Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Tot ce tine de Citroen DS5, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Mar 15-Sep-2020 08:10

Buna ziua,
Ma confrunt si eu de ceva vreme cu o problema la un Citroen DS5 Hibrid 2013 2.0 163cp.
Problema consta: in momentul in care stau mai mult timp in coloana/"bara la bara", si trebuie sa inaintez putin in momentul in care ma apropii de masina din fata si trebuie sa franez, cand masina da sa schimbe din treapta 2 in 1 se simte un soc/mica zguduitura in dreptul pedalelor (presupun cutie de viteze). Acest soc il face si pe full electric si pe modul motor termic.

Am fost la reprezentanta: diagnostic - reductorul de viteza de pe puntea spate (nu are niciun sens diagnosticul lor pentru ca nu vine din spate)
Alt service care repara doar Citroen/Peugeot: necesita inlocuire kit ambreiaj - zis si facut - inlocuit volanta + kit abreiaj complet + ulei in cutie = masina face la fel

VIN:VF7KFRHC8CS524669

Rog sfaturi / indrumari cine s-a mai confruntat cu problema aceasta!!!
Service-uri din Bucuresti.

Multumesc

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde sandor mihai » Mar 15-Sep-2020 16:27

Schimbi ambreaj daca face zgomotul cu motorul oprit ? Unde i logica ? Mai degrabă un tampon, o bucsa la sistemul de rulare as zice eu.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Mar 15-Sep-2020 17:05

Face din 5 opriri la 2 face acest soc. Nu are nici un alt sunet, nu este bucsa sistem rulare. Se aude la cutie.....dc sa schimbe cursiv in rest si cand e vb doar de aglomeratie....sa faca asa. Eu merg pe ideea de calculator ca se incalzeste sau vreun actuator nu mai face cursa completa in acele momente..... Inainte de schimbare ambreiaj...aveam eroare pe cilindru de presiune...acum e inlocuit....

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Sâm 24-Oct-2020 09:43

Revin cu rezolvarea problemei si recomandari pentru cei care trec prin aceeasi problema cu masina lor:
1)Cei de la Reprezentata din Pipera "Neortic Motors" - niste incompetenti, diacnostic gresit, ca ar fi reductorul de pe puntea spate - nu va duceti!!!

2)"Gajul Francej" - cei de pe sos.Panduri 71 - niste amatori in frunte cu dl.Alex si al lui frate - inlocuit ambreiaj, demontare cutie ca la dacie (fara softuri), reinitializare si masina are aceeasi problema - nu va duceti!!!

3)Intr-un final satul de service-uri cu reclama, am hotarat sa caut o cutie sh si sa o schimb. Aici apare dl.Gabi Ivan din Domensti, un baiat de nota 10000.... care dezmembreaza si repara Peugeot 508, 5008 si Citroen DS5 hybrid....din pasiune zic eu.
Acesta avea o cutie exact pt modelul meu, dar nu a vrut sa mi-o schimbe pana nu face si el diagnoza (altii ar fi sarit direct pe masina sa dea cutia jos si sa ia banul gramada, vreo 800-1000euro). Zis si facut, Sambata livrez masina la poarta la Dl.Gabi si dupa 5h ore ma suna sa imi zica ca nu imi schimba cutia, nu este nevoie, si ca problema s-a rezolvat din calculator prin atentie:
- resetare cutie, ca si cum s-ar fi inlocuit cutia(adica de la ZERO) (aici mentionez ca mi-a specifiact ca, cutia nu a fost data jos corespunzator in momentul cand s-a inlocuit ambreiajul la "Garajul Francez", nu s-au respectat pasii premergatori dezamorsare pompa cutie, detensionare rulment de presiune...etc., totul apare in istoricul cutiei, avand calculator)
- reinitializare cutie
- update cutie
- si ce nu face nimeni adaptare cutie in mers (2h tine incarcarea si adaptarea acestui pas)
- sincronizare punte fata (cutie+motor termic) cu puntea spate (motor electric+reductor de viteza)

Poate v-am plictisit, dar asta am patit eu in cele 3 luni de cand ma chinuie masina cu problema asta.
Daca aveti probleme cu cutiile astea robotizate, imi scrieti in privat si va dau nr.lui Gabi.

Acum ma duc sa ma bucur de Citroenul meu DS5 hybrid.

EugenDs
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 13-Noi-2020 17:39
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Ds5

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde EugenDs » Sâm 14-Noi-2020 04:13

Salut, se poste un nr de tel al băiatului?

Bogdan77
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Lun 13-Mai-2019 16:00
Localitate: Tulcea
Masina: Citroen c4 grand picasso
2: Renault modus

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde Bogdan77 » Dum 22-Noi-2020 21:16

Salut...as dori și eu numarul

Sam24
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 04-Noi-2020 20:21
Localitate: București
Masina: Citroen Ds5 hybrid
2: VW Passat

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde Sam24 » Vin 29-Ian-2021 16:27

Salut, ma poți ajuta și pe mine cu numărul de telefon al Domnului Gabi Ivan? Mulțumesc anticipat!

Robertino1
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 27-Feb-2021 20:02
Localitate: Pucioasa
Masina: Citroen
2: Peugeot

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde Robertino1 » Sâm 27-Feb-2021 20:07

Buna seara
Am probleme cu cutia robotizata a unui Peugeot 508 hibrid.Ma puteți ajuta cu Nr de tel a domnului Gabi Ivan din Domnești?

Maimone07
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 24-Mar-2021 01:29
Localitate: Oltenita
Masina: Peugeot 508

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde Maimone07 » Mie 24-Mar-2021 01:34

Ma puteti ajuta va rog cu nr de tel al domnului Gabi Ivan? Am cam aceiasi problema la Peugeot-ul meu! Va multumesc!

ROBERT_BV
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Joi 06-Mai-2021 21:42
Localitate: brasov
Masina: citroen ds 5
2: toyota yaris

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde ROBERT_BV » Joi 06-Mai-2021 22:06

Ma puteti ajuta cu o problema?Nu se schimba de pe modul Auto pe nici un mod,nici sport nici zev nici 4x4 cand rotesc de rotita

stef8725
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Vin 14-Mai-2021 12:18
Localitate: Brasov
Masina: Citroen DS5 Hybrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde stef8725 » Mar 25-Mai-2021 13:12

Buna ziua,

A reusit cineva sa faca rost de numarul de telefon al domnului Gabriel? Se poate impartasi in privat pentru a putea intra in legatura cu dansul?

Multumesc!

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Joi 27-Mai-2021 07:37

Dupa 6 luni simptomele au reaparut, singura solutie este sa mergeti in Reprezentanta sau Bogdan D. si sa faceti update BSI + cutie viteze (ultima versiune 2021).
Am 1 saptamana cu noile update-uri facute de Dl.Bogdan Dumitrache, il gasiti pe multe forumuri.
Nota 20 pentru profesionalism si dedicare in ceea ce face.
Masina se comporta cu totul diferit, e o placere sa mergi cu ea, sa stai bara la bara (schimba altfel, pedala de frana s-a intarit, nu mai pleaca dupa loc violent...adica urca usor pana la 10km.

Dl.Ivan este prea ocupat, nu mai raspunde mai la nimeni la telefon.....avantajul la el este ca se ocupa cu dezmembrari si are multe piese sau poate sa faca rost.

Ca si variante de a merge cu incredere pentru Citroen si Peugeot:
- Bogdan Dumitrache - softuri/diagnoza Bucuresti / zona Obor - lucreaza direct pe serverele din Franta (licentiate si platite - gen reprezentanta - fost tehnician Citroen - in prezent pilor raliu pe un C2)
- Mihai Stan - hidraulica/mecanica Ploiesti

Ii gasiti pe net, sunt niste oameni deosebiti si dedicati profesiei!

Nu am mai intrat de mult pe forum, scuze celor care mi-au trimis mesaje si nu le-am raspuns.

SBlotor1971
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 05-Iun-2021 08:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 lll break

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde SBlotor1971 » Sâm 05-Iun-2021 09:09

Bună ziua Domnilor,
Am cam aceeași problemă cu zgomotul.
Mă poate ajuta cineva cu contactele necesare?
Mulțumesc anticipat!

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Sâm 05-Iun-2021 09:18

Bogdan 0722.222.577 - incearca o actualizare de soft..si apoi vezi ce iti zc Bogdan.

silviu_eu22
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 15-Sep-2020 07:25
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Vin 25-Iun-2021 08:13

2000km, de la actualizare soft cutie (la Bogdan - zona Obor) si nu am mai avut nici cea mai mica problema.
Deci ma declar 100% multumit si usurat ca nu trebuie sa vand masina, adica sa o vand si sa pacalesc pe altcineva....ca totul e ok la masina.
O simpla actualizare de soft.....a rezolvat o multime de defecte.......in functionarea masinii.


Înapoi la “Citroen DS5”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973