Alt nou posesor de C5 III

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Daniel Iustin » Mie 17-Oct-2018 09:20

Buna ziua,

De curand am devenit posesorul unui C5 III 2008 2.0 hdi 100kw VF7RDRHRH54078729, masina e exclusive sunt incantat de dotari si confort insa am niste problemute iar service-urile pe unde am incercat in Bistrita m-au dezamagit asa ca am decis sa merg pe cont propriu cu rezolvarea lor. Problemele de rezolvat ar fi frana de mana care nu functioneaza, pe buton martorul rosu e activ mereu iar in bord apare eroarea cu frana de mana defecta iar am eroare aditiv dpf nivel scazut. Masina are 196000 km, sugerati o curatare DPF dupa reumplere cu eolys sau sa incerc o regenerare? Daca ma puteti ajuta sa identific ce tip de eolys sa cumpar si eventual o sugestie pentru soft de diagnoza, as vrea sa cumpar lexia am un laptop mai vechi pe care pot instalat windows xp.
Am decis sa merg pe cont propriu pentru ca am cunostiinte de mecanica si masinile ce le-am detinut pana acum in mare eu le-am reparat (schimb ulei, filtre, frane, pivoti etc.) si pentru ca in service se pare ca dau din colt in colt cand vine vorba de Citroen... Am facut un calcul si cred ca din cate "operatiuni" as avea de facut la masina momentan as salva suficient la manopera cat sa se justifice abordarea pe cont propriu respectiv achizitia "testerului". As aprecia indrumarile voastre, observ ca posesorii de Citroen sunt in general oameni pasionati.

Gabitzu
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Joi 22-Oct-2009 06:42
Localitate: Pitesti / Tulcea
Masina: Citroen C5 Tourer Excusive, 120 Kw, Automat 2013
2: ex. Citroen C4 1.6Hdi, 66Kw

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Gabitzu » Joi 18-Oct-2018 11:59

Completeaza cat mai repede cu Eolys urmata de o reinitializare nivel aditiv cu Lexia.
Creative Tehnology

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Daniel Iustin » Joi 18-Oct-2018 15:34

Azi am facut o programare la Peugeot. Estimativ 150-200 de lei diagnoza + inspectie si aproximativ 400 de lei completare cu 1 litru de aditiv + reinitializare. M-am aratat ingrijorat cu privire la conditia DPF avand in vedere km si mi-au zis ca ei fac si spalari DPF cu solutii speciale... Daca ati avut experienta similara cum ati procedat, spalat filtru sau curatat la temperatura+ presiune mare? (in Odorheiu Secuiesc am gasit o firma specializata in curatare si vanzare DPF aftermarket) Inclin spre a 2-a varianta avand in vedere ca e un procedeu similar cand se face regenerarea pe masina.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde iulian.arg » Joi 18-Oct-2018 15:35

Salut.
Sfatul meu este sa-ti anulezi programarea. Litrul de aditiv e in jur de 150 lei cu kit de umplere cu tot.
1. Ia-ti o interfata dedicata citroen/peugeot. Este in jur de 350 de lei dar iti scoti banii din primele 2 vizite pe care nu le mai faci la reprezentanta. Merita toti banii. Eu mi-am luat din primul an dupa ce platisem vreo 150 de lei la 2 diagnoze pe care le puteam face si eu. Pana acum cred ca am peste 50 de sesiuni de diagnoza din care vreo 10 in mers.
Sa nu incerci altceva decat interfata dedicata. Fara interfete de genul bosch sau delphi. Nu merita. Nu fac nici 5% din ce face cea dedicata.
2. Daca tot esti la capitolul filtru de particule, daca este in stare buna, adica masina nu scoate pic de fum si teava de esapament este perfect curata (doar cu conditiile astea 2 indeplinite simultan), demonteaza-l de pe masina si trimite-l la curatat la o firma in Sf Gheorghe. Este o procedura mai lunga (~24h) dar iese filtrul de particule ca nou si nu mai ai grija 100k km cu el. Costa 300 lei operatiunea dar treaba iese brici. Daca filtrul nu mai poate fi curatat si trebuie doar schimbat, nu te costa nimic (asa a fost din pacate in cazul meu). Curatare pe masina eficienta nu exista. Indiferent ce zic unii sau altii. Sunt bani aruncati in vant. Vin vremuri grele pentru fumegatoare (printre care se numara si a mea din pacate) asa ca e bine sa pastrezi masina in stare cat mai buna din punctul de vedere al emisiilor. Dupa ce faci curatarea, poti reseta counterul la incarcarea filtrului de particule la fel cum poti sa faci si resetul aditivului (cu Lexia).
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde kady28 » Joi 18-Oct-2018 16:42

Salut Iulian,
La tine ce incarcare avea DPF-ul cand l-ai trimis la Sf Gheorge si ce medie de km aveai intre regenerari?

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Daniel Iustin » Vin 19-Oct-2018 15:18

iulian.arg scrie:Salut.
Sfatul meu este sa-ti anulezi programarea. Litrul de aditiv e in jur de 150 lei cu kit de umplere cu tot.
1. Ia-ti o interfata dedicata citroen/peugeot. Este in jur de 350 de lei dar iti scoti banii din primele 2 vizite pe care nu le mai faci la reprezentanta. Merita toti banii. Eu mi-am luat din primul an dupa ce platisem vreo 150 de lei la 2 diagnoze pe care le puteam face si eu. Pana acum cred ca am peste 50 de sesiuni de diagnoza din care vreo 10 in mers.
Sa nu incerci altceva decat interfata dedicata. Fara interfete de genul bosch sau delphi. Nu merita. Nu fac nici 5% din ce face cea dedicata.
2. Daca tot esti la capitolul filtru de particule, daca este in stare buna, adica masina nu scoate pic de fum si teava de esapament este perfect curata (doar cu conditiile astea 2 indeplinite simultan), demonteaza-l de pe masina si trimite-l la curatat la o firma in Sf Gheorghe. Este o procedura mai lunga (~24h) dar iese filtrul de particule ca nou si nu mai ai grija 100k km cu el. Costa 300 lei operatiunea dar treaba iese brici. Daca filtrul nu mai poate fi curatat si trebuie doar schimbat, nu te costa nimic (asa a fost din pacate in cazul meu). Curatare pe masina eficienta nu exista. Indiferent ce zic unii sau altii. Sunt bani aruncati in vant. Vin vremuri grele pentru fumegatoare (printre care se numara si a mea din pacate) asa ca e bine sa pastrezi masina in stare cat mai buna din punctul de vedere al emisiilor. Dupa ce faci curatarea, poti reseta counterul la incarcarea filtrului de particule la fel cum poti sa faci si resetul aditivului (cu Lexia).


Pe varianta asta ma gandeam si eu sa merg, sa cumpar interfata si sa instalez pe un laptop vechi pe care pot rula XP doar ca am gasit ceva pe la 520 de lei, posibil sa fie si mai ieftin, aditiv la fel am gasit cu 250 de lei cu tot cu kit. Mai e si problema ca mecanicul ce a lucrat la masina inainte sa ajunga la mine a pus motorina in vasul pentru aditiv, ca deh..sa fie plin ce stie masina ce e in vas..si va trebui curatat). Partea de soft e o necunoscuta si ar trebui sa invat sa lucrez cu lexia. Mecanica nu e o provocare prea mare, am avut focus II doar ca acolo am mers pe calea anularii DPF si in 4 ani am bagat bani in furtune de intercooler reconditionat turbo si remediere soft si nu mai vreau asa ceva.
Cat despre filtru..la Ford aveam toba curata cand am anulat la Citroen e neagra si asta imi da de gandit daca mai are viata in el. Comparat cu fordurile ce am avut Focus respectiv Fiesta si Peugeot 406 coupe la Citroen mecanica mi se pare o placere, ai acces bun, piesele gandite mai bine, incepe sa imi intre sub piele Citronica dar ma ingrijoreaza DPF-ul.

Ma poti ajuta cu o recomandare, un site de unde as putea cumpara o interfata ok?Am retineri in a comanda fara o recomandare.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde iulian.arg » Vin 19-Oct-2018 17:36

Interfata gasesti pe olx de exemplu. Cauta dupa Lexia si gasesti, de la 350 in sus. Cumpara de la cei care au mai multe produse similare.
Mai poti face un test la DPF. Sa te uiti noaptea la lumina farurilor masinilor din spate daca scoate fum la accelerari puternice. Daca scoate foarte foarte putin, mai e o sansa .. daca fumul e usor vizibil, alt filtru. Si nu mai sunt preturile alea de speriat. Un aftermarket dedicat pe model incepe de pe la 5-600 lei (ceramica tip Cordierite) si ajunge la 8-900 unul bun (ceramica Silicone Carbide Sic). Am studiat un pic tehnologia si teoretic filtrele originale sunt SiC. Cele Cordierite sunt mai putin rezistente la temperatura si au o porozitate mai mare. Cu 8-900 lei iti schimbi filtrul cu unul bun si ai scapat de probleme. E mai ieftin schimbatul decat anulatul in cazul de fata.
Cu preturile pe care ti le-au dat in service eu nu m-as duce la ei mai ales ca-ti place mestereala.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Daniel Iustin » Sâm 20-Oct-2018 14:47

Zis si facut am comandat de pe techstar cu 345 livrare inclusa. Peste 130km/h da eroare si martor engine check care se stinge dupa o perioada ma tem ca e pe moarte DPF. Am decis sa anulez programarea la Peugeot, pana acum am inlocuit o pompa spalator de parbriz blocata si bucsa brat inferior dreapta si sunt incantat de felul cum e gandita masina, acces bun DIY friendly cu putin ajutor de pe forum si gugăl. Multumesc pentru sfaturi, revin cu update poate e de folos si altor colegi de forum

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Re: Alt nou posesor de C5 III

Mesajde Daniel Iustin » Lun 19-Noi-2018 09:59

Avand in vedere ca am cerut sfaturi si am incercat sa pun in practica, merita sa revin si cu rezultate. Intamplator mergand la posta am dat peste un posesor de DS4 care m-a intrebat unde imi fac service in Bistrita si mi-a recomandat un service din Cluj, DS Service, profi baietii am fost incantat de experienta cu ei. Curatat DPF, umplut cu aditiv DPF si reparat- reparatiile facute gresit de catre un alt service unde am mers la Bistrita + alte detalii care m-au surprins placut. De ex. daca mergeam la service sa reclam 4 probleme rezolvau 2 in 3 zile de obicei..aici baietii au facut o verificare completa si au schimbat inclusiv 2 becuri arse din a 3-a lampa de frana de la hayon. Recomand cu incredere pentru cei din zona, stiu cu ce se mananca Citroen, isi fac traiul din reparat orice vine in service dar specialitatea lor e Citro, au si de vanzare diverse modele rulate. Pana acum am aproape 4000 km cu masina si sunt foarte multumit, confort imbatabil, consum mai mic decat la Ford Focus 1.6 tdci ce aveam inainte. Mai am de reconditionat turbina si schimbat modul frana de mana si am o Citronica de nadejde.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv