Inchidere centralizata nefunctionala / superblocare

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

andreeiu
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 31-Ian-2021 13:35
Localitate: Suceava
Masina: Citroen C5
2: Nu
3: Nu

Inchidere centralizata nefunctionala / superblocare

Mesajde andreeiu » Dum 31-Ian-2021 13:52

Buna ziua,
De ieri de cand am inchis masina si s-a activat superblocarea nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata. Am constatat asta dupa apriximativ 8h cand am revenit la masina. La fel face si astazi. Stiu ca in manual se face referire prin care spune ca face inoperante comenzile exterioare si interioare ale portierelor si dezactiveaza butonul comenzii centralizate manuale.
Bateria la cheie am schimbat-o luna trecuta CR1620, am cautat astazi in 5 magazine sa cumpar, dar nu am gasit. Mentionez ca am incercat toate variantele gasite cu sincronizare/desincronizare cheie, resetata borna la baterie.
Daca nu vedeam ca s-a activat superblocarea ma gandeam strict la o problema legata de baterie (o chinezarie de proasta calitate in conditiile in care cea veche m-a tinut 2 ani + cat avea la fostul proprietar).
Nu este prima data cand am activat superblocarea (in cazul de fata a fost accidental), dar nu am avut probleme cu inchiderea centralizata.

Citroen C5 2008 1.6 hdi cod motor 9hz

Cu stima,

andreeiu
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 31-Ian-2021 13:35
Localitate: Suceava
Masina: Citroen C5
2: Nu
3: Nu

Rezolvat

Mesajde andreeiu » Mar 02-Feb-2021 07:35

UPDATE: Problema a fost remediata. Asa cum ma asteptam nu avea legatura cu superblocarea. Am fost la un electrician auto care mi-a spus ca era ceva la telecomanda si acuma trebuie sa functioneze, dar problema a fost rezolvata dupa ce am schimbat chinezaria de baterie care avea tensiunea de 2.61V cu una noua Varta.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Re: Inchidere centralizata nefunctionala / superblocare

Mesajde norishor » Lun 08-Feb-2021 23:47

Daca intamplator ti-o papa si pe asta, da-mi un semn @facebook.com/reparatiicheipsa
Bafta!
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto


Înapoi la “Electrica C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv