Eroare afisare pe ecran senzori parcare fata

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Beemer
pasionat
Mesaje: 367
Membru din: Joi 12-Iul-2007 16:10
Localitate: Gherla
Masina: C5 III 2011 Tourer Exclusive HDi163 Mativoire
2: EX: C5 II 2.0 hdi138 BVA Fap Exclusive 2006
3: First: C5 I 2.0 HDi 110 SX 2002

Eroare afisare pe ecran senzori parcare fata

Mesajde Beemer » Mie 22-Iul-2015 20:05

Salut, am si eu o problema dupa ce mi-am facut sa functioneze sistemul de senzori de parcare.
Problema mea este ca atunci cand vreau sa parchez, pe afisaj imi apar toate treptele de la verde la rosu pentru senzorii spate pe ecran dupa cum ma apropiu de obstacol, insa pentru senzorii din fata imi apare doar prima treapta centrala verde(prima iconita verde dupa cum se vede in poza atasata) indiferent cat ma apropiu de tare.
Acelasi lucru face si sonorul, in sensul ca pe spate functioneaza normal(devine mai intens pana la continuu in functie de apropierea de obstacol) dar pe fata nu face decat un bip care se aude din drepata centru sau stanga in functie de zenzorul activat.
A mai avut cineva aceasta problema? Masina este C5 II din 2006 cu navigatie rt3 CAN si display color. In lexia nu imi da nici o eroare deoarece sistemul "teoretic" functioneaza, insa cu aceasta anomalie.
Imagine

Beemer
pasionat
Mesaje: 367
Membru din: Joi 12-Iul-2007 16:10
Localitate: Gherla
Masina: C5 III 2011 Tourer Exclusive HDi163 Mativoire
2: EX: C5 II 2.0 hdi138 BVA Fap Exclusive 2006
3: First: C5 I 2.0 HDi 110 SX 2002

Mesajde Beemer » Vin 24-Iul-2015 20:07

Dupa pontul primit de la un coleg de aici de pe forum, care se confrunta mai demult cu aceleasi simptome(i-am trimis un PM in care l-am intrebat daca a rezolvat pana la urma problema si cum), am iceput sa fac niste sapaturi pe net in legatura cu telecodarea ecu-ului senzorilor de parcare.Dupa ce am sapat un pic pe net pe ceva forumuri am dat peste un post in care cineva avea aceleasi simptome:

"Finally, there is an answer for secondary problem described in this thread (which for me became primary three months ago). Mystery of wrong readings and signaling is solved. As I wrote before, I had exactly the same strange behavior of front parking sensors as described by triumphtoledo and few other people on other forums, whose unanswered posts I came across during desperate searches for an explanation. I thought and I was sure, that cause of the problem was in the car - in its sensors, wiring harness, parking aid unit, RT3 telemetry unit and/or BSI module. I was replacing them one by one, making software updates, but nothing helped. The turning point, which I missed, was connection of parking assistance module (placed in a spare wheel bay) from another car, which cured all system for a few minutes – until connection of Lexia and another AAS module telecoding...

To not to keep longer in suspense – strange readings from front parking sensors are caused by a software bug in Diagbox/Lexia provided with "Chinese" VCI. Use of this Diagbox (7.13 in my case) always results in incorrect data written into parking aid module during its configuration. The most misleading is fact, that from perspective of this diagnostic tool, data is updated and retrieved properly – front sensors and/or gearbox type options are shown as set up by user. Currently, the only known to me way of "repairing" such a damaged module, is to reprogram it by an official dealer/service or... by using Peugeot Planet 2000 (21.xx-22.xx – don't bother installing it on system other than Windows XP and don't ask my how i know it). The procedure is to change configuration of parking aid module (e.g. turn off front sensors or change gearbox type), save it, change to proper values and save once more. AAS module from Citroen C5 can be configured with PP2000 by selecting Peugeot 407. After that operation system is 100% operational again. Voila!"

Nu mi-a venit sa cred ca dupa ce am pus testerul, am deschis peugeot planet si am facut cele descrise de el, a mers. Cand bag in D si ma apropiu de obstacole se aude sunetul si vizual functioneaza toate "barele" de la verde la rosu Singura diferenta este ca la mine nu mi-a recunoscut ecu de la senzori dupa ce am selectat ca masina 407 ci doar pe 607. Deci cu PP2000 + clona Actia sau in reprezentanta Citroen cu lexia originala, e o rezolvare f simpla.
Se poate eventual muta la Tutoriale
Sper sa ajute si pe altcineva care se confrunta cu aceasta problema


Înapoi la “Tutoriale-C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv