Filtru particule, nivel aditiv.

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde THUNDER77 » Dum 11-Sep-2016 14:38

Tocmai ce am alimentat la Petrom azi si cum am pus contactul m-a anuntat masina , un C5 III, an 2010, motor 2.0l HDI, 136 c.p, ca "Particle filter additive, level too low". Ce am de facut si care ar fi costurile, multumesc!
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

bloch zoltan
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 10-Sep-2013 19:41
Localitate: vulcan, jud. hunedoara
Masina: C 5 exclusiv, 120 kw/ alb perlat, august 2010
2: Smart fortwo

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde bloch zoltan » Dum 11-Sep-2016 15:44

Te duci la service si te costa aproximativ 900 ron cu manopera, 4litri de aditiv, cu resetare calculator. Singur nu poti sa-l completezi ca e complicat, aditivul e scump da te tine cel putin 100.000 km. bafta
zoltan

Gabitzu
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Joi 22-Oct-2009 06:42
Localitate: Pitesti / Tulcea
Masina: Citroen C5 Tourer Excusive, 120 Kw, Automat 2013
2: ex. Citroen C4 1.6Hdi, 66Kw

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde Gabitzu » Lun 12-Sep-2016 07:03

trebuie completat cu lichid eolys. Poate nu iti trebuie chiar 4 litri, dar ai nevoie si de diagnoza sa iti reseteze calculatorul de FAP.
Creative Tehnology

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde THUNDER77 » Lun 12-Sep-2016 09:23

Am inteles....... Multam fain de raspunsuri, sa vad ce varianta e mai ieftina.........Completare sau eliminare FAP........
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde bogwol » Lun 12-Sep-2016 12:04

THUNDER77 scrie:Am inteles....... Multam fain de raspunsuri, sa vad ce varianta e mai ieftina.........Completare sau eliminare FAP........



Daca elimini FAP, ma indoiesc ca mai treci ITP-ul....

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde kady28 » Lun 12-Sep-2016 13:25

bogwol scrie:
THUNDER77 scrie:Am inteles....... Multam fain de raspunsuri, sa vad ce varianta e mai ieftina.........Completare sau eliminare FAP........



Daca elimini FAP, ma indoiesc ca mai treci ITP-ul....



La ITP la testul de poluare se masoara si cantitatea de particule funingini eliminate de motor? ...sau se masoarea cantitatea de CO2,CO, NO2 si alte natii de gaze rezultate din ardere.

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde THUNDER77 » Lun 12-Sep-2016 18:46

Cred ca doar CO2-ul...........ITP-ul il am peste doi ani, @bogwol, deocamdata astept sa vad care rezolvare implica costuri mai mici.........................
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde dj01fad » Lun 12-Sep-2016 20:09

anuleaza-l, ITP-ul il treci;
eu la xantia am teava goala din fata pana in spate, si culmea e ca mi-au iesit noxele...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

bloch zoltan
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mar 10-Sep-2013 19:41
Localitate: vulcan, jud. hunedoara
Masina: C 5 exclusiv, 120 kw/ alb perlat, august 2010
2: Smart fortwo

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde bloch zoltan » Mar 13-Sep-2016 13:22

Varianta cu eliminare FAP e mai scumpa la final !
Nu umbla unde nu ști, pentru câțiva leuți economie.
Dacă nu-ți permiți sa întreții o astfel de mașină nu are rost sa o ți.
Vinde-o si cumpăra una de clasa mai mica și o sa ai costuri de întreținere mai mici.
Te rog nu te supăra pe mine dar asta e adevarul.
Multa bafta orice soluție alegi.
zoltan

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde THUNDER77 » Mar 13-Sep-2016 20:33

Zoltan, nu ma cunosti, nu te cunosc, dar te-as ruga sa nu mai emiti concluzii la adresa mea sau a potentialului meu financiar, intrucat suna a jignire, si inca una destul de grava. Nu esti in masura sa imi dai sfaturi de acest gen, cu atat mai mult cu cat nu suntem nici prieteni, nici camarazi de armata, nici nu m-ai ajutat cu ceva la masina asta sau la banii cae i-am platit pentru ea. Da, ma intereseaza costurile, ar fi aberant sa spun ca nu, dar ma intereseaza costurile nu numai pentru momentul asta, ci, in special, pe viitor. Nu mai stau sa fac analiza pe text si sa punctez alte lucruri, ma rezum doar la ce am scris mai sus. Daca doresti alte lamuriri sau explicatii, iti pot lasa numarul de telefon in privat si discutam in continuare. Pana atunci te-as ruga sa nu mai emiti judecati la adresa unor oameni pe care nu ii cunosti.................
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde dj01fad » Mie 14-Sep-2016 09:10

Zoltan, nu a zis nimeni ca umbla unde nu stie, a cerut doar sfaturi.
Daca ar fi masina mea i-as anula fap'ul, pentru ca as scapa de o belea. din multe puncte de vedere este ok sa il lasi acolo functional, dar in majoritatea cazurilor este o pacoste. pentru cei care merg mult in oras, oarecum subturat, vor aparea probleme deoarece nu va functiona corect si se va colmata. daca mergi afara mult, si ii dai talpa, poti sa il lasi si sa pui aditiv, dar... la noi in romania nu prea e cazul. sunt inconveniente daca il scoti, cum ar fi poluarea mai ridicata si itp-ul. DAR, cu ce as polua mai mult? cu un c5 cu fap anulat, sau cu un diesel clasic non euro?
iar faza cu costurile de intretinere m-a dat pe spate... e treaba fiecaruia ce face cu fierul lui! daca imi iau un c5 nou acum si ii fac anulare fap, ii scot tobele si ii fac soft, inseamna ca nu am bani sa il intretin?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde ovybd » Mie 14-Sep-2016 10:23

Eu am o intrebare, care s-a mai pus pe tema asta: Se detecteaza sau nu la ITP sau cand esti oprit de RAR daca e anulat FAP-ul? unii vad ca spun ca da, altii ca nu. Are cineva FAP anulat si care a trecut pe bune ITP-ul sau sa il fi verificat RAR-ul si nu l-a depistat?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde dj01fad » Mie 14-Sep-2016 13:07

nu are cum sa vada decat daca nu ies noxele; fizic nu se poate vedea decat daca iti demonteaza masina (sa vada ca e fap-ul gaurit)!
masina mea nu avea fap, dar cu catalizatorul scos, teava directa pana in toba finala (care e si aia directa), egr anulat si soft... am trecut testul de noxe!!! intentionat pus pe ala de la itp sa masoare si sa imi zica daca e ceva in neregula.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde ovybd » Mie 14-Sep-2016 19:29

dj01fad scrie:nu are cum sa vada decat daca nu ies noxele; fizic nu se poate vedea decat daca iti demonteaza masina (sa vada ca e fap-ul gaurit)!
masina mea nu avea fap, dar cu catalizatorul scos, teava directa pana in toba finala (care e si aia directa), egr anulat si soft... am trecut testul de noxe!!! intentionat pus pe ala de la itp sa masoare si sa imi zica daca e ceva in neregula.

asta vroiam sa stiu. Nu am de gand sa il anulez (nu am probleme cu el), dar nu eram lamurit daca poate fi depistata anularea sau nu din aparatura lor.
Merci pentru raspuns.

danicroitor
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Dum 29-Mai-2016 23:33
Localitate: Iasi
Masina: 2009 Citroen C5 1.6 VTR+ HDI

Re: Filtru particule, nivel aditiv.

Mesajde danicroitor » Joi 22-Sep-2016 00:53

Din ce știu eu, e vreo 200lei/l de aditiv.
Am reumplut ai eu Acu câteva luni si m-a ajuns aproape 400lei la reprezentanta. Dar mi-au făcut si niște reduceri pt ca am cumpărat si schimbat la ei.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv