Vibratii motor/cutie - C3 1.2L 82Cp Motor 3 pistoane

Forum de discutii generale despre Citroen C3 II - III (2009-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Russell
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 16-Iun-2011 22:54
Localitate: Constanta

Vibratii motor/cutie - C3 1.2L 82Cp Motor 3 pistoane

Mesajde Russell » Dum 03-Apr-2016 22:20

Salut,
Masina sotiei, un C3 cu motor in 3 pistoane de 1.2 si 82Cp are niste vobratii destul de ciudate. Masina este absolut noua si aceste vibratii le-a avut de la inceput. Acum masina are doar 50 de km.
Deci sa detaliez:
- la relanti se simte ca motorul vibreaza dar am inteles ca acest lucru este normal pt ca motorul este in 3 pistoane. Motorul se vede foarte clar cum se misca in tampoanele de cauciuc... Adica se vede foarte clar ca se misca foarte mult.
- Problema mea: la plecare de pe loc in fortza, in treapta 1 se simte o vibratie/bataie in maneta de viteza pe care eu o simt ca find una metalica. Se simte cel mai bine atunci cand cupleaza ambreajul dar astazi am simtit-o si cand eram deja in viteza 1 (deci cuplat) dar turatia era foarte joasa poate undeva pe la 1200 rot/min si in sarcina maxima. Se simte ca si cum motorul ar lovi in ceva, deci ca un ciocanit rapid care se accentueaza daca trag un pic de maneta ca si cum as vrea sa o scot din viteza 1 (fara a vea intentia de ascoate din viteza si fara a apasa ambreajul). Ca si cum motorul s-ar opinti in tampoane/bieleta antirasturnare motor, ar ajunge la capatul cauciucului si ar lovi in ceva, iar vibratia/sunetul s-ar transmite foarte puternic prin caroserie si prin maneta de viteza. Deci este cat se paote de clar o vibratie metalica de lovitura.
- motorul este relativ silentios dar in momentul in care accelerez in forta se aude foarte tare ca si cand s-ar rezema pe caroserie adica metal pe metal. Se aude ca un ciocanit rapid.

Intrebarea mea este:
Are cineva acest motor pe vreo masina? Cum se comporta acest motor? Are aceste vibratii de care vorbesc eu mai sus?

Multumesc

BlueBlueC3
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mie 29-Aug-2012 13:18
Localitate: Bucuresti

No panic man!

Mesajde BlueBlueC3 » Lun 04-Apr-2016 14:48

Nu e cazul de panica, masina are garantie!
Daca service-ul nu trateaza problema corespunzator, zi-ne sa il dam in fapt si sa reusim sa te trimitem la altul mai bun.
Din punctul meu de vedere, nu stiu de balansul motor, poate nu e strans cum trebuie, insa la cutie, stiind ca este una slaba poate mai trebuie reglata. Maneta are oricum joc mai mare decat la altele si te duce cu gandul ca are ceva.
Cutie mai buna gasesti la modele mai scumpe.

Russell
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 16-Iun-2011 22:54
Localitate: Constanta

Mesajde Russell » Mar 05-Apr-2016 09:20

Am mers la reprezentanţa Peugeot Constanta pt că acolo are acum Citroen garanţia şi am găsit nişte băieţi pricepuţi care au reuşit să dezlege misterul:
Vibraţiile acelea metalice vin de la o greutate de fontă care este conectată de axul care schimba viteza în cutie. Rolul acestei greutăţi este de a ajută la băgarea în viteză. Practic, datorită inerţiei ei, vă trage manta spre direcţia treptei în care vrei să bagi.

Dacă acea greutate nu mai este cuplată de ax maşină merge foarte bine, fără vibraţii în maneta. Parcă merge mai bine fără decât cu acea greutate. Bănuiesc că maşină are piesă asta în plus:):):) :)
Acum aştept să aducă o toiag nouă şi poate şi acea greutate de fontă.

BlueBlueC3
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mie 29-Aug-2012 13:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde BlueBlueC3 » Mar 05-Apr-2016 16:06

Bine ca s-a rezolvat. Bine de stiut insa ca sunt piese in plus. Ne miram de ce sunt scumpe c3-rile :))

khrisstyan
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Dum 12-Mai-2019 21:31
Localitate: Cluj
Masina: Citroen C3 III 1.2 82HP FEEL

Re: Vibratii motor/cutie - C3 1.2L 82Cp Motor 3 pistoane

Mesajde khrisstyan » Dum 12-Mai-2019 21:52

Salut, un up, simptomele astea le am și eu, tot asa au mers cu ea?


Înapoi la “Citroen C3 II - III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973