Jumper 2017 2.0 bluehdi consum mare ulei

Tot ce tine de Citroen Jumper, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

tonidawa
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 18-Aug-2018 10:57
Localitate: Pitesti

Jumper 2017 2.0 bluehdi consum mare ulei

Mesajde tonidawa » Sâm 18-Aug-2018 11:33

Masina a fost cumparata de noua din reprezentanta anul trecut actualmente are 145000 km. Reviziile le fac la 30.000 km(in carte scrie la 50k) s-a pus numai ulei recomandat full sintetic total quart ineo 0w30w.
Masina a mers bine pana in jurul a 90.000 km cand au inceput problemele, intr-o zi subit fara incarcatura cand am demarat de pe loc a inceput sa sara din prima treapta. In concluzie prima piesa schimbata la aceasta masina a fost cutia de viteze :? cei drept pe garantie dar totusi...? sunt curios cat tine asta mai are un an garantie.
Filtru particule s-a infundat tot pe la 100 de mii am completat cu eolys costa ~1000 lei si degeaba regenerari non stop pana cand a intrat in limp mode check engine aprins si nu se mai tura mai mult de 2000 rpm. Reprezentanta a zis .. pai stiti asta e consumabil costa 2000 E, le-am zis ca e o gluma proasta intr-un final am lasat masina acolo cam o saptamana si au zis ca l-au regenerat ei, cum? nu stiu ... nu mi-au zis cert e ca nu a mai aparut dar stau ca pe ghimpi ...
Si acum problema cu care am ramas primii 30000 km am completat doar cu 0.5l ulei mi-am zis waw ce masina buna, urmatorii 30k am pus 1l f. ok la revizia de 90.000 km deja aveam bidonul dupa mine de 5l imediat ce a sarit de 100000km pun cam atentie 1l la 2000km. Le-am atras atentia celor din service dar nu m-au crezut... cand te uiti in partea dreapta la motor pe cutia de viteze este o pata de ulei, sub pompa de inalta este ulei nu stiu daca vine de acolo sau se prelinge de undeva acolo, la service au zis ca au gasit niste suruburi slabite le-au strans si au zis ca este ok, dar nu nu e ok... in continuare si pe noua cutie este pata de ulei pe carcasa ei.
Pata nu este extraordinar de mare raportat la cum completez ar trebui sa fie balta de ulei poate pierde acolo poate mai si consuma si uite asa se aduna.
De masina nu s-a abuzat si numai eu merg cu ea preponderent pe autostrada. Citroen jumper 2.0 bluehdi 130cp

tonidawa
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 18-Aug-2018 10:57
Localitate: Pitesti

Re: Jumper 2017 2.0 bluehdi consum mare ulei

Mesajde tonidawa » Sâm 22-Sep-2018 21:15

Forumul asta pare a fi mort insa postez poate cauta lumea despre fiabilitatea noilor motoare…. care in opinia mea sunt 0.
Filtrul s-a infundat iar dupa fix 10.000 de km de la regenerare

Consumul mare de ulei era datorat turbinei care s-a dus o data cu filtrul de particule. Inca nu inteleg daca turbina a infundat filtrul aruncand ulei in evacuare sau infundarea filtrului a distrus turbina. Reamintesc pentru cei care nu au citit pomelnicul de sus citroen jumper luat de nou din reprezentanta are 155000 km s-a schimbat cutie viteze, turbina, filtru particule. Traiasca PSA
Am anvelopele originale pe ea :) de altfel singurul lucru durabil felicitari Michelin.

Teto
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 23-Feb-2020 14:07
Localitate: Focsani
Masina: Citroen jumper

Re: Jumper 2017 2.0 bluehdi consum mare ulei

Mesajde Teto » Dum 23-Feb-2020 14:15

Salut.
Am un citroen jumper 2018 exact cu aceleasi probleme....frate geaman.....pana la 100.000 km a fost ok. Apoi ceva check engine....care disparea repede.....apoi filtru de particule decedat in Belgia.
L-am anulat .....dar check engine apare cateodata. Eroare temporara la turbina...asa e codul.
Ulei consuma la greu.....
Cum ai rezolvat problema? Ai inlocuit turbina?
Cat te-a costat si unde ai facut reparatia?
Dupa asta mai consuma ulei?
Multumesc.


Înapoi la “Citroen Jumper”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77