Posibilitate instalare Port USB

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sorin_z
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 27-Apr-2014 22:50
Localitate: Bucuresti

Posibilitate instalare Port USB

Mesajde sorin_z » Mie 14-Mai-2014 00:03

Salut,

De putina vreme am devenit si eu posesor de Citoren.
Detaliile masinii ar fi:
- C5 Exclusive
- Fabricatie Decembrie 2010 / Generatia 01.11.2010-28.02.2011 (conform talonului si a http://service.citroen.com/ddb/ )
- Varianta cu Navigatie si Bluetooth

Asa cum spune si titlul ... ma intereseaza sa instalez portul/mufa USB. Nu orice port/mufa ... ci aceea care vine instalata pe modele mai tinere, amplasata in cotiera. Nu stiu daca este ciudat sau nu dar masina mea in interiorul cotierei, pe peretele pe care se gaseste amplasat portul usb la modelele mai noi, are un mare capac cauciucat. Acel capac acopera mufa de conectare la computer dar si o gaura rotunda. De curiozitate am fost intr-un showroom Citroen si m-am uitat la un C5 nou. Fix in acel loc, in acea gaura are instalat usb-ul.

Din cate am inteles, generatia de C5-uri 01.11.2010-28.02.2011, este prima care a primit facelift-ul. Pe langa facelift nu stiu ce altceva a primit ... dar se pare ca nu a primit USB (ori primul proprietar a pastrat portul drept amintire).
Am citit postul care vorbeste despre USB Box dar nu doresc asa ceva ... cel putin nu in prima faza. Inca sper la un USB in cotiera si la disponibilitatea redarii de continut audio folosind comenzile computerului masinii.

S-a mai lovit careva de o asemenea problema ?

Avatar utilizator
sorin_z
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 27-Apr-2014 22:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde sorin_z » Mie 14-Mai-2014 14:47

Revin si cu alte detalii:

1. Masina are slot card SD
Asa cum se vede in prima poza, masina are cititor de carduri SD. Acolo sta cardul pe care sunt stocate hartile. Daca scot cardul cu harti automat nu mai functioneaza navigatia. Am introdus in locul cardului cu harti un alt card ce contine mp3-uri (partitie FAT32) ... insa fara succes.
Stie careva daca se poate face ceva ca prin acest cititor de carduri sa poti reda muzica ?

2. Torpedou cu 2 mufe RCA
Asa cum se vede in ce-a de-a II a poza, in interiorul torpedoului se gasesc doua mufe RCA. Respectand codul culorilor pentru acest tip de conectare, ar trebui sa fie audio stereo. Momentan n-am un astfel de adaptor, de la rca la jack.
Cel ce a adus masina in tara mi-a spus ca in RCA-urile alea pot conecta un DVD Player si pot vizualiza filme pe display-ul de la navigatie. Optiune care nu ma interesa si m-a indus si in eroare.
Daca va functiona folosind un adaptor rca->jack ... atunci mi-am rezolvat singur problema.

3. Cotiera cu loc pentru mufa usb dar fara USB
In ce-a de-a III a poza se poate vedea ca odata inlaturat capacul cauciucat ce acopera mufa aia mare pentru conectarea masinii la calculator, mai jos este o gaura rotunda ... gaura unde eu am vazut la modelele de C5-uri din reprezenta ca gazduieste un port USB.
In acest loc as fi vrut sa stiu daca se poate instala si conecta un astfel de port.
Ati auzit cumva daca este posibil sa adaugi o astfel de dotare chiar daca ea nu a fost prezenta din fabrica ?

Multa bafta !


Imagine

Imagine

Imagine

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 15-Mai-2014 07:10

sorin_z scrie:1. Masina are slot card SD. Stie careva daca se poate face ceva ca prin acest cititor de carduri sa poti reda muzica ?

2. Torpedou cu 2 mufe RCA


1. Nu se poate asculta muzica mp3 de pe cititorul SD. E o problema de firmware pe care Citroen refuza de ani buni sa o remedieze.
Normal ca daca scoti cardul cu hartile nu mai merge navigatia, ca doar de acolo coreleaza datele cu informatiile primite prin GPS...

2. Nu poti conecta DVD la mufele respective. Cel care ti-a vandut masina ti-a zis-o sa da bine la "marketing", dar pentru a vizualiza pe ecranul navigatiei mai ai nevoie de un modul care acum vreo 3 ani costa vreo 700 lei. Eu am considerat ca nu merita investitia....

Avatar utilizator
sorin_z
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 27-Apr-2014 22:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde sorin_z » Mie 21-Mai-2014 21:22

Merci pentru mesaj si pentru informatiile folositoare !

Mi-am cumparat un cablu "RCA to Jack" si ascult muzica dintr-un MP3 Player.
Nu voi renunta insa la idea de a instala un port USB. Voi ajunge in service cu masina si voi intreba acolo despre posibilitate (instalare, functii disponibile) si pret.
Voi reveni cu info !

Seara frumoasa !

Avatar utilizator
gabi_1050
pasionat
Mesaje: 174
Membru din: Joi 11-Iul-2013 23:56
Localitate: Deva
Masina: 5O8 GT 2O4cp
2: Vw Polo 9N,1.4,16V,75cp
3: ex car:407,1.6hdi,80kw

Mesajde gabi_1050 » Mie 21-Mai-2014 22:25

Pe masina ai Rneg produs de "HARMAN / BECKER" al carui ecran e compatibil cu RT4 si RT5.
Nu stie usb,update=inlocuire navigatie.

Trebuie sa ai semnal de iesire mare sa asculti muzica dintr-un MP3 Player prin mufa "RCA to Jack".
Nu e solutie buna montarea de preamplificator....Cauti player cu semnal de iesire mare.

Rt4,rt5,rt6,ng4 sunt produse de MagnetiMarelli si stiu toate usb.

Poti monta si RT6 sau NG4 dar numai cu tot cu ecran HR.
Pentru orice modificare (inlocuire navigatie) ai nevoie de telecodare cu Lexia sau Diagbox.

Spor.

dyamantjoy
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mie 08-Noi-2017 19:13
Localitate: massa lombarda
Masina: Citroen C5 III

Re: Posibilitate instalare Port USB

Mesajde dyamantjoy » Sâm 16-Dec-2017 16:57

Eu am montat pe navidrive rt4 port usb si functioneaza perfect, am avut nevoie si de mirascript pe cd, care m-a ajutat sa activez usb-ul. Recunoaste mp3 fara probleme. Cablul l-a cumparat de la un dealer Peugeot 24 euro

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Posibilitate instalare Port USB

Mesajde bogwol » Joi 21-Dec-2017 07:59

dyamantjoy scrie:Eu am montat pe navidrive rt4 port usb si functioneaza perfect, am avut nevoie si de mirascript pe cd, care m-a ajutat sa activez usb-ul. Recunoaste mp3 fara probleme. Cablul l-a cumparat de la un dealer Peugeot 24 euro



mai sus era vorba de alt sistem de navigatie


Înapoi la “Electrica C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv