LOGAN. SICRIUL CU 4 ROTI

Stiri auto, noutati din lumea auto, tot ce misca in aceasta zona.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

LOGAN. SICRIUL CU 4 ROTI

Mesajde sandor mihai » Vin 17-Dec-2010 16:12

http://www.realitatea.net/doua-persoane ... 83887.html
in articol scrie ca unii purtau centuri dar "acestea au fost smulse".daca e adevarat, e grav. cum e posibil asa ceva ? masinile astea nu trebuie sa treaca de niste teste ca sa poata fi vindute fraierilor de romani? ca de alea straine nu prea se poate atinge clasa de mijloc ca le baga boc taxe de-i usca.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 17-Dec-2010 17:59

Oricat nu imi place mie loganul, este prea devreme sa aratam cu degetul. Ceea ce este sigur, este ca tragedia s-a petrecut printr-un complex de imprejurari. Acuma ce o fi influentat cel mai mult nu se stie.
1. Spre exemplu auzisem la stiri ca bmw-ul mergea pe linia de tramvai si din motivul asta a si derapat mult mai usor. In cazul asta o vina mare o poarta si politia care nu da amenzi mai niciodata cand este depasita coloana la semafor. In cel mai rau caz sta un garcea care te intoarce din drum.
2. Apoi sa nu uitam ca e vorba de un Bmw serie 5 break ..adica un fel de tanc dupa parerea mea..daca mai erea si diesel ( adica greutate mare, o mai fi avut si ceva prin portbagaj putea sa bata spre 1500-2000kile) avea si viteza mare este clara treaba...sa nu uitam ca loganul are 900kile cu totul ( fiind break si cu 5 persoane poate mai avea 500kile in plus).
si ar mai fi mult de discutat dar mai las si pe altii .
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Tzaka

Re: LOGAN. SICRIUL CU 4 ROTI

Mesajde Tzaka » Vin 17-Dec-2010 18:49

sandor mihai scrie:http://www.realitatea.net/doua-persoane-au-murit-vineri-in-urma-unui-accident-rutier-in-capitala_783887.html
in articol scrie ca unii purtau centuri dar "acestea au fost smulse".daca e adevarat, e grav. cum e posibil asa ceva ? masinile astea nu trebuie sa treaca de niste teste ca sa poata fi vindute fraierilor de romani? ca de alea straine nu prea se poate atinge clasa de mijloc ca le baga boc taxe de-i usca.



omule tu o ai o masina mult mai proasta decat loganu, poate nu la siguranta dar ca fiabilitate iti cam face citroenu tau de la distanta tu ai arhiva de mesaje plina numai cu probleme de mototr,suspensie si alte alea

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 17-Dec-2010 18:55

tzaka cred ca ar trebui sa te linistesti si sa nu mai fi asa rau :) si pe topicul celalalt ai inceput cu vorbe foarte urate ! te rog sa te abtii !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 17-Dec-2010 18:56

mai proasta decat loganul, chiar nu cred ca mai exista o masina similara ca an de productie.
tzaka, tu compari mere cu pere...nu poti compara un logan 2008 sau cat dracu o fi toroapa, cu un ax, bx sau ce mai are omul prin curte.
iar c5-urile pe care vad ca le are in semnatura colegul nostru, te asigur ca nu exista niciun fel de apropiere intre logan si ele, nici macar in ceea ce priveste roata de rezerva.

Tzaka

Mesajde Tzaka » Vin 17-Dec-2010 19:01

mihaistan scrie:tzaka cred ca ar trebui sa te linistesti si sa nu mai fi asa rau :) si pe topicul celalalt ai inceput cu vorbe foarte urate ! te rog sa te abtii !


nu am de ce sa ma abtin e o tara libera si pot sa-mi dau cu parerea nu inteleg ce aveti voi cu mine e parerea mea si o pastrez. are un prieten de al meu logan si nu a bagat nici un ban in el in afara de consumabile in rest nu sa stricat nimic la el si merge exact ca un orcare sofer


lu domnu mihai de ce nu-i zici nimik ca ma provocat pe topicul celalalt fara sa-l bag in seama ??? sau findca are mai multa vechime decat mine pe forum e alceva ori ne respectam cu totzi ori ce facem???

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 17-Dec-2010 19:13

Pentru ca semnatura ta este un pic cam urata , mai ales pe un forum de pasionati ! nu te cenzureaza nimeni sa nu`ti spui parerea , doar sa o spui intr`un mod mai civilizat ! That`s all !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 17-Dec-2010 19:17

nu stiu ce i-a venit... si pe mine m-a atacat ca nu m-am dus sa ii cumpar masina cand a avut el nevoie de bani. si... ca fapt divers... cand o fi loganul mai fiabil ca c5-ul lui mihai, o sa imi cumpar si eu logan :lol: in fine, vorbim discutii si ne zgarmam pe dude, in loc sa ne simtim bine. iar referitor la accident, astia la televizor si prin presa dau stirile in asa fel incat sa nu intelegi nimic, si spun numai tampenii, iar cel mai tare exemplu este ca mi-a aparut numarul de la masina in ziar, fara nici o legatura cu faptele descrise acolo. mi se pare ca am si scris pe forum despre asta. dar, pe partea cealalta, mi se pare stupid sa moara 4 insi intr-o masina care arata cum arata dupa impact, sa fie centuri smulse, etc, cand sunt o gramada de alte exemple unde masinile au fost facute cocolos si pasagerii au scapat doar cu rani usoare; a pus chiar mihai un topic cu accidentul lui calin, sau ceva de genul unde se vede clar in ce hal a ajuns c5-ul - deci e mai prost ca loganul :lol: . si eu am rupt cu cx-ul o dacie, am daramat cu xm-ul un gard, si nu am simtit nimic dinauntru. oricum, este foarte dubioasa intamplarea asta. imi pare rau, si mi se ridica parul in cap cand vad porcarii ca asta, dar... ce sa-i faci... se intampla, si noi nu putem decat sa analizam din experientele altora ce facem pentru siguranta noastra personala si sa ne schimbam comportamentul la volan. dar ce te faci, cand vine un tembel dinasta, te face praf, baga cativa oameni la groapa si el scapa cu viata. trist...
iar cu linia de tramvai... aia nu e problema majora. merg si eu utilizand-o, dar nu am scapat niciodata masina; si chiar e voie sa o iei pe linia de tramvai, cu exceptia refugiilor din statie; pot sa fac pariu ca nea caisa ala cu bmw avea cauciucuri de vara pe masina, sau de iarna facute zob si expirate. si asa, masinile cu tractiune spate sunt pericol public pe zapada, in ciuda tuturor controalelor pe care le au; sunt si statistici facute, nu spun eu asta.

@mesersmith: ba (cu a, deci nu ba` :lol: )... cred ca sandero e si mai si ca loganul: sa fabrici in 2008 sau cand o fi aparut, o masina fara servodirectie, mi se pare incompetenta totala, ca sa nu mai spun ca e bataie de joc la adresa cumparatorului. pai cum sa cumpar o asemenea masina si sa renunt la jucariile mele?
@tzaka, tu de ce iti iei honda si nu iti iei logan, daca zici ca e asa de fiabila?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Vin 17-Dec-2010 19:23

mai... asta e articolu..... unde drak scrie ca s/au smuls centurile...? Grav accident În Capitalã soldat cu patru morÞi. Victimele sunt pacienÞi care aveau nevoie de dializã. PacienÞii erau transportaÞi cu o ambulanÞã privatã care a fost lovitã de un alt autoturism care circula neregulamentar.

Din primele verificãri efectuate, ºoferul autoturismului marca BMW ce venea dinspre bulevardul Liviu Rebreanu a pierdut controlul volanului, a pãtruns pe contrasens ºi a intrat În coliziune cu o ambulanÞã BGS.

"Este vorba despre douã autoturisme implicate unul Logan ce transporta pacienÞi ºi unul marca BMW, nu ne putem pronunÞa cu privire la caz, BMW este cel care a pãtruns pe sensul de deplasare marca Logan, În urma impactului cei patru pacienÞi ºi-au pierdut viaÞa iar ºoferul BMW au fost transportat la spital pentru Îngrijiri medicale. La volanul BMW era o femeie destul de tânãrã, iar aceasta este rãnitã, urmeazã sã discutãm cu ea", a declarat Ioana Stancu, inspector de PoliÞie Brigada Rutierã.

Femeia de la volanul maºinii de lux le-a declarat poliÞiºtilor cã a pierdut controlul autoturismului. Anchetatorii au stabilit cã nici pasagerii din Logan, nici cei din BMW nu purtau centurile de siguranÞã.

"Procedura de transport a bolnavilor de dializã se face cu maºini autorizate. În mod normal trebuie sã aibã centuri în trei puncte ºi o targã. Transportul acestor persoane nu se face în regim de urgenþã. În mod normal nu este voie sã se transporte în regim de urgenþã ºi circulã fãrã girofar ºi sirenã, deci ca orice maºinã normalã", a declarat la Realitatea TV Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Sãnãtãþii.

ÂŞoferul ambulanĂžei, Âşi el grav rĂŁnit, a fost transportat la spital, iar alte douĂŁ persoane, Âşoferul Âşi un pasager din BMW, au fost rĂŁnite.

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 17-Dec-2010 19:39

stan cristian scrie:mai... asta e articolu..... unde drak scrie ca s/au smuls centurile...? Grav accident În Capitalã soldat cu patru morÞi. Victimele sunt pacienÞi care aveau nevoie de dializã. PacienÞii erau transportaÞi cu o ambulanÞã privatã care a fost lovitã de un alt autoturism care circula neregulamentar.

Din primele verificãri efectuate, ºoferul autoturismului marca BMW ce venea dinspre bulevardul Liviu Rebreanu a pierdut controlul volanului, a pãtruns pe contrasens ºi a intrat În coliziune cu o ambulanÞã BGS.

"Este vorba despre douã autoturisme implicate unul Logan ce transporta pacienÞi ºi unul marca BMW, nu ne putem pronunÞa cu privire la caz, BMW este cel care a pãtruns pe sensul de deplasare marca Logan, În urma impactului cei patru pacienÞi ºi-au pierdut viaÞa iar ºoferul BMW au fost transportat la spital pentru Îngrijiri medicale. La volanul BMW era o femeie destul de tânãrã, iar aceasta este rãnitã, urmeazã sã discutãm cu ea", a declarat Ioana Stancu, inspector de PoliÞie Brigada Rutierã.

Femeia de la volanul maºinii de lux le-a declarat poliÞiºtilor cã a pierdut controlul autoturismului. Anchetatorii au stabilit cã nici pasagerii din Logan, nici cei din BMW nu purtau centurile de siguranÞã.

"Procedura de transport a bolnavilor de dializã se face cu maºini autorizate. În mod normal trebuie sã aibã centuri în trei puncte ºi o targã. Transportul acestor persoane nu se face în regim de urgenþã. În mod normal nu este voie sã se transporte în regim de urgenþã ºi circulã fãrã girofar ºi sirenã, deci ca orice maºinã normalã", a declarat la Realitatea TV Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Sãnãtãþii.

ÂŞoferul ambulanĂžei, Âşi el grav rĂŁnit, a fost transportat la spital, iar alte douĂŁ persoane, Âşoferul Âşi un pasager din BMW, au fost rĂŁnite.

articolul a fost editat.intr-adevar ,partea cu centurile smulse a disparut.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Vin 17-Dec-2010 19:49

sandor mihai scrie:
stan cristian scrie:mai... asta e articolu..... unde drak scrie ca s/au smuls centurile...? Grav accident În Capitalã soldat cu patru morÞi. Victimele sunt pacienÞi care aveau nevoie de dializã. PacienÞii erau transportaÞi cu o ambulanÞã privatã care a fost lovitã de un alt autoturism care circula neregulamentar.

Din primele verificãri efectuate, ºoferul autoturismului marca BMW ce venea dinspre bulevardul Liviu Rebreanu a pierdut controlul volanului, a pãtruns pe contrasens ºi a intrat În coliziune cu o ambulanÞã BGS.

"Este vorba despre douã autoturisme implicate unul Logan ce transporta pacienÞi ºi unul marca BMW, nu ne putem pronunÞa cu privire la caz, BMW este cel care a pãtruns pe sensul de deplasare marca Logan, În urma impactului cei patru pacienÞi ºi-au pierdut viaÞa iar ºoferul BMW au fost transportat la spital pentru Îngrijiri medicale. La volanul BMW era o femeie destul de tânãrã, iar aceasta este rãnitã, urmeazã sã discutãm cu ea", a declarat Ioana Stancu, inspector de PoliÞie Brigada Rutierã.

Femeia de la volanul maºinii de lux le-a declarat poliÞiºtilor cã a pierdut controlul autoturismului. Anchetatorii au stabilit cã nici pasagerii din Logan, nici cei din BMW nu purtau centurile de siguranÞã.

"Procedura de transport a bolnavilor de dializã se face cu maºini autorizate. În mod normal trebuie sã aibã centuri în trei puncte ºi o targã. Transportul acestor persoane nu se face în regim de urgenþã. În mod normal nu este voie sã se transporte în regim de urgenþã ºi circulã fãrã girofar ºi sirenã, deci ca orice maºinã normalã", a declarat la Realitatea TV Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Sãnãtãþii.

ÂŞoferul ambulanĂžei, Âşi el grav rĂŁnit, a fost transportat la spital, iar alte douĂŁ persoane, Âşoferul Âşi un pasager din BMW, au fost rĂŁnite.

articolul a fost editat.intr-adevar ,partea cu centurile smulse a disparut.

Atunci... e grav....

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 17-Dec-2010 19:58

Tzaka scrie:
mihaistan scrie:tzaka cred ca ar trebui sa te linistesti si sa nu mai fi asa rau :) si pe topicul celalalt ai inceput cu vorbe foarte urate ! te rog sa te abtii !


nu am de ce sa ma abtin e o tara libera si pot sa-mi dau cu parerea nu inteleg ce aveti voi cu mine e parerea mea si o pastrez. are un prieten de al meu logan si nu a bagat nici un ban in el in afara de consumabile in rest nu sa stricat nimic la el si merge exact ca un orcare sofer


lu domnu mihai de ce nu-i zici nimik ca ma provocat pe topicul celalalt fara sa-l bag in seama ??? sau findca are mai multa vechime decat mine pe forum e alceva ori ne respectam cu totzi ori ce facem???

eu m-am referit in special la faptul ca s-au smuls centurile,iar daca e adevarat e extrem de grav.asta nu se intimpla nici la trabant.partea aia din articol a disparut nu stiu de ce.sincer nu ma intereseaza deloc ce parere ai tu despre citroen.
acum ,referitor la masina ta, ea nu are saraca nici o vina daca tu sau unchiu tau n-ati schimbat cureaua de distributie la timp.
din cuvintele din semnatura ta am dedus ca-ti bagi picioarele in sutele de mii de ore de proiectare si cercetare pe care niste oamenii entuziasti,inginerii de la citroen si le-au petrecut in fata plansetelor cind puteau la fel de bine asculta manele.poate n-ai avut timp sa aflii dar modele de citroen din anii 80 sunt (erau) mai bine dotate din multe puncte de vedere decit multe masini noi de azi.
in rest ce sa zic,sper sa-ti vinzi masina pentru ca nu o meriti.
in final, cum zicea daffy duck intr-un desen animat (poate l-ai vazut):daca nu ne mai auzim niciodata,tot prea curand va fi.
sarbatori fericite !
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 17-Dec-2010 20:02

Dap, si eu vazusem cu centurile. erea stire proaspata, acum se corecteaza si ei din mers.. e normal. Si mie la tv mi s-a parut BMW serie 5, da daca ma uit mai atent in poza din articol e serie 3. Cel mai probabil nu avea nimeni centurile puse.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Vin 17-Dec-2010 21:18

bogdan78 scrie:Dap, si eu vazusem cu centurile. erea stire proaspata, acum se corecteaza si ei din mers.. e normal. Si mie la tv mi s-a parut BMW serie 5, da daca ma uit mai atent in poza din articol e serie 3. Cel mai probabil nu avea nimeni centurile puse.

nu cumva se incearca o musamalizare.... ? deja ati vazut doi stirea in clar...sau in goana pentru senzational se baga stiri false?nu ar pentru prima oara....

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Sâm 18-Dec-2010 00:37

se pare ca eu am ratat semnatura colegului nostru, tzaka...


Înapoi la “Coltul Media”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973