ICCCR 2008 - Internationala Citroen - 15-17 August 2007

Evenimente Citroen si intalniri internationale

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

ICCCR 2008 - Internationala Citroen - 15-17 August 2007

Mesajde WLD » Lun 25-Feb-2008 22:28

http://nuke.icccr2008.it/
In perioada 15-17 August 2008 se va desfasura cea de-a 14-a intalnire mondiala a posesorilor si pasionatilor Citroen. Locatia aleasa pentru eveniment va fi autodromul de la Vallelunga, in imediata apropiere a Romei.
Taxa de participare este de 50EUR/masina+sofer si 5EUR/pers, pentru pasageri. Aceste preturi sunt valabile pentru cei ce platesc pana la 5.03.2008, dupa aceasta data majorandu-se la 70EUR/masina. In taxa de participare este inclusa si cazarea timp de 3 zile intr-un camping amenajat in apropierea autodromului.

Eu am de gand sa ajung acolo, si din discutiile pe care le-am purtat cu colegii de pe forum, am inteles ca mai sunt doritori, asa ca poate reusim sa ne organizam sa ajungem impreuna.
Pana acum ar dori sa mearga urmatorii:
alexd
dant
khan
robert-bx
wld

Ce parere aveti? Mergem?

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mar 26-Feb-2008 09:06

eu as fi in continuare tentat de acest aspect ..

parca s-au mai domolit apelel si pe la Roma ..:):)

numai ca ar trebui sa ne pregatim putin pentru asta ..:):)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 26-Feb-2008 17:44

As fi si eu interesat. Tarile de pe drum (inclusiv Italia) au ceva cu masinile non-EURO?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
robert-bx
pasionat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm 16-Sep-2006 23:03
Localitate: cluj napoca

Mesajde robert-bx » Mar 26-Feb-2008 18:27

nu au nimic nicu

Avatar utilizator
robert-bx
pasionat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm 16-Sep-2006 23:03
Localitate: cluj napoca

Mesajde robert-bx » Mar 26-Feb-2008 18:51

ar trebui sa ne organizam putin ca sa mergem grupati cat de cat

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 26-Feb-2008 21:03

nicum scrie:As fi si eu interesat. Tarile de pe drum (inclusiv Italia) au ceva cu masinile non-EURO?

doar sa nu pateze carosabilul de vaselina :D

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mar 26-Feb-2008 21:39

suntem in luna a 2-a. intalnirea este in luna a 8-a....6 luni (juma' de an) de acum incolo avem tot timpul sa ne organizam, in sir indian, in grup compact, cum ne-o placea. Nu cred ca este esential in acest moment sa ne facem planuri de incolonare. Oricum eu sunt impotriva unei coloane interminabile. De ce? Face pipi unu', tre sa opreasca toti. Si riscam sa ajungem intr-o sapatama, caci incurcate sunt caile vezicii. Mai bine cate 2 masini, si se tine legatura constant.

Nicule, nu are ce sa fie cu masina non-euro, ca eu tot cu masina non euro (teoretic) merg...daca merg (CX). Dar daca tu iti scoti BX-ul pana in Italia ma imbat pentru prima oara in 12 ani....

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 26-Feb-2008 22:45

Nici nu se pune problema de mers in coloana. Eventual, daca plecam in aceeasi zi din tara, ne dam intalnire seara in puncte stabilite din timp (hoteluri, campinguri etc.) In felul asta fiecare e liber sa-si faca programul cum crede de cuviinta.
Eu de pilda nu cred ca merg cu nimeni pentru ca plec pe 10/11 si ma voi intoarce pe 23/24 pentru noi fiind si un fel de luna de miere in care vom petrece ceva timp vizitand Venetia, Florenta si Roma. Daca cineva are cam aceeasi idee de traseu si ni se potrivesc programele atunci e binevenit.

Inca ceva: cei ce merg trebuie sa plateasca macar cu 1-2 luni inainte taxa, altfel risca sa nu poata intra cu masina, ci numai ca simpli vizitatori.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 27-Feb-2008 17:25

Eu unul nu ma vad mergind de unul singur pina in Italia. In plus mersul in coloana are si avantaje. Ne putem ajuta in caz de nevoie.
M-am uitat pe harta si Vallelunga e destul de departe de Roma. Ma rog... asta nu e un inconvenient din punctul meu de vedere.
Un posibil traseu ar fi: Romania, Ungaria, Slovenia si Italia?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 27-Feb-2008 20:10

nu ajuta cu nimic coloana, daca e sa iti plesneasca sferele, singura solutie e platforma. Dai un ban dar stai in fata (langa sofer) .

Eu fac 1000 km fara pauza de pipi. Daca iti pui sonda, fac coloana cu tine.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 27-Feb-2008 21:06

Vallelunga e la 30 km de Roma, unde ai vazut tu ca-i departe. Oricum nu poti intra cu masina in Roma si exista o cursa regulata de la circuit pana in oras. Are dreptate Alex, daca iti crapa masina pe orice autostrada nu ai voie sa repari nimic la ea. Nu ai voie decat sa schimbi o roata in caz de pana. Si asta numai dupa-ti ce pui vestuta reflectorizanta :cry:
Traseul optim ar fi Budapesta, Gratz (prin Viena sau nu), Udine, Venetia, etc. Asa treci doar prin Ungaria si Austria si mergi doar pe autostrazi.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 27-Feb-2008 21:51

@alexd: nu e vorba de pauza de pipi. E vorba de a merge mai multe masini impreuna la aceeasi destinatie. Anul trecut am fost cu clubul Oltcit la Zugreni (linga Vatra Dornei) si trebuie sa recunosc ca ei stiu sa mearga in coloana. Sa nu-mi spuneti ca toate Oltciturile erau la fel, pentru ca nu e asa. Multe erau modificate si a fost inclusiv un Oltcit turbo.
Eu nu ma vad mergind 2 zile pe drum de unul singur. Sa nu-mi spui ca pe drum o sa te opresti doar de 2-3 ori ca sa mergi la buda ca nu te cred.

Am bagat traseul pe iGo si sint aproape 2000 de km (deci 4000 in total) - plecare Bucuresti, destinatie autodrom (este pe iGo), fara alte puncte intermediare. Traseul a fost facut prin Serbia, ocolind drumurile cu plata. Ciudat e ca iGo arata autodromul la nord de Roma si Google Map la sud.

Stiu ca daca se intimpla ceva pe autostrada nu ai voie sa repari. In fine, daca sint doritori sa mearga cu viteza legala prin localitati si cu ~ 100 de km la ora pe autostrada m-as baga si eu. Am 2 statii PMR si poate pina la vara imi iau si o statie CB.

@WLD: "departe" era ochiometric. iGo zice ca sint 41 de km de la autodrom la Roma. Traseul dat de tine are ~ 2500 de km, inclusiv autostrazi cu plata. In loc de Venetia am pus Padova, ca prin Venetia nu sint sosele.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 27-Feb-2008 22:27

acum fara gluma , nu pauzele de pipi sau performantele urologice personale conteaza aici. Planuiesc sa nu am nici un plan; daca merg in aventura asta cred ca intru in Italia prin Elvetia. Ma incanta si mai mult ideea sa merg fara navigatie, fara nimic, e foarte tentant sa nici nu fiu sigur incotro ma indrept. Singurul semn de intrebare este daca sa merg cu cx-ul fara ac sau sa nu ma prostesc si sa iau masina noua.
Nicule, cu cel mai mare drag fac coloana cu tine daca poti macar sa sustii vitezele legale de pe segmentele de drum ce urmeaza a fi parcurse sau viteze aflate in imediata apropiere superioara. In nici un caz nu as lua-o prin slovenia cand pot sa o iau prin austria, ce, ma fac pe mine 400km in plus? :D .
In plus nu cred in ruptul capului ca pleci in aventura asta singur. Macar poza ta cu Angelina pupacioasa, lipita smechereste la parasolar si tot iei pe cineva cu tine.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 27-Feb-2008 23:27

Sunt de parere ca nu merita facuti 4-5000km doar pentru a merge la intalnire. Profitati de ocazie sa vizitati si ceva. Eu unul vreau sa mai vad Budapesta care este superba mai ales noaptea, Viena unde, desi nu mi-a placut la fel de mult mi-au ramas lucruri nevizitate. Si daca tot ajung in Italia cum sa trec prin Padova cand pot opri la Venetia, la Florenta apoi pe litoralul adriatic sa le vizitez in liniste.
Eu o vad ca o vacanta de minim 2 saptamani.
Dupa experienta de anul trecut m-am lecuit de DN-uri prin strainataturi. Ungaria si Austria le traversez NUMAI pe autostrada. Nu merita altfel...
In Italia e alta poveste, drumul pe coasta marii Adriatice cred ca e muult mai frumos decat autostrada. In plus, in Italia autostrazile se platesc la km - cam 40EUR pana la Roma. In Ungaria si Austria nu prea ai mare lucru de vazut in afara anumitor locatii, asa ca autostrada e sfanta. Vignetele in Austria si Ungaria sunt ~7eur/10 zile.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 28-Feb-2008 11:33

Eu am platit chiar acum taxa de participare prin paypal


Înapoi la “Evenimente/Intalniri internationale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv