Probleme electrice

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

corsicanu33
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 21-Mar-2018 16:53
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen c5

Probleme electrice

Mesajde corsicanu33 » Lun 21-Mai-2018 15:47

Acum 2 luni am cumparat un Citren C5 2011 2.2hdi 150kw. Din cauza ca a fost lovita si prost facuta pana acum a stat la tinichigerie si vopsitorie. Acum vad ca am probleme cel putin pe partea electrica. Prima si cea mai vizibila e ca luminile de zi merg doar pe partea dreapta(a pasagerului). Pe partea stanga ledurile de zi nu functioneaza. Cand comut luminile pe 'stationare' ledurile de pe ambele parti se aprind la o intesitate mult mai mica decit cea a luminilor de zi(banuiesc ca e normala scaderea intesitatii). Deasemnea imi apar erori partea de motor citeodata pe partea dedebitmetru(P11AA/P0100) alteori pe partea de turbo(p1496/p234-geometrie variabila controlata electric) si uneori pe partea electrica P0215.
Ma gandesc ca daca scap de eroarea de pe partea electrica poate si celelalte erori vor disparea. Am imprumutat de la dezmembrari un BSM dar luminile de zi mergeau tot numai pe partea dreapta iar P0215 a reaparut. Rugamintea mea e daca are cineva o schema electrica a circuitului pe partea de lumini si/sau pe partea de motor. Eventual s-a mai intalnit cineva cu eroarea P0215 si cum ati rezolvat-o. Pe forumurile de afara totul se repara prin schimbarea bsm-ului.

Criminus
pasionat
Mesaje: 486
Membru din: Lun 22-Iun-2015 13:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia (X1), 2.1TD, Activa
2: Fosta: C5 (X7), Tourer, 2.0HDi, Exclusive

Re: Probleme electrice

Mesajde Criminus » Mar 22-Mai-2018 09:39

Benzile acelea sunt folosite pt luminile de zi cu alimentare la voltaj mai ridicat si pt pozitii la un voltaj mai scazut.
Din descrierea ta, legat de problema luminilor de zi, pare ca ai o problema cu alimentarea circuitului pt luminile de zi de pe partea dreapta.
Ai 2 alimentari la acelasi bec si se pare ca una din ele nu functioneaza.

corsicanu33
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 21-Mar-2018 16:53
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen c5

Re: Probleme electrice

Mesajde corsicanu33 » Mar 22-Mai-2018 14:04

@Criminus multumesc pentru raspuns. Acum apar alte intrebari?
alimentarile pentru led-uri sunt in bsm? in balastru? Merita sa dau bara jos si sa chimb balstru intre cele 2 faruri?

Criminus
pasionat
Mesaje: 486
Membru din: Lun 22-Iun-2015 13:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia (X1), 2.1TD, Activa
2: Fosta: C5 (X7), Tourer, 2.0HDi, Exclusive

Re: Probleme electrice

Mesajde Criminus » Mie 23-Mai-2018 09:34

Incepe si tu cu verificarile de baza, ia-o pe fir:
- mufa care intra in far
- firele care intra in mufa
- samd...
Nu exclud posibilitatea sa se fi defectat o componenta mai scumpa dar daca schimbi bsm-ul si problema era de la un contact imperfect din mufa ?


Înapoi la “Electrica C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv