Sfaturi achizitie Citroen Grand Picasso, diesel dupa 2011!

Forum de dicutii generale despre Citroen C4 Picaso Âşi Citroen Grand C4 Picasso, dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

ULY
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 08-Oct-2013 19:11
Localitate: Bucuresti

Sfaturi achizitie Citroen Grand Picasso, diesel dupa 2011!

Mesajde ULY » Mar 08-Oct-2013 19:29

Va salut si ma bucur ca existati!

Ma numesc Iulian, si de curand am facut o pasiune pentru Grand Picasso. Am vazut masina ,sh fiind la un dealer Citroen si am inceput sa caut informatii despre model si motorizari. Eu pana acum am avut ca masini un Renault Clio diesel, o Skoda Fabia 1.4 benzina, si in prezent am o Octavia 1.9 TDI. Vreau masina asta pentru ca vreau confort si spatiu, plus ca imi place foarte mult parbrizul imens si senzatia de MPV!

Dilema mea priveste fiabilitatea acestui model. As opta in proportie de 80 la suta pe transmisie manuala, am citit pe net diverse review-uri negative despre cutia automata de pe Grand Picasso.

Motorizarea, din cate am citit pare a fi mai fiabil motorul de 1.6 Hdi 111cp decat cel de 2.0, voi ce parere aveti ? Masina vreau sa o aduc eu de afara, si sa fie dupa anul 2011 cu maxim 70.000-80.000 km efectuati. Ce defecte intalnite des exista pentru acest model ? Si inca un lucru ma nelinisteste si nemultumeste, nu are roata de rezerva pe nici un nivel de echipare ?

Nu as vrea sa trec de la o masina fiabila cum este Octavia la un Picasso si sa regret, mai ales ca la km respectivi si anul de fabricatie rezulta un pret de achizitie de peste 10 mii de euro...

ULY
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 08-Oct-2013 19:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde ULY » Joi 10-Oct-2013 16:23

Cata activitate pe aici...

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Joi 10-Oct-2013 19:03

Bine ai venit!
chiar mai jos sunt postate mai multe review-uri la acest model, sper sa-ti fie utile:

http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=20513

Se pare ca motorului de 2.0 diesel nu-i prieste motorina de la noi, au fost cateva cazuri de explozie.
masina este fiabila, depinde si de norocul fiecaruia. nu te grabi cu achizitia, 10.000 euro sunt multi bani in joc.

arunca un ochi pe motorul de cautare OOYYO:

http://www.ooyyo.de/citroen-c4+grand+pi ... D6617F385/ - ai 118 buc la vanzare in Germania

vezi si topul 2013:

http://www.promotor.ro/masini-noi/dosar ... 3-10527446 - locul 14, la 2-3 ani vechime

http://www.promotor.ro/masini-noi/dosar ... 27446/pag2 - locul 11, la 4-5 ani vechime

BAFTA!
CITROEN C5 CLUB ROMANIA - facebook.com/groups/110645719379127/

kawa
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 24-Apr-2013 09:33
Localitate: Germania

Re: Sfaturi achizitie Citroen Grand Picasso, diesel dupa 2011!

Mesajde kawa » Joi 11-Mai-2017 22:28

Salut si bine v-am regasit. Dupa o absenta de 3 ani ma gandesc sa revin din nou in lumea Citroen. De aceasta data ma gandesc la un C4 Grand Picasso an fabricatie 2015 motorizare 1,6 bluehdi 120CP nivel de echipare Exclusive. Ma tot invart in jurul cozii de o saptamana si nu prea stiu la ce sa fiu atent la achizitie. Masina am gasit-o si este rezervata pana saptamana viitoare dar pretul ei ma face sa ma gandesc mai bine. Este totusi foarte mic fata de altele. Ce ma gandesc eu este ca masina are doar 5 locuri si poate acesta fiind un motiv. Alta problema este ca masina a fost schimbata pe garantie de fostul proprietar pe motiv ca exista zgomote suspecte in stalpul soferului. Vanzatorul spune ca au cautat acele zgomote in nenemarate randuri si nu au gasit nimic. De fapt ei nu au gasit acele zgomote si satui de client au preferat sa ii livreze omului alta masina contra unei diferente de bani. Eu am facut pana acum 2 teste cu ea, dintre care unul de aproape 2 ore si nu am auzit nici un soricel in stalp. Masina are sub 20 k km si cam sta in reprezentanta Citroen de 6 luni de zile, lucru care ma pune pe ganduri din nou. Totusi pretul a scazut in aceste 6 luni cu aprox 5k euro, acum pretul ei in jur de 17,5k euro fiind oferta saptamanii.
Acum ce sfat imi dati? Ce probleme are acest motor sau acest model? Ce sa fac, sa ma orientez spre alta marca? Totusi este singurul model din clasa asta care imi place.


Înapoi la “Citroen (Grand) C4 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv