Crosserul meu

Forum de discutii generale despre Citroen C-Crosser.

Moderator: Echipa Tehnica

Grim
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 08-Aug-2009 15:48
Localitate: Suceava

Crosserul meu

Mesajde Grim » Lun 10-Aug-2009 07:45

Buna,
Sunt nou pe forum si acesta e C-Crosserul meu.
Imagine
Imagine
Imagine

L-am luat in noiembrie anul trecut (inainte de reducerile masive care sunt acum #-o ) si tocmai am trecut de 40.000 km. Chiar daca inainte faceam parte din marea masa de zombi cu creierele spalate care credeau "masinile frantuzesti sucks, germanii rulez", acum pot sa spun ca m-am "pocait". :) Daca nu era criza asta economica, asa mi-ar fi batut ochiul catre un C6 la second (noi sunt RIDICOL de scumpe).

Dar sa revenim la Crosser. Un review scurt la componentele principale:
- motor - excelent, trage ca o locomotiva la orice turatie
- cutie - etajarea este buna, dar ma enerveaza ca agata si nu este prea rafinata, adica simti fiecare pinion cum se misca cand schimbi. Poate unii apreciaza treaba asta , dar eu nu
- tractiunea - in FWD este predispusa la torque-steer, dar daca o bagi in 4x4 te lipeste de scaun cand pleci de pe loc
- ambreiajul - singura piesa care chiar nu-mi place. Cred ca e subdimensionat pentru cuplul motorului. Imediat cum te bagi intr-un pic de zapada sau noroi incepe sa scoata miros.
- garda la sol - cam mica (17,5 cm), dar daca esti un pic atent si esti constient de faptul ca esti intr-un break un pic inaltat si nu intr-un Landcruiser te poti descurca intr-un pic de offroad mild. Eu am invatat treaba asta cu atentia pe pielea proprie cand am izbit teava de esapament de un pietroi in padure, la 2 saptamani dupa ce am luat masina.
- calitatea interioara - plasticele sunt cam de cotet, dar acest lucru cred ca se poate reclama la Mitsubishi. Si in Lancer sunt la fel. Macar sunt rezistente.
- spatiul interior si portbagajul - IMENSE. Eu am aproape 2 metri si e prima masina pe care o am in care cineva poate sta in spatele meu. :)
- sistemul audio Rockford Fosgate - excelent. Imi place la nebunie sa vad cum vibreaza oglinzile retrovizoare de la bass.
- confortul la drum lung e foarte bun - in sensul ca pot face 400 de km in Romania fara sa ma opresc si fara sa ma doara spatele
Ah, am uitat sa spun ca imi plac la nebunie xenoanele puse sus. Noaptea pe E85, ceilalti probabil cred ca e vreun q7 si se dau la o parte din timp. Numai bine, ma ajuta pe mine cu media de consum si viteza. :)

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 10-Aug-2009 19:55

Bine ai venit În rÎndul nostru ºi pÎnã la urmãtoarea Întâlnire la care putem sã-Þi admirãm maºinuÞa pe viu, te credem pe cuvânt. :lol:
MulĂži km fĂŁrĂŁ evenimente. :wink:

paul72
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 05-Dec-2007 11:03
Localitate: Suceava

Mesajde paul72 » Mie 12-Aug-2009 20:31

Sa folosesti masina sanatos ! Si in pare bine ca se mai desteapta lumea de prin zona!

picasso12
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Sâm 03-Oct-2009 20:18
Localitate: .........

Mesajde picasso12 » Sâm 03-Oct-2009 20:28

de unde imi pot face rost de un cd cu navigatie pt masina mea ( c-crosser) ?

andreistn01
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Joi 13-Noi-2008 18:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreistn01 » Mar 13-Oct-2009 09:45

:D Super tare

picasso12
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Sâm 03-Oct-2009 20:18
Localitate: .........

Re: Crosserul meu

Mesajde picasso12 » Mie 25-Noi-2009 23:15

cei care aveti un c-crosser aveti probleme la cutia de viteze?
si anume la schimbarea vitezei din treapta I in treapta a II a se aude un carait.
mie mi s-a spus ca este ceva normal pentru un suv

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 25-Noi-2009 23:22

nu, nu este normala pentru un suv. Daca ti-ar fi spus si motivul, ar fi fost interesant
"If in doubt, flat out!"

picasso12
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Sâm 03-Oct-2009 20:18
Localitate: .........

Mesajde picasso12 » Mie 25-Noi-2009 23:33

am fost la ats baneasa, am schimbat cablul de timonerie ca asa mi-au recomandat ....... si cand am ridicat masina avea aceeasi problema.
am vb cu directorul de service si mi-a zis k asa este normal sa se auda, ba chiar am testat un alt c-crosser ( care avea 14.000 km) si la fel se auzea si la el.

Bogdan Rusu
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 06-Oct-2009 20:55
Localitate: BucureÂşti

Mesajde Bogdan Rusu » Joi 26-Noi-2009 08:49

Nici la mine nu se aude nimic. Parerea mea e ca nu poate fi normal un zgomot la schimbarea vitezelor

picasso12
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Sâm 03-Oct-2009 20:18
Localitate: .........

Mesajde picasso12 » Joi 26-Noi-2009 17:41

la ce service imi recomandati sa merg sa imi rezolv problema?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 27-Noi-2009 21:17

nu e normal sa se auda ciriit intre treptele de viteza sub nici un pretext. deci peste ei cu tupeu, mai ales daca nu e singura masina cu problema asta. se desface cutia si se schimba sincronul care ciriie
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Grim
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 08-Aug-2009 15:48
Localitate: Suceava

Mesajde Grim » Lun 30-Noi-2009 19:56

Fix la fel se aude si la Outlander. Deci e de la ei.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 30-Noi-2009 21:50

mi-e greu sa cred, nici la Aro nu face asa cind e noua
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Grim
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 08-Aug-2009 15:48
Localitate: Suceava

Mesajde Grim » Mar 01-Dec-2009 12:13

Zgomotul nu e constant. Apare doar uneori , creca are de a face cu alinierea planetelor sau ceva. Oricum ,in aproape 60.000 km in regim de forta nu a cazut nimic, deci nu prea m-as ingrijora. Si problema apare si la o gramada de Outlandere, deci nu mai e bug, e feature.

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde alex_maistoru » Lun 06-Dec-2010 00:30

Felicitari! Si a mea este la fel ca a ta, cumparata cam in aceiasi perioada. Interiorul ce culoare are?
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !


Înapoi la “Citroen C-Crosser”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv