Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Tot ce tine de Citroen DS5, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

silviu_eu22
de-abia inscris
Masina: Citroen DS5 Hibrid

Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde silviu_eu22 » Mar 15-Sep-2020 08:10

Buna ziua,
Ma confrunt si eu de ceva vreme cu o problema la un Citroen DS5 Hibrid 2013 2.0 163cp.
Problema consta: in momentul in care stau mai mult timp in coloana/"bara la bara", si trebuie sa inaintez putin in momentul in care ma apropii de masina din fata si trebuie sa franez, cand masina da sa schimbe din treapta 2 in 1 se simte un soc/mica zguduitura in dreptul pedalelor (presupun cutie de viteze). Acest soc il face si pe full electric si pe modul motor termic.

Am fost la reprezentanta: diagnostic - reductorul de viteza de pe puntea spate (nu are niciun sens diagnosticul lor pentru ca nu vine din spate)
Alt service care repara doar Citroen/Peugeot: necesita inlocuire kit ambreiaj - zis si facut - inlocuit volanta + kit abreiaj complet + ulei in cutie = masina face la fel

VIN:VF7KFRHC8CS524669

Rog sfaturi / indrumari cine s-a mai confruntat cu problema aceasta!!!
Service-uri din Bucuresti.

Multumesc

sandor mihai
pasionat
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Probleme cutie pilotata/robotizata CitroenDS5 hybrid

Mesajde sandor mihai » Mar 15-Sep-2020 16:27

Schimbi ambreaj daca face zgomotul cu motorul oprit ? Unde i logica ? Mai degrabă un tampon, o bucsa la sistemul de rulare as zice eu.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.

APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

silviu_eu22
de-abia inscris

Mesajde silviu_eu22 » Mar 15-Sep-2020 17:05

Face din 5 opriri la 2 face acest soc. Nu are nici un alt sunet, nu este bucsa sistem rulare. Se aude la cutie.....dc sa schimbe cursiv in rest si cand e vb doar de aglomeratie....sa faca asa. Eu merg pe ideea de calculator ca se incalzeste sau vreun actuator nu mai face cursa completa in acele momente..... Inainte de schimbare ambreiaj...aveam eroare pe cilindru de presiune...acum e inlocuit....

silviu_eu22
de-abia inscris

Mesajde silviu_eu22 » Sâm 24-Oct-2020 09:43

Revin cu rezolvarea problemei si recomandari pentru cei care trec prin aceeasi problema cu masina lor:
1)Cei de la Reprezentata din Pipera "Neortic Motors" - niste incompetenti, diacnostic gresit, ca ar fi reductorul de pe puntea spate - nu va duceti!!!

2)"Gajul Francej" - cei de pe sos.Panduri 71 - niste amatori in frunte cu dl.Alex si al lui frate - inlocuit ambreiaj, demontare cutie ca la dacie (fara softuri), reinitializare si masina are aceeasi problema - nu va duceti!!!

3)Intr-un final satul de service-uri cu reclama, am hotarat sa caut o cutie sh si sa o schimb. Aici apare dl.Gabi Ivan din Domensti, un baiat de nota 10000.... care dezmembreaza si repara Peugeot 508, 5008 si Citroen DS5 hybrid....din pasiune zic eu.
Acesta avea o cutie exact pt modelul meu, dar nu a vrut sa mi-o schimbe pana nu face si el diagnoza (altii ar fi sarit direct pe masina sa dea cutia jos si sa ia banul gramada, vreo 800-1000euro). Zis si facut, Sambata livrez masina la poarta la Dl.Gabi si dupa 5h ore ma suna sa imi zica ca nu imi schimba cutia, nu este nevoie, si ca problema s-a rezolvat din calculator prin atentie:
- resetare cutie, ca si cum s-ar fi inlocuit cutia(adica de la ZERO) (aici mentionez ca mi-a specifiact ca, cutia nu a fost data jos corespunzator in momentul cand s-a inlocuit ambreiajul la "Garajul Francez", nu s-au respectat pasii premergatori dezamorsare pompa cutie, detensionare rulment de presiune...etc., totul apare in istoricul cutiei, avand calculator)
- reinitializare cutie
- update cutie
- si ce nu face nimeni adaptare cutie in mers (2h tine incarcarea si adaptarea acestui pas)
- sincronizare punte fata (cutie+motor termic) cu puntea spate (motor electric+reductor de viteza)

Poate v-am plictisit, dar asta am patit eu in cele 3 luni de cand ma chinuie masina cu problema asta.
Daca aveti probleme cu cutiile astea robotizate, imi scrieti in privat si va dau nr.lui Gabi.

Acum ma duc sa ma bucur de Citroenul meu DS5 hybrid.

EugenDs
de-abia inscris
Masina: Citroen Ds5

Mesajde EugenDs » Sâm 14-Noi-2020 04:13

Salut, se poste un nr de tel al băiatului?

Bogdan77
just curious
Masina: Citroen c4 grand picasso
2: Renault modus

Mesajde Bogdan77 » Dum 22-Noi-2020 21:16

Salut...as dori și eu numarul

Înapoi la “Citroen DS5”