Cauciucuri de iarna

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

ccc77
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 03-Noi-2010 20:27
Localitate: Resita

Cauciucuri de iarna

Mesajde ccc77 » Mie 03-Noi-2010 20:40

Buna seara, sunt nou venit in forum fiind un posesor de C3 II, 1.4, 75 CP. As vrea sa ma lamuriti daca se poate: as vrea sa pun caucicuri de iarna pe masina, am jantele de aluminiu pe 16 pe masina si as vrea sa echipez masina cu jante de tabla; am cautat peste tot, in cartea tehnica, dar nu scrie ce marimi de jante pot pune pe masina. As vrea de 15, pe tabla, credeti ca se poate? Sau este obligatoriu numai pe 16, ca cele originale? Sunt mai scumpe anvelopele de iarna pe 16, as prefera pe 15. Ce parere aveti? Va multumesc mult de raspunsuri?

dxx
pasionat
Mesaje: 236
Membru din: Sâm 02-Ian-2010 15:24
Localitate: Ploiesti

Mesajde dxx » Mie 03-Noi-2010 21:06

De ce nu pui http://www.nokiantires.com/tyre?id=1189 ... okian+WRG2 pe jantele de aluminiu pe 16' care le ai? Astea merg si vara si iarna, nu le mai schimbi, nu mai cumperi alte jante.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 04-Noi-2010 13:55

cele all-season sint proaste in toate cazurile. ramii la varianta cu 2 rinduri de cauciucuri daca tot ti le permiti. iti trebuie jante de 6J15, 4X108, ET27. ET-ul poate fi si ceva mai mic in caz ca nu gasesti neaparat 27 fix, sau, indirectia cealalta, ar putea fi maxim 30, dar nu recomand decit daca jantele ar fi 5.5J15
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

dxx
pasionat
Mesaje: 236
Membru din: Sâm 02-Ian-2010 15:24
Localitate: Ploiesti

Mesajde dxx » Joi 04-Noi-2010 15:17

@khan: nu sunt all season sunt all weather!!! si cred ca ar merita mai multa atentie inainte de a fi categorisite 'proaste in toate cazurile'.

ccc77
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 03-Noi-2010 20:27
Localitate: Resita

Mesajde ccc77 » Joi 04-Noi-2010 15:27

Mi-am comandat anvelope Continental Winter Contact TS810, pe 15, deci obligatoriu imi voi pune jante de 15 cu toate ca nu am vazut nimic scris in cartea masinii despre posibilele marimi de jante.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 04-Noi-2010 16:38

dxx scrie:@khan: nu sunt all season sunt all weather!!! si cred ca ar merita mai multa atentie inainte de a fi categorisite 'proaste in toate cazurile'.


The WR G2, Nokian Tyres’ third generation in the unique line of “All-Weather Plus” tires, offers the best performance in every season.
Cu alte cuvinte, ba da sunt all season. Idee e in felul urmator: iarna iti trebuie cauciuc moale iar vara cauciuc tare, nu ai cum sa le mixezi astfel incat sa fie la fel de bune cu cele dedicate sezonului. Deci, ba da... toate sunt proaste.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 04-Noi-2010 18:14

ccc77 scrie:Mi-am comandat anvelope Continental Winter Contact TS810, pe 15, deci obligatoriu imi voi pune jante de 15 cu toate ca nu am vazut nimic scris in cartea masinii despre posibilele marimi de jante.


nu e trecut in carte pentru ca ar fi multe variante de trecut. in tot cazul, dimensiunile sint cele pe care ti le-am dat si sint cele date de producator pe site-ul de service
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

ccc77
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 03-Noi-2010 20:27
Localitate: Resita

Mesajde ccc77 » Joi 04-Noi-2010 20:00

Va multumesc mult pentru ajutor.

TeoBalBuz
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 02-Oct-2022 02:01
Localitate: Buzias
Masina: Noul Citroen C3, model 2022

Re: Cauciucuri de iarna

Mesajde TeoBalBuz » Dum 02-Oct-2022 02:22

Bună ziua!

Sunt nou pe acest forum și, de asemenea, sunt un proaspăt posesor al unui Citroen C3, model 2022, fabricat în primăvara acestui an și cumpărat de mine direct de la dealer, acum două luni. A venit cu anvelope de vară, pe jante de oțel, cu diametrul de 15. Acum trebuie să echipez mașina cu anvelope de iarnă și am cumpărat deja alte jante de oțel, tot de 15, cu 4x108 distanța între găurile pentru prezoane și cauciucuri Bridgestone Blizzak LM005 185/65 R15 88T. Nu mă pricep foarte bine la astfel de lucruri, dar sper să le învăț cât se poate de repede!...
Jantele nu au valve și prin urmare trebuie să le cumpăr, dar înainte de a face acest lucru, aș dori să știu de la cei care se pricep, ce fel de valve să cumpăr?!?... Obișnuite, din cauciuc și cu capac din plastic sau valve cu senzori de presiune încorporați?!?...
Deoarece eu nu mă pricep, nu mi-am putut da seama uitându-mă la roțile mașinii, ce fel de valve are acum: cu senzori de presiune sau nu!?!... La prima vedere, par modelul normal din cauciuc, dar în acest caz unde sunt montați senzorii de presiune în pneuri, pentru că pe tabloul de bord există simbolul care ar trebui să mă atenționeze dacă presiunea nu este în regulă? În localitatea unde locuiesc eu nu există service-uri auto care să se priceapă la autoturismele Citroen și cei cu care am discutat acolo despre acest subiect, nu au știut să-mi răspundă la această întrebare. Eu m-am dus la ei ca să îmi monteze anvelopele pe noile jante, să le echilibreze și să mi le monteze pe automobil, dar deocamdată trebuie să găsesc răspuns la întrebarea cu senzorii de presiune, ca să știe „meseriașii” ce fel de valve să monteze pe jante!...

Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor și vă doresc toate cele bune!...

Avatar utilizator
Davos
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Mie 07-Mar-2018 19:42
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C4 Picasso 2.0 BlueHDI BVA

Re: Cauciucuri de iarna

Mesajde Davos » Dum 02-Oct-2022 10:52

Salut, eu am un C4 Picasso și cred că au același sistem, semnalul pentru martorul de bord este luat de la ABS. Nu-ți arată ce roată e sub presiunea normală, doar că trebuie să verifici presiunea roților. După ce faci presiunea corectă trebuie apăsat în meniu funcția "calibrare presiune anvelope" și apoi se stinge martorul de avertizare.
Valve pt. jantele noi au cei de la vulcanizare, sunt valve obișnuite.
Succes.

Trimis de pe al meu CPH2145 folosind Tapatalk


Înapoi la “Suspensie - C3 II - III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv