Schimbare difuzoare C-Elysee

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.
Bogdan Cezar Mihai
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mie 04-Dec-2019 13:00
Localitate: Bucharest
Masina: Citroen C-Elysee
2: Opel Insignia A - Sports Tourer

Schimbare difuzoare C-Elysee

Mesajde Bogdan Cezar Mihai » Joi 14-Mai-2020 09:34

Salut! A schimbat careva difuzoarele de pe masina ? Ma intereseaza ce dimensiuni au cele de fabrica, atat fata cat si spate, daca se dau jos greu si la ce ar trebui sa fiu atent. As vrea sa pun unele din comert pentru ca mi se pare ca sunt mult prea slabe astea. De asemenea, stiti cam ce puteresi ce frecvente scoate unitatea media din fabrica ?
Multumesc.

Bogdan Cezar Mihai
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mie 04-Dec-2019 13:00
Localitate: Bucharest
Masina: Citroen C-Elysee
2: Opel Insignia A - Sports Tourer

Re: Schimbare difuzoare C-Elysee

Mesajde Bogdan Cezar Mihai » Mar 12-Ian-2021 11:52

Revin tot eu acum dupa ce am facut niste schimbari, ca poate intereseaza pe cineva.

Modelul 2019 de C-Elysee are 2 difuzoare de 13cm in bord si 2 de 16.5cm in plansa spate. Difuzoarele sunt relativ greu de scos daca vrei sa nu lasi nici o urma. Eu am apelat la un service specializat si mi-au aratat ca cel putin cele e pe fata sunt destul de dificil de scos si iti trebuie o surubelnita speciala ca sa ajungi la acele suruburi. Tot ei mi-au recomandat niste boxe marca Ground Zero care se potriveau la acele dimensiuni deoarece iti trebuie niste difuzoare cu adancime mai mica sa intre in acele locase. Daca nu ma insel modelele sunt GZIF 52X si GZIF 6501FX. Odata schimbate acele difuzoare intr-adevar sunetul s-a schimbat insa doar pe partea de inalte/medii. E imposibil sa obtii vreun pic de bass in aceasta masina din cauza faptului ca pe fata difuzoarele sunt prea mici ca sa faca diferenta iar pe spate difuzorul da direct in portbagaj si nu are cu ce sa faca rezonanta. Prin urmare, la o luna distanta mi-am achizitionat un subwoofer autoamplificat de la Alpine model SWE-815, de altfel foarte apreciat cand vine vorba de raport calitate pret. Odata cu el am tinut mortis sa mai adaug si niste extra tweetere la difuzoarele din fata, desi nu era neaparat necesar insa eu sunt mai pretentios. Acolo am optat pentru Hertz Dieci 24.3, care au fost lipite cu dublu adeziv putin deasupra difuzoarelor din bord pe stalp. Dupa toate astea sunetul din masina s-a schimbat radical asa ca daca mai sunt doritori care vor sa faca pasul asta, le recomand cu caldura cele de mai sus.


Înapoi la “Electrica - C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv