Sfat achizitie DS5

Tot ce tine de gama Citroen DS, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Markus
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 08-Feb-2018 11:41
Localitate: Iasi
Masina: VW Passat

Sfat achizitie DS5

Mesajde Markus » Joi 08-Feb-2018 12:34

Salut,

Incep cu acelasi cliseu arhiplictisitor precum ca "sunt nou pe acest forum" si as dori sa apelez la amabilitatea voastra sa ma sfatuiti, prin prisma experientelor voastre personale, asupra unei achizitii a unui DS5 2012. Cer din prima moderatorilor scuze daca nu am postat unde trebuie sau ce trebuie, insa nu prea am gasit (sau nu am stiut sa caut :roll: ). La momentul actual posed un VW Passat b6, 2.0 TDI ( acel experiment esuat al nemtilor). Dorind in viitorul apropiat sa-mi schimb tocatorul de bani ( Passatul) m-am interesat in stanga si in dreapta si m-am oprit (socat in sensul bun :shock: ) la acest DS5. Raspunsurile voastre m-at ajuta foarte mult in cantarirea aspectelor ( deh...prejudecati cu nemtoaicele in detrimentul frantuzoaicelor) pozitive si negative ale masinii dorite. Asadar:
1. Ce motorizare recomandati? (hybrid diesel sau diesel simplu, exclus benzina)
2. Care at fi consumul intr-un oras aglomerat precum Iasiul sau Bucurestiul?
3. Intretinerea este cu mult mai scumpe fata de VW?
4. Care ar fi minusurile masinii?
5. O caracterizati ca fiind o masina fiabila?
6. Ce parere aveti despre cutia automata care vine pe diesel? Am inteles ca sunt de doua feluri(cred).

Va multumesc anticipat fiecaruia in parte!

viorel_TL
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Lun 17-Oct-2011 17:17
Localitate: Galati
Masina: ex_C5.II 1.6 hdi
2: Opel Astra J 1.4 turbo 140cp, 2017

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde viorel_TL » Sâm 10-Feb-2018 12:19

Cateva subiecte sunt tot aici, pe = Forum / Citroen DS5. Sau pe youtube.
Oricum, masina este superba (parerea mea), mi-ar fi placut una ! Amanunte nu cunosc.

Markus
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 08-Feb-2018 11:41
Localitate: Iasi
Masina: VW Passat

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde Markus » Sâm 10-Feb-2018 13:19

Multumesc mult. N-am gasit prea multe detalii despre masinuta pe aici. Repet, poate nu am stiut eu sa caut eficient. Insa, asa e, masina e superba, cel putin dpdv al designului.

viorel_TL
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Lun 17-Oct-2011 17:17
Localitate: Galati
Masina: ex_C5.II 1.6 hdi
2: Opel Astra J 1.4 turbo 140cp, 2017

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde viorel_TL » Mar 13-Feb-2018 15:11

Hai domnule ! Masina ... poze ... ceva nou !

Bogdan_Popescu
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 05-Mai-2018 15:40
Localitate: Targu Mures
Masina: Citroen ds5

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde Bogdan_Popescu » Sâm 05-Mai-2018 16:02

Salut! Sunt posesor al unui citroen ds5 2.0 hdi de 163cp de aproximativ 8 luni.Referitor la intrebarile dumneavoastra as putea sa va raspund in felul urmator:
1. Recomand diesel simplu. In cazul versiunea hybrid , dupa ce vi se va descarca bateria, veti avea o masina mai lenta care va consuma mai mult pentru ca pierdeti asistenta sistemului hybrid. Si as mai putea mentiona ca portbagajul este mai mic la hybrid.
2. Nu locuiesc intru oras foarte aglomerat. In Targu Mures consumul masinii este in jur de 6.5 l la 100de km. Tin sa mentionez ca am un stil de condus normal , nu sportiv.
3.De intretinere nu pot vorbi. Revizia masini este la finalul lui iulie.
4.Dupa parerea mea luneta masinii e subdimensionata. Dar ai la dispozitie camera de vedere cand mergi cu spatele. Aceasta te ajuta mult si la parcare.
5.Pana acum nu am avut probleme tehnice. In prima luna a avut nevoie de umplere rezervorului cu aditiv de motorina.
6.Eu am cutie manuala la masina mea. Intradevar exista 2 feluri de cutii la ds5 : pe diesel simplu este cutie automata clasica, pe hybrid este cutie robotizata. Daca nu circulati preponderent in trafic aglomerat , eu as recomanda cutia manuala pt fiabilitate , consum si nu in ultimul agilitate. Masina e mai rapida cu cutia manuala( 8.5s 0-100km/h).

Sper ca v-au multumit explicatiile mele.

avm_andrey
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 26-Dec-2017 15:29
Localitate: Timisoara
Masina: Astra h

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde avm_andrey » Sâm 23-Iun-2018 07:34

Salutare. Știe cineva cum se poate dezactiva rabatarea oglinzilor?

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie DS5

Mesajde kyn » Sâm 23-Iun-2018 18:52

Din Diagbox
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP


Înapoi la “Linia DS - modele actuale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv