acea eroare se poate interpreta ca : lipsa scanteie, lipsa alimentare combustibil pe acel cilindru sau mai grav piston fisurat! deci de verificat bujii, cabluri, injectoare, pompa de benzina furtune de alimentare!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

Înapoi la “CITROclub”