Dashboard DS5 Hybrid

Tot ce tine de gama Citroen DS, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

spitty86
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Lun 19-Dec-2016 22:17
Localitate: Constanta
Masina: Citroen DS5 Hybrid

Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde spitty86 » Vin 03-Feb-2017 11:24

Buna ziua, detin un DS5 Hybrid din 2013, cumparat recent din Olanda. Am cateva intrebari legate de afisajul din bord , poate aveti vreun raspuns util. Sa incepem:
1.serviciul sos si citroen service, suna in Olanda. Am fost la reprezentanta, din pacate am inteles ca nu se pot schimba numerele pentru ca dupa ce a conectat masina la laptop , tarile care puteau fi selectate pt aceste servicii nu includea si Romania. (Oricum in caz de accident suna automat si mi s-a zis ca suna cei din Olanda la 112 in Romania).
2. In bord, in panoul din dreapta pe langa cele 2 consumuri si statusl bateriei, mai sunt 2 lucruri care se afiseaza , dar care nu merg. ( 1. Radio Off - dar radioul pe consola centrala merge si 2. Zone not mapped - navigatia pe consola centrala merge de asemenea si cei de la reprezentanta mi-au is ca am ultinul soft instalat care nici ei inca nu il au ).
3. Pe youtube am vazut ca le Head Up Display pe langa viteza mai apare si indicatii de navigatie. Mie nu imi apar chiar daca fac traseu.

Cei de la reprezentanta au incercat sa modifice niste setari in calaculator , insa fara rezultat. Nu prea stiau. Noroc ca au printat optiunile care le aveam bifate initial, pentru ca dupa ce au modificat ei, nu imi mai mergea nici un buton din masina.

Tavi0815
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 06-Aug-2017 13:49
Localitate: Bucharest
Masina: DS5 HY4x4
2: Megane III hatchback
3: ML350 CDI Bluefficiency

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde Tavi0815 » Joi 09-Noi-2017 01:35

La ce reprezentanta ai fost? Aparent service-uri autorizate Citroen in Bucuresti nu prea exista. Sunt service-uri multi-marca, cu oameni total nepregatiti si cu baza de date nationala, nu internationala. Iti recomand sa mergi la un service ce are acces la baza de date internationala Citroen. La DS5 Pe HUD stiu ca apare doar viteza, la 508 stiu ca arata si indicatii de navigare.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde kyn » Joi 09-Noi-2017 08:55

Si la DS5, pe HUD iti apare indicatii de navigare, cel putin asa e la mine.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

spitty86
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Lun 19-Dec-2016 22:17
Localitate: Constanta
Masina: Citroen DS5 Hybrid

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde spitty86 » Joi 09-Noi-2017 12:18

Am fost i rm valcea la citroen. O sa mai incerc in constanta sa vad ce zic si cei de aici.

spitty86
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Lun 19-Dec-2016 22:17
Localitate: Constanta
Masina: Citroen DS5 Hybrid

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde spitty86 » Vin 10-Noi-2017 11:30

In bord, in panoul din dreapta pe langa cele 2 consumuri si statusl bateriei, mai sunt 2 lucruri care se afiseaza , dar care nu merg. ( 1. Radio Off - dar radioul pe consola centrala merge si 2. Zone not mapped - navigatia pe consola centrala merge de asemenea si cei de la reprezentanta mi-au is ca am ultinul soft instalat care nici ei inca nu il au.

Imagine

Imagine

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde kyn » Vin 10-Noi-2017 18:49

@spitty86
Maestre,
In bord, in panoul din dreapta se afiseaza , 1. Radio functional si pe dispalyul central sau consola centrala
2. Zona mapped e functionala, si pe consola centrala
3. La fel si pe HUD - functional
Uite ex.

Imagine

Imagine

Imagine
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

spitty86
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Lun 19-Dec-2016 22:17
Localitate: Constanta
Masina: Citroen DS5 Hybrid

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde spitty86 » Mie 22-Noi-2017 21:40

Mersi . O sa ma duc la service sa vb cu ei

R19/16v
simpatizant
Mesaje: 53
Membru din: Sâm 13-Mai-2006 00:09
Localitate: Ploiesti

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde R19/16v » Mar 28-Noi-2017 21:16

E prost configurat ceva.
Spune-le sa reconfigureze toate ECU-urile cu setarile din fabrica, si sa le faca si updateurile disponibile.

CornelCL
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 26-Dec-2021 08:20
Localitate: Borod
Masina: Citroen ds5 hibrid

Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde CornelCL » Dum 26-Dec-2021 08:32

Bună ziua.
Am cumpărat de 1 luna jumătate un ds5 hibrid.
De 2 ori mi s- rup cureaua de atunci.
Dupa ce sa rupt prima data am schimbat suport, rola, întinzător si bineînțeles cureaua. Sa rupt a doua oara.
A mai avut cineva problema asta?
Ma puteți ajuta cu un sfat?
Mecanicul meu zice ca atunci cand bateria de la hibrid e goala, alternatorul rforțează incarcarea si din aceasta cauza rupe cureaua.

andreeaM
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 16-Oct-2023 23:05
Localitate: RO

Re: RE: Re: Dashboard DS5 Hybrid

Mesajde andreeaM » Lun 16-Oct-2023 23:24

CornelCL scrie:Bună ziua.
Am cumpărat de 1 luna jumătate un ds5 hibrid.
De 2 ori mi s- rup cureaua de atunci.
Dupa ce sa rupt prima data am schimbat suport, rola, întinzător si bineînțeles cureaua. Sa rupt a doua oara.
A mai avut cineva problema asta?
Ma puteți ajuta cu un sfat?
Mecanicul meu zice ca atunci cand bateria de la hibrid e goala, alternatorul rforțează incarcarea si din aceasta cauza rupe cureaua.
Din păcate și eu am problema asta. Dețin masina din 2018 și pana acum am schimbat 5 curele.Anul trecut mi s-a rupt după nici 6 luni de la montare,(de fiecare data in reprezenta Citroen).Motiv pentru care am mereu una de rezerva în portbagaj .Posibil sa fie o cauza și tensionarea acesteia la montare.Din păcate eu am avut foarte multe experiente neplacute cu aceasta mașină, multe din cauză că mulți mecanici nu au experienta pe acest model. Cea mai costisitoare(7000 Ron) a fost schimbarea alternatorului/generatorului, la indicațiile '' specialiștilor '' din reprezenta Citroen și de fapt a fost o chestiune de soft.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk


Înapoi la “Linia DS - modele actuale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv