instalare senzori de parcare

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

xxyx15
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Lun 28-Mai-2012 09:33
Localitate: MIERCUREA CIUC

instalare senzori de parcare

Mesajde xxyx15 » Lun 28-Mai-2012 09:43

salutare, a pus cineva senzori de parcare originali pe c5 an 2009, martie, euro 5, care nu a avut din fabrica? nu stiu daca e bara originala dar are dopuri pt senzori.
daca se pot pune se pot conecta si la navigatia mare sau la consola centrala. navigatia e myway.
eventual si un pret daca se poate....
mersi anticipat...

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 29-Mai-2012 07:26

nu iti pune prea mari sperante; eu am cautat sa fac treaba asta 2 ani, discutand pe la service-uri autorizate atat in Romania cat si in Germania; toata lumea vrea sa instaleze senzori aftermarket, dar nu si cei originali care ar fi trebuit sa vina pe masina.

ce ai tu pe bara din spate sunt doar dopuri; se pare ca bara vine din fabrica cu dopurile gata facute (in vest si modelul basic se vinde cu senzori de parcare); din ce am discutat cu cei de la ATS care mi-au vandut masina, se pare ca un "geniu" de la Citroen Romania a considerat ca nu pot fi comandati decat pe Exclusiv sau, daca ai noroc, sa prinzi o masina din stoc care ii are deja montati

dupa 2 ani de cautari in care aproape ma rugam de ei sa le dau bani, eu am renuntat

xxyx15
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Lun 28-Mai-2012 09:33
Localitate: MIERCUREA CIUC

Mesajde xxyx15 » Mar 29-Mai-2012 09:58

mersi de raspuns, aveam eu o banuiala...
mai astept si mai incerc, mi-a zis la o reprezentanta ca de pus mi le poate pune dupa ce a verificat ceva cu VIN-ul, dar ca nu e sigur ca il poate lega de bord sau navigatie, iar la alta mi-a zis din start ca nu se poate...asta la cei originali.
iar daca nu-i poate lega de bord atunci e ca si cum ar fi after market....
probabil cand julesc prima data masina ma duc la reprezentanta si comand cu conditia sa le instaleze.. daca nu merg nu le platesc si sa ramana pe stoc cu ele...
ai gasit cumva si senzori originali second hand de la dezmembrari de C5 III????

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 29-Mai-2012 10:11

Adica se pot pune faruri xenon cu spalator original si nu se pot pune niste senzori de parcare? Eu zic ca se pot pune senzori de parcare originali, chiar daca nu la reprezentanta. Comanzi toate componentele necesare si te duci la cineva care stie sa le puna. Banuiesc ca trebuie activati din lexia.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 29-Mai-2012 10:19

daca o fi nimerit unu care astepta "ceva" normal ca nu se poate
poate trebuia pusa problema "daca stii vreun atelier care poate?"
stiti voi cum a fost cel cu turbina :wink:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 29-Mai-2012 12:27

eu nu stiu la ce te referi cu "astepta ceva" (de fapt stiu) intrucat am fost la reprezentanta Citroen si nu la un service de cartier.
Mai mult decat atat, am fost la repezentanta si in Germania/ Stuttgart (daca se citea cu atentie se vedea ca am mentionat si in primul post) unde va asigur ca oamenii NU "asteapta ceva".
Cei din Germania mi-au spus in 2010 ca piesele pentru instalarea dupa cumparare nu se comercializeaza, ei asigurand doar inlocuirea pieselor defecte de pe masina!!! Nici ei nu intelegeau politica Citreon, dar nu ar fi singura ciudatenie de acest fel "marca" Citroen.

Referitor la montaj, pot sa va asigur ca e mult mai complicat decat montarea unor becuri xenon. Pe langa montarea senzorilor propriuzusi, se trag firele prin toata masina (si din fata si din spate), se demonteaza bordul, se monteaza modulul pe CAM-ul masini astfel incat sa afiseze masina pe ecranul navigatiei, se intializeaza cu Lexia ....
Cei de la Promotor Valcea cu care am discutat (printre altii si din Bucuresti), mi-au zis ca estimau ca toata operatia ar dura 5-6 ore.


Daca cineva reuseste sa faca asa ceva intr-un service Citroen, il rog sa ma anunte si pe mine, desi cred ca mi s-a cam luat de instalarea acestor senzori.

Binenteles ca stiu de instalarea si a altor senzori aftermarket, dar eu am vrut sa ii am originali si conectati la ecranul de navigatie.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 29-Mai-2012 12:40

tocmai la reprezentanta de la noi faceam referire
ai incercat sa ii pui si intrebarea asta?
poate stii pe cineva?
la noi cele mai multe lucrari post garantie se fac pe langa datorita preturilor
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

xxyx15
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Lun 28-Mai-2012 09:33
Localitate: MIERCUREA CIUC

Mesajde xxyx15 » Mar 29-Mai-2012 13:07

mie, cu rezerva ca nu se stie cat dureaza comanda si daca poate face conectarea, la senzorii originali la reprezentanta mi-a facut un pret de aprox 800 lei plus manopera.
dupa estimarile voastre se mai pun cca 200-300 lei, desi fiind pe comanda la reprezentanta poate mai iau un discount.
problema e ca pot sa jur ca din cei 10-20 din reprezentanta nici unul n-a mai facut asa ceva.
merita sa fiu cobai si sa-mi beculeasca apoi masina pana o vand?????

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mie 30-Mai-2012 07:15

bogwol scrie:
Daca cineva reuseste sa faca asa ceva intr-un service Citroen, il rog sa ma anunte si pe mine, desi cred ca mi s-a cam luat de instalarea acestor senzori.



Ramane valabila afirmatia mea anterioara.

Ref la pret, cand am luat masina, optiunea de instalare senzori (pe care nu o puteai comanda!) era de 300 euro. Avand in vedere ca se instaleaza dupa fabricarea masinii unde montajul devine mult mai dificil, m-as astepta la un pret undeva in jur de 500 euro.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mie 30-Mai-2012 07:18

xxyx15 scrie:problema e ca pot sa jur ca din cei 10-20 din reprezentanta nici unul n-a mai facut asa ceva.


Acelasi sentiment l-am avut si eu atat la Bucuresti, Rm Valcea cat si in Germania.
In Germania mai inteleg, intrucat toate masinile vin echipate cu asa ceva (cel putin pe spate daca nu si pe fata), dar in Romania se pare ca nu sunt prea multi doritori.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 15-Mai-2014 09:00

Stiu ca e vechi topical dar eu acum l-am vazut.
Se pot monta senzori parcare originali cu afisare pe ecranul masinii, exact ca la versiunile care au senzori din fabrica.
Operatiunea nu dureaza deloc, 5-6 ore sau cum spuneti voi pe aici, nu se trag fire si module prin habitaclu, bord, etc.
E destul de simplu, am facut treaba repede dat a trebuit sa-i activez cu Lexia. Doar cu Lexia merg activati, daca va duceti la reprezentanta nu o sa-i poata face sa afiseze pe ecran ca acum au Diagbox si ala nu le da voie daca masina conform VIN-ului nu a fost echipata cu asa ceva.
Pana sa-i activezi cu Lexia, dupa ce i-am montat mergeau si functiona doar avertizarea sonora.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 15-Mai-2014 10:58

silviu_79 scrie:Stiu ca e vechi topical dar eu acum l-am vazut.
Se pot monta senzori parcare originali cu afisare pe ecranul masinii, exact ca la versiunile care au senzori din fabrica.
Operatiunea nu dureaza deloc, 5-6 ore sau cum spuneti voi pe aici, nu se trag fire si module prin habitaclu, bord, etc.
E destul de simplu, am facut treaba repede dat a trebuit sa-i activez cu Lexia. Doar cu Lexia merg activati, daca va duceti la reprezentanta nu o sa-i poata face sa afiseze pe ecran ca acum au Diagbox si ala nu le da voie daca masina conform VIN-ului nu a fost echipata cu asa ceva.
Pana sa-i activezi cu Lexia, dupa ce i-am montat mergeau si functiona doar avertizarea sonora.


Silviu

Poti sa reformulezi, te rog? Exprimarea e neclara pe alocuri...
Ai montat tu? Daca da, unde? La ce pret?
Nu prea vad cum se pot activa doar cu Lexia, daca nu ai senzorii montati pe masina... Iar daca nu ii ai montati, cum poti sa nu tragi fire prin bord si restul masini?
Poate poti detalia putin

Toate bune
Bogdan

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 15-Mai-2014 12:59

Salut Bogdan,
Asa este, am fost cam evaziv.
Pentru senzori parcare ai nevoie de calculatorul senzorilor care se monteaza in lacasul rotii de rezerva; ai acolo doua suruburi de 6mm si un cablu cu 3 mufe. De acolo cablajul existent merge pana in habitaclu si pana sub masina; in dosul barei spate, in partea dreapta a masinii este o mufa mare neagra. Acolo se leaga cablajul cu senzorii de care ai nevoie. E un cablu cu cele 4 mufe in care se conecteaza senzorii.
Pe partea inferioara a barei spate ai capacelele rotunde dar nu e deajuns. Trebuie schimbata partea aia de sub bara cu una care are acei suporti pentru senzori. O sa revin cu poze.
Eu mi-am montat singur senzorii si calculatorul in portbagaj. Cand am incercat, ei deja functionau, adica piuiau daca te apropiai de obstacole asa cum trebuie dar pe afisaj nu aparea nimic.
M-am dus la reprezentanta pentru activare. Ei nemaiavand Lexia ci varianta mai noua Diagbox care citeste VIN-ul si tine cont de el, nu s-au putut activa, nu se autorizau din Franta.
Deci, am vb cu cineva care are Lexia si in 5 minute au fost activati.
Daca ai toate piesele in 30 minute e totul gata.
Eu am luat fusta aia de bara sh si pentru ca era cam urata, am demontat suportii de senzori care sunt lipiti la cald pe ea si I-am lipit cu super glue pe fusta de la bara mea.
Cine are nevoie de ajutor, poate apela la mine.
Deasemenea cine are nevoie de fusta cu suportii de senzori ca noua, a mea e disponibila.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 15-Mai-2014 13:05

Deci, ca sa fiu si mai prĂŠcis :), masina are precablajul facut.
Am atasat pozele cu fusta cu suporti de senzori si cu senzorii si cablajul montat de proba.
Pe suporti, unde se vad dreptunghiurile cu gaurele, sunt punctele de lipire la cald. Eu le-am fortat cu surubelnita si le-am dat jos foate usor. Apoi le-am lipit pe a mea.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 15-Mai-2014 13:26

Silviu

Inteleg de la tine ca s-au cumparat suplimentar urmatoarele, restul fiind deja montat pe masina:
- cablaj cu senzori
- calculatorul senzorilor
- fusta bara cu senzori
Corect?
Daca da, la ce preturi si de unde le-ai gasit?


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973