Sfaturi achizitie Citroen C5

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

GolfMk1Vr6
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 04-Mai-2014 19:44
Localitate: Galati

Sfaturi achizitie Citroen C5

Mesajde GolfMk1Vr6 » Dum 04-Mai-2014 20:11

De ceva vreme sunt in cautarea unei masini in bugetul de 8000 euro si uitandu-ma la toate nemtoaicele, suedezele, japonezele si cehoaicele, a ajuns sa-mi placa acest Citroen C5 III.
As dori sa ma lamuriti cu cateva aspecte:

-cum se prezinta la capitolul fiabilitate aceasta marca in general? Se spune ca frantuzoaicele sunt mai putin fiabile si mai costisitoare ca intretinere decat restul.
-se spune ca motoarele HDI sunt peste cele TDI, este adevarat?
-cum se prezinta motorul 2.0 HDI 163 cai pe-o masina c-o greutate ceva mai ridicata decat altele din clasa ei?
-in cazul posesorilor de C5 III, regretati alegerea facuta?
-ce consumuri aveti cu motorul de 2.0HDI 163 cai?
-suspensia hidractiva data pe modul sport, se comporta ca una normala in viraje sau tot mai exista acel ruliu de care se tot vorbeste?

Ma intereseaza in special costurile de intretinere si fiabilitatea fata de alte marci (Vw si restul)

Nu am stiut unde sa deschid acest topic, in caz ca nu l-am postat unde trebuie rog mutarea lui. Multumesc!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 06-Mai-2014 08:42

1. La fel ca toate masinile. C5-ul meu din 2005 a fost mai fiabil decat Fabia de acum care e din 2012 si care, btw, e un rahat de masina si se tot strica.
2. DA. Sunt mai rafinate.
3. Se prezinta foarte bine, nu ai probleme de putere, dar nu te astepta sa fie masina de curse.
Restul nu stiu.
"If in doubt, flat out!"

GolfMk1Vr6
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 04-Mai-2014 19:44
Localitate: Galati

Mesajde GolfMk1Vr6 » Mar 06-Mai-2014 20:39

Alte pareri?

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Sfaturi achizitie Citroen C5

Mesajde lucianmarius » Mie 07-Mai-2014 22:57

GolfMk1Vr6 scrie:De ceva vreme sunt in cautarea unei masini in bugetul de 8000 euro si uitandu-ma la toate nemtoaicele, suedezele, japonezele si cehoaicele, a ajuns sa-mi placa acest Citroen C5 III.
As dori sa ma lamuriti cu cateva aspecte:

-cum se prezinta la capitolul fiabilitate aceasta marca in general? Se spune ca frantuzoaicele sunt mai putin fiabile si mai costisitoare ca intretinere decat restul.
-se spune ca motoarele HDI sunt peste cele TDI, este adevarat?
-cum se prezinta motorul 2.0 HDI 163 cai pe-o masina c-o greutate ceva mai ridicata decat altele din clasa ei?
-in cazul posesorilor de C5 III, regretati alegerea facuta?
-ce consumuri aveti cu motorul de 2.0HDI 163 cai?
-suspensia hidractiva data pe modul sport, se comporta ca una normala in viraje sau tot mai exista acel ruliu de care se tot vorbeste?

Ma intereseaza in special costurile de intretinere si fiabilitatea fata de alte marci (Vw si restul)

Nu am stiut unde sa deschid acest topic, in caz ca nu l-am postat unde trebuie rog mutarea lui. Multumesc!


-la fiabilitate, mi se pare masina bine inchegata, chiar foarte solida, bucsi si articulatii zdravene. Pe a mea am luat-o la 95.000 km si are totul de nou. Un piviot inferior stanga o sa il schimb in 10.000 km maxim.
Nu compara C5 cu orice frantuzeasca, inafara de Renault Fluence nu prea are legatura cu nimic.
-HDI peste TDI la ce? Pana in 2009 cand TDI chiar erau direct injection si nu commor rail HDI erau mult mai silentioase, un sunet mult mai mic si mai rotund. Dupa 2009 favoarea inclina inspre TDI din punctul meu de vedere ca si zgomot deoarece au common rail. Este un motor folosit pe scara foarte larga, Citroen, Peugeot, Volvo, Mazda, Ford, asa cum TDI e folosit de VW Audi Skoda Seat. Nu ar trebui sa fie diferente notabile. Doar din punctul meu subiectiv de vedere, nu mi-as lua TDI pentru ca este un motor simplu si in trecut sunt recunoscute ca si tractorase:) Sunt subiectiv aici...
-azi am mers cu 2.0 HDI 160 cp si cu un Passat 2.0TDI 140 cp. Se misca la fel. C5 merge bine, este grea, dar daca sti sa conduci diesel o sa fie mai mult decat satisfacator motorul, NU este o masina rapida.
-C5 - daca ar fi sa iau din nou masina tot C5 as lua la banii ce i-am dat pe ea. Raport pret calitate imbatabil, poate Mondeo sau Superb sa se apropie dar Mondeo e sub ca si finisari, chiar mult, se cojesc butoanele pe el si Skoda este scumpa.
-Consumul meu este pe 20.000 km de 8.4% dar am 136 cp. In oras in Bucuresti consum de 10-11, inafara de 5-6.5% . Masina nu o menajez deloc, 60% din timp cutia sta pe modul sport. Este automata.
Manuala ar trebui sa ia cu 2l mai putin in oras si cu 0.5-1l mai putin inafara.
-suspensia H3+ data pe sport se comporta foarte misto. Cu cat ai viteza mai mare parca cu atat sta mai bine. Am facut test in sens giratoriu, nu pot sa accelerez masina cat de mult tine suspensia ca zbor de pe scaun:D
Cand abordezi curbe cu ea poti intra linistit si cu incredere.

Din punctul meu de vedere, Passat este destul de slab la suspensii, nu poti compara cu H3+ de pe Citoren.. Cutia este misto automata, DSG, dar este cu ambreiaj uscat, deci nu este la fel de fiabila. La C5 este japoneza, cu convertizor de cuplu, ambreiaj in ulei, deci mult mai fiabila. Plastice in partea de jos a bordului, mult sub C5. C5 are plastic unde este schimbatorul, mult sub Passat. Ca si greutate Passat e mai usor, Citroen mai greu, deci consum mai mare si viteza mai mica pentru C5. Ca si antifonare, Pasat este sub. Cutia manuala la Passat este mai precisa. Clima, la C5 e mai rafinata, nu baga de la inceput, ci doar cand temperatura a ajuns la cat ai cerut. (ex iarna pui 23 grade, nu baga decat direct cald) la Passat baga clasic. Vizibilitate mai buna in Passat, design mult mai monoton, special din spate sau laterala. Pretul nejustificat de mare la Passat.
Parerea unui prieten ce a condus ambele foarte mult este asa: Passat-ul nou este o masina ajunsa la maturitate , foarte reusita si bine construita. Este o masina corecta. C5-ul pe de alta parte este o masina cu care cei de la Citroen s-au depasit pe ei insisi. Este o masina ce surprinde placut prin lucruri ce le are si le face ce nu te-ai astepta de al un Citroen.
Anvelope in general mai mari la Citroen, 225.55.R17 standard, la passat 225.55.R16. Mai scumpe la Citroen dar nu se simt gropile la fel si arata mai bine. Iarna, Citroen are avantaj mare datorita suspesiei si greutatii mari pe fata. Eu nu am ramas impotmolit in parcare niciodata desi vecinii cu Passat cam ramaneau asta iarna.

Costuri de intretinere medii spre mari si la C5 si la Passat.
Sunt masini ce se indreapta incet incet catre cele premium.

Sper ca te-am ajutat!

edikoven17
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mie 20-Aug-2014 19:48
Localitate: Bucuresti

Pro C5

Mesajde edikoven17 » Mie 20-Aug-2014 20:06

Salutare,
- este o masina reusita, nu in zadar Citroen au fost "criticati" de catre fanii inraiti ca au facut o masina prea nemteasca.
Eu o am de 6 luni, am facut 20k, cam 5k prin Bucuresti si 15k extraurban. Am motorul 2.0HDI de 163cp, cutia automata in 6 trepte. Consumul in Bucuresti, vara-7.3-7.6%, iarna-8.3-9%%, extraurban-5.5-6.5%, consum in conditii destul de agresive, conduc rapid.
- interiorul, cel putin din pmdv este mult peste nemtii de clasa ei.
Inainte de achizitie, ma gandeam la un BMW Seria 3 2011, Mazda6 2013, Skoda Superb 2012, am ales Citroen, chiar daca habar nu aveam de marca asta. BMW-are probleme mari cu transmisia la motor, Mazda-prea scumpa cu aceeasi echipare ca si Citroen si oricum la ei nu prea gasesti cutia automata, este contra conceptiei SkyActiv, Skoda-prea banala.
Sunt foarte multumim de ea. Singurul lucru negativ pe care l-am observat, este ca sunt destul de capricioase la daca nu faci revizia la timp. Pana la Citroen, am avut Toyota, acolo nu simteai cresterea consumul si scaderea puterii odata cu apropierea perioadei pentru reviziei. La Citroen am simtit, foarte putin sesizabil, dar am simtit. Revizia o fac la 13-14k, chiar mai putin decat recomanda Citroen (15.000 in RO - 20.000/30.000 in Fr).
In rest, sper sa nu se strice, nici nu ar avea de ce, daca ai grija de ea, ii pui ulei klumea, filtre, ar trebui sa te tina mult.
Apropo, Citroen recomanda ulei Total 5W30 INEO ECS, din asta am pus la prima revizie, e OK. Dar la ultima revizie, dupa recomandarile unui amic care e fan marca si e si pilot de raliuri, am pus Motul 8100 X-Clean 5W30 (folosit si de masinile de raliuri), este superb, motorul merge muult mai silentios, sper sa fie ok si pe termen lung.

Mihailescu Catalin
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mar 03-Mar-2015 13:20
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Citroen C5

Mesajde Mihailescu Catalin » Vin 24-Apr-2015 08:55

GolfMk1Vr6 scrie:De ceva vreme sunt in cautarea unei masini in bugetul de 8000 euro si uitandu-ma la toate nemtoaicele, suedezele, japonezele si cehoaicele, a ajuns sa-mi placa acest Citroen C5 III.
As dori sa ma lamuriti cu cateva aspecte:

-cum se prezinta la capitolul fiabilitate aceasta marca in general? Se spune ca frantuzoaicele sunt mai putin fiabile si mai costisitoare ca intretinere decat restul.
-se spune ca motoarele HDI sunt peste cele TDI, este adevarat?
-cum se prezinta motorul 2.0 HDI 163 cai pe-o masina c-o greutate ceva mai ridicata decat altele din clasa ei?
-in cazul posesorilor de C5 III, regretati alegerea facuta?
-ce consumuri aveti cu motorul de 2.0HDI 163 cai?
-suspensia hidractiva data pe modul sport, se comporta ca una normala in viraje sau tot mai exista acel ruliu de care se tot vorbeste?

Ma intereseaza in special costurile de intretinere si fiabilitatea fata de alte marci (Vw si restul)

Nu am stiut unde sa deschid acest topic, in caz ca nu l-am postat unde trebuie rog mutarea lui. Multumesc!

Nu stiu daca ti-ai cumparat intre timp masina, dar cred ca trebuie sa vezi si topic meu aici: probleme service c5

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: Sfaturi achizitie Citroen C5

Mesajde ovybd » Vin 24-Apr-2015 11:06

Mihailescu Catalin scrie:Nu stiu daca ti-ai cumparat intre timp masina, dar cred ca trebuie sa vezi si topic meu aici: probleme service c5


Intradevar ce ai patit tu e o mare magarie si cred ca nu esti singurul, dar eu zic ca nu e o chestie generala. Daca luam reprezentantele de la orice marca de masini din romania ne dam seama ca fiecare are mari probleme (nu generalizez). Fiecare marca are cate o reprezentanta in care nu lucreaza mecanici auto ci schimbatori de piese, iar la cunostinte in domeniu sunt mai slabi ca mine (nu sunt mecanic si e o chestie ce ma depaseste). Deci eu zic sa nu generalizam.
Eu sunt la al doilea Citroen C5 - unul din 2001, iar al doilea din 2010. Si sunt convins ca vor mai urma masini Citroen pe al caror talon va aparea numele meu la proprietar de acum in colo. Am un mecanic foarte bun. Costurile de intretinere eu spun ca sunt sub multe masini din aceasta clasa. Nu contest ca la orice masina este cate ceva care daca se duce trebuie sa bagi adanc mana in buzunar, eu nu am avut probleme de genul.

calin toma
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 09-Apr-2018 20:46
Localitate: Daia
Masina: Citroen C5
2: Nu
3: Nu

Re: Sfaturi achizitie Citroen C5

Mesajde calin toma » Lun 09-Apr-2018 21:08

Va salut cu respect,pina ieri 8.4.2018 am avut o Skoda elegance disel de 105 cp,și am cumpărat un C5 din 2012 disel cu motor de 1.6.Am parcurs 300 km și am consum de 4 la sută,menționez că mașina are 1600 kg și cu plinul de 71 litri plus eu și soția =1800 kg.Am fost fan Skoda,dar mi-am schimbat părerea despre Skoda.Citroenul C5 e silențioasă la drum,rafinată...pur și simplu te invita la condus.Daca poți alege între Skoda și Citroen sfatul meu e sa alegi Citroen C5.Mentionez că sunt șofer pe transportor și acum 2 săptămâni am încărcat de la fabrica Skoda la Kvasiny(CZ)3 superb noi și tot rigide sunt ,să aveți zile frumoase

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Pro C5

Mesajde bogwol » Joi 12-Apr-2018 12:17

edikoven17 scrie:Salutare,
Sunt foarte multumim de ea. Singurul lucru negativ pe care l-am observat, este ca sunt destul de capricioase la daca nu faci revizia la timp. Pana la Citroen, am avut Toyota, acolo nu simteai cresterea consumul si scaderea puterii odata cu apropierea perioadei pentru reviziei. La Citroen am simtit, foarte putin sesizabil, dar am simtit.



Pe cuvantul meu daca am auzit de asa ceva pana acum. Am masina luata de noua, anul asta face 9 ani, dar nu am sesizat asa ceva!!!! Ori eu sunt (prea) insensibil ori tu ai o sensibiliate exagerata. SAU e posibil sa depinda si de consumabilele bagate la revizie .......


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv