De ce Citroen?

Totul despre Citroen, zvonuri şi informatii despre noutatile, conceptele, prototipurile prezentate de Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Zholm
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 08-Dec-2014 20:02
Localitate: Romania

De ce Citroen?

Mesajde Zholm » Mie 10-Dec-2014 14:49

Salutare voua si bine v-am gasit. Sunt nou in zona. Dupa ce am stat in carantina vreo 2 zile am rezolvat si cu 'patrunderea' pe forum :))))
Sunt fost posesor de Peugeot (pe rand 206 1.4HDi, Partner VTC 2.0HDi, 207 1.6HDi) devenit fan Diesel HDi asadar, insa momentan detin un VW up! 1.0l, in ideea ca saltul la un brand considerat mai 'tare' ma va ferici :))
Clar, daca alegeam vreun VW diesel posibil sa nu ma usuce dorul de HDi, desi cei de la service imi spuneau ca HDi e mai bun, mai fiabil si mai simplu decat TDI. In fine, acestea fiind spuse intentionez in viitorul nu foarte indepartat sa ma lipesc de un HDi confortabil, sigur si suficient de incapator pentru un familion de 2+1 sau 2+2 daca ne iese. Intentionez sa iau masina in leasing si sa nu ma arunc prea tare in cheltuieli. Undeva in jur de 15.000 euro.
Acum, va rog eu mult sa-mi spuneti, ce avantaje are Citroen fata de Peugeot. Alea le stiu, Citroenurile le stiti voi. Am nevoie de putina indrumare si sfaturi in cunostinta de cauza. Spre ce sa ma uit?
Multam fain voua.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mie 10-Dec-2014 15:08

Sunt mai frumoase, au suspensii mai bengoase pe C5 si au castigat mai multe titluri in WRC. In rest, tot un drac :D

Tot motoarele HDI se poti gasi si pe Ford, pe Volvo...Hmmm, pe Jaguar... Nu esti musai prizonier la PSA.

Zholm
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 08-Dec-2014 20:02
Localitate: Romania

Mesajde Zholm » Mie 10-Dec-2014 17:27

Cam asa :) Good point. Volvo e mult mai scump, Fordul depaseste si el nitel barierele (B-Max iese mai scump decat C3 Picasso)... Cred ca ma uit spre Jaguar :D
Imi place mult C4 Picasso dar e scump rau. C3 Picasso pare o solutie faina. Daca ar fi si o varianta Diesel de 115CP in 6 trepte, cutie manuala (la francezi este) ar fi super...

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mie 10-Dec-2014 18:12

Seful meu a vandut cu 4000€ un Jaguar cu 80kkm (ai naibii de reali). E drept, pe benzina, insa la pretul asta ramane oricum interesant chiar si dpdv economic.... Daca stiam cu cat are de gand sa-l vanda il cumparam eu, la ca cat merg eu (aprox 8-10kkm/an) nici nu conteaza cat consuma...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 11-Dec-2014 22:23

Daca era S-type cu motor de 3.0... conteaza :)
"If in doubt, flat out!"


Înapoi la “Lumea CITROEN”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv