Nemo Furgon [si Combi]

Tot ce tine de Citroen Nemo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Nemo Furgon [si Combi]

Mesajde Liviu-Florin » Joi 19-Feb-2009 20:00

Stimati colegi de forum, va propun sa discutam despre autoutilitara Nemo. Desi nu am vazut foarte multe pe strazi, din punctul meu de vedere consider ca este un model interesant si dragut. Sunt fan al autoutilitarelor, pe moment am un Logan Van, dar sper ca dupa vanzarea lui sa achizitionez un Citroen Nemo.
Daca sunt colegi de forum care au acest tip de utilitara poate ne vin in ajutor cu pareri despre masina si de ce nu si cu sfaturi.
Am observat ca lista de dotari standard nu e prea lunga, in schimb optionale sunt de unde alege. Cert este ca o autoutilitara implica costuri de intretinere mai mari decat varianta de persoane , considerata autoturism. Aceste costuri se reflecta in special la RCA dar mai ales la rovigneta. Ca sa va faceti o parere, pentru Loganul Van se plateste rovineta pe 12 luni aproximativ 420 ron, in timp ce pentru varianta MCV este doar....110 ron. Poate ca nu e un exemplu foarte bun acest tip de masina care nu are nici o legatura cu topicul deschis, dar pentru a prezenta niste date reale, am dat acest exemplu din propria mea experienta. Sper sa existe si pareri ale posesorilor de Nemo Combi si Furgon. Sper sa apreciati initiativa aceasta si sa exprimati parerile si de ce nu si criticile la adresa acestei variante de Citroen.
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Nemo

Mesajde Liviu-Florin » Vin 20-Feb-2009 10:12

Nu este nimeni pe aici care sa aiba Nemo?
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Vin 20-Feb-2009 10:34

nu prea. eu nu stiu pe nimeni sa aiba.
Stiu ca consuma mai putin ca berlingo si e mai usor.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Sâm 21-Feb-2009 07:23

Da...deoarece Nemo este apropiat ca pret, dimensiuni si performante de Berlingo, cumparatorii prefera sa-l cumpere pe cel din urma deoarece considera ca se pot folosi mai bine de el. Din punctul meu de vedere as prefera un Nemo. Berlingo (modelul nou) are singurul avantaj in fata lui Nemo ca are posibilitatea de a opta pentru 3 locuri in cabina. E unul din aspecte care pentru mine ar conta. In rest....prefer Nemo!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 22-Feb-2009 17:33

Vroiam sa achizitionez in luna martie un Citroen Nemo Furgon prin programul "rabla" dar am inteles ca ....autoutilitarele nu intra in acest program!!! De parca nu ar fi tot masini! Cred ca este o prostie, mai ales ca o masina veche iese din circulatie(masina non euro!!!) si se inmatriculeaza o masina noua (cu Euro 4)!!!
Asta este Romania anului 2009. Dezamagitor.
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Joi 26-Feb-2009 19:04

Stiati ca Nemo are cam aceleasi dimensiuni exterioare precum un C3? E foarte compacta si in varianta cu scaun sofer escamotabil si grilaj de protectie pivotant e o alegere buna pentru transportul unor obiecte mai lungi.Totusi pretul de comercializare 9700 euro(cu tot cu TVA) Ee putin cam mare. Dar am vazut pe site-ul oficial ca varianta pe benzina este la acelasi pret cu cea diesel!!! Probabil ca cererea de motorizare pe benzina este mult mai mica....
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Vin 27-Feb-2009 07:59

si Berlingo e pe platforma de C3 facut..
eu am dat o avere acum 2 ani, acum pretul e mult mai rezonabil. Criza, ce sa-i facem..

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Vin 27-Feb-2009 19:59

Nu stiam ca si Berlingo e pe aceeasi platforma. Cat priveste preturile acestea au scazut mult fata de acum cativa ani. Va dati seama ce marje de castig aveau atunci? Si mai ziceau ca sunt masini la promotie si cand cereai un discount (mai ales la plata cash) iti spuneau ca nu-l pot da, sau in cel mai bun caz primeai un set de covorase care nu erau cine stie ce la pret. Sau iti propuneau o alarma la care cica suportau ei manopera, dar de fapt era si asta inclusa in pretul alarmei. Oricum nu sunt multi cei ce stiu aceste "tehnici" :!:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Sâm 28-Feb-2009 09:02

In general daca te tii de capul lor orice vanzator este autorizat sa iti dea un discount de pana la 5% pentru plata cu banii jos. Trebuie insa negociat, unii se lasa mai greu.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Sâm 28-Feb-2009 12:09

Da, asa este, dar acum in aceasta perioada mai dificila a economiei au ajuns sa se roage ei de tine sa cumperi masina de la ei. te suna, iti trimit pliante acasa, numai sa te determine sa cumperi de la ei. Fata de anii trecuti (cam 2000-2003) lumea are alte cerinte de la o masina si mai ales stie exact ce cauta. Plus ca acum sunt atatea oferte ca nici nu mai stii ce sa faci: sa alegi cu sufletul (daca iti place o anumita marca auto) sau cu ratiunea(ca alta are pret mai bun si lista de dotari standard este mai mare). :D
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Sâm 28-Feb-2009 14:19

Trebuie sa faci un compromis intre suflet si ratiune :). Adica selectezi vro 5 masini pe baza ratiunii si pe considerente tehnico-economice, apoi din alea 5 iti alegi una care place sufletelului tau mai mult (chiar dak nu este cea mai dotata si mai ieftina dintre ele).
Si intradevar, in perioada asta cine nu are datorii si un ban la ciorap, face o afacere buna achizitionand o masina sau o casa.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Sâm 28-Feb-2009 16:54

Da, cine are bani face o afacere buna! Mai ales daca mai dai si o rabla la "Rabla" iesi chiar bine cand tragi linia.
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 01-Mar-2009 11:17

Cineva care sa aiba Nemo?.....Nimeni?
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Vin 06-Mar-2009 19:40

Mai veniti fratilor cu parere despre aceasta masina....nu e nimeni care sa utilizeze macar ca masina de servici un Nemo???? :roll:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Lun 09-Mar-2009 20:00

Incerc sa aduc in discutie acest model de Citroen, dar se pare ca nu vrea nimeni sa vorbeasca de el..... :cry:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA


Înapoi la “Citroen Nemo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973