Eveman Banat - Timisoara

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

sebi_c
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 08-Ian-2010 17:35
Localitate: Timisoara

Mesajde sebi_c » Vin 08-Ian-2010 18:09

Luc scrie:Pot intelege ca asiguratorul sa nu doreaste sa repari masina la dealerul autorizat Citroen deoarece el va trebui sa plateasca mai mult ca la un service de cartier unde "Dorel cel recalificat la locul de munca repara ieftin si bine tot ce are 4 roti"; dar parerea mea ca nu este 100% legal ce sustine asiguratorul.

Daca tu ai incredere in service-ul autorizat Citroen atunci repar-o acolo, este dreptul tau legal ( asiguratorul nu are cum sa-ti interzica acest lucru si daca ajungi in instanta cu un avocat destept pierde si plateste daune ), si apoi anunta-ne si pe noi cat de multumit ai fost de reparatie sa stim pe viitor unde mergem la necaz.

Pana la urma cum ai rezolvat-o, ca m-am ales si eu cu o julitura la Xsara Picasso ce o am! M-as duce la ei luni, dar cum ai rezolvat-o tu cu asiguratorul. Ce asigurator ai avut?

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Vin 08-Ian-2010 18:14

Citeste legea, normele de aplicare si eventual consulta un avocat daca ai probleme cu asiguratorul.

Eu nu am avut nici un accident cu Citroen-urile mele.
Sper sa nici nu am.

georgeck
simpatizant
Mesaje: 92
Membru din: Dum 15-Noi-2009 08:28
Localitate: brasov

Mesajde georgeck » Vin 08-Ian-2010 18:50

sebi_c scrie:
Luc scrie:Pot intelege ca asiguratorul sa nu doreaste sa repari masina la dealerul autorizat Citroen deoarece el va trebui sa plateasca mai mult ca la un service de cartier unde "Dorel cel recalificat la locul de munca repara ieftin si bine tot ce are 4 roti"; dar parerea mea ca nu este 100% legal ce sustine asiguratorul.

Daca tu ai incredere in service-ul autorizat Citroen atunci repar-o acolo, este dreptul tau legal ( asiguratorul nu are cum sa-ti interzica acest lucru si daca ajungi in instanta cu un avocat destept pierde si plateste daune ), si apoi anunta-ne si pe noi cat de multumit ai fost de reparatie sa stim pe viitor unde mergem la necaz.

Pana la urma cum ai rezolvat-o, ca m-am ales si eu cu o julitura la Xsara Picasso ce o am! M-as duce la ei luni, dar cum ai rezolvat-o tu cu asiguratorul. Ce asigurator ai avut?


Ok. Asiguratorul stie ca tu ai 12 ani garantie la tabla. Nu este permis sa-ti spuna unde sa repari masina,poate doar sa-ti recomande un service. De obicei asiguratorii sunt in "cardasie "cu garajele de cartier de unde primesc x% din devizul de reparatie.Sunt niste mici "MITICI" care profita de pe urma puterii pe care o au(vezi ca nu iti platesc dosarul daca nu te duci acolo).O dauna o poti face unde vrei,in orice service. Problema pe care o poti intampina este ca dupa terminarea lucrarii sa nu-ti poti ridica masina pana nu este platit dosarul ori de tine ori de asigurator. Daca achiti tu lucrarea asiguratorul este obligat sa-ti achite suma in 15 zile.


Înapoi la “Eveman SRL - Timisoara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973