Validare Tichete Rabla si masina in 10 zile.... NU..

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

Validare Tichete Rabla si masina in 10 zile.... NU..

Mesajde scarfy » Mie 11-Aug-2010 13:01

Salut..

Deschit topicul asta, in speranta ca mai este cineva in acceasi situatie cu mine si are vrun raspuns...

Ok. Acum 3 sapt. m-am hotarat sa imi iau un C1 (masina imi place foarte mult), am ajuns la District Serv si am cerut o oferta la un C1 prin programul rabla (am avut 3 tichete), am gasit ceva interesant si am zis "gata asta e masina ce o iau". Bun... Oameni de acolo mi-au cerut un avans care le trebuia ca sa rezerve masina, ok le-am dat avans de 5000 lei si 3 Vouchere rabla si am semnat si un contract, mi s-a spus ca masina vine in 10 zile si intre timp se valideaza si voucherele, dupa validare urma sa ma sune si sa platesc restul de bani.....
Surpriza interesanta este ca au trecut deja aproape 20 de zile de la semnarea contractului si masina inca nu a venit, voucherele inca nu s-au validat si eu stau si astept sa ma bucur de masina... dar.....
Ok intrebarea mea este daca s-a mai aflat careva in situatia asta si cat a durat pana cand s-au validat vovoucherele si pana cand au intrat in posesia masini.

Astep raspunsuri daca are cineva...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 11-Aug-2010 13:17

s-a intimplat sa dureze si 3 luni pina a venit masina, asa ca inarmeaza-te cu rabdare
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

......

Mesajde scarfy » Mie 11-Aug-2010 13:27

O fi posibil sa se fi intampat si sa se astepte 3 luni, dar totusi mi s-a spus initial ca masina este in parcu auto, numai stiu in ce localitate, dar dupa ce am vb cu cineva de la district am aflat ca masina intarzie pentru ca defapt nu e unde au zis ei, este la nustiu ce dealer si ala nu trimite transport doar pentru o masina....

....Sa zicem pot sa ma astept dupa masina, dar mai curios sunt de cat dureaza validarea tichetelor...

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Mie 11-Aug-2010 15:42

eu cred ca problema majora este la validarea tichetelor, nu la aducerea masinii din n'stiu care localitate... pe foamea asta eu cred ca totusi se misca si ei altfel, dar cat timp nu sunt validate tichetele nu misca nici ei nici un jejet...
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

AFM...

Mesajde scarfy » Joi 12-Aug-2010 15:10

Are careva idee ce program au astea de la AFM ce se ocupa cu validarea tichetelor rabla...?
Oare au program foarte incarcat.... adica vro 2 zile pe saptamana si 15 min pe zi..?

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

In sfarsit monstruletu albastru a sosit

Mesajde scarfy » Mar 17-Aug-2010 15:23

In sfarsit monstruletu albastru a sosit si voucherele au fost validate, dupa o luna de asteptari si telefoane la dealer.
Dar tot nu pot sa il iau inca, pentru ca regula (spune dealeru) este ca masina o pot lua de la ei abia dupa ce primesc si bani de la stat pe vouchere si aviz celor interesati sa isi ia o masina de la DistrictServ, mai intai trebuie sa stiti ca bani depe vouchere districtservu ii primeste de la stat in data de 7 si 20 ale fiecarei luni si pana in data respectiva nu va puteti lua masina chear daca ati optat pentru vouchere rabla si ati platit intrgral masina (cazu meu) si pe langa asta mai trebuie sa se plateasaca si 150 lei pt numere provizori si trebuie platita si asigurarea RCA (altfel nu puteti pleca cu masina de la dealer).... ar mai fi si 200lei pt covorase( de la ei) si 100lei pt trusa, triunghi si stingator bineinteles tot la ei e pretu asta.... exista variante cum ar fi Metro, Selgros si altele...

Toate cele Bune si Nebune....

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Mar 17-Aug-2010 18:14

Birocratia este imensa in Romania; iar atitudinea unor dealeri(valabil pentru toate marcile!) lasa de dorit. Inca nu sunt constienti ca ei depind de client si nu clientul de ei. Asta este realitatea zilelor noastre...
Sper sa ajungi in posesia masinii cat mai curand si bineinteles sa postezi si imagini cu ea aici!!! :lol:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 17-Aug-2010 20:03

Mai asteapta un pic. Imediat se face 20. Entuziasmul pe care o sa il simti cand o sa ai masina pe mana, o sa depaseasca frustrarile din timpul cumpararii.
"If in doubt, flat out!"

susansebi
simpatizant
Mesaje: 29
Membru din: Dum 24-Ian-2010 03:48
Localitate: arad

Mesajde susansebi » Mar 17-Aug-2010 21:38

buna,cred ca depozitul din curtici judetul arad era vorba de faza cu masina,Lagermax se numeste depozitul.
masinuta e beton.

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

aventuri si costuri la District Serv

Mesajde scarfy » Vin 20-Aug-2010 09:08

Ok....
Masina inca nu o am in posesie... pentru ca statu deconteaza, la District, valoarea voucherelor rabla, abia pe data de 20... care in cazu de fata 20 august este azi vineri.... si de la district au zis ca, avand in vedere ca este vineri, este posibil sa nu le deconteze azi bani... deci prin urmare cred ca o sa mai petrec un sfarsit de saptamana fara masina....

OK.... am zis ca mai astept cateva zile dar macar intretimp sa vorbesc la District sa imi monteze un CD Player si niste Difuzoare... am comandat difuzoare si am comandat si playeru... ieri m-am dus cu ele in brate la reprezentanta si l-am zis sa le monteze.... si eventual sa imi faca cadou montarea lor 8) ... doar asa ca am cumparat o masina de la ei :wink: .... a ramas ca ma suna mai tarziu sa imi spuna care e treaba cu masina, playeru si difuzoarele. Intradevar m-au sunat pe la 17:30 sa imi spuna ca montaju costa 150 Lei, dureaza o ora jumate si cu treaba cu cadou de la ei...nu imi pot spune nika pt ca Directorul lor este in concediu si se intoarce abia luni...Deci pana la urma o sa ii sun azi si le zic sa imi monteze playeru si difurile si sa fac si factura......

In concluzie... daca isi ia careva masina de la districtserv... ar fi bine sa stabileasca de la bun inceput toate treburile astea.... sau sa caute masina la alt dealer...

PS. Dupa ce intru in posesia monstrului albastru... i sa postez si cateva poze cu masina si cu mine fericit... :wink:

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Vin 20-Aug-2010 14:22

Se pare ca acest dealer de la care vei ridica masina este unul dintre cei mai slabi din tara...
Cat despre validarea tichetelor...decontare...e totul o abureala !!!!!
Am cel putin 3 prieteni care au cumparat masini cash prin programul rabla si nu au asteptat atat validarea tichetelor. In cazul in care dealerul a avut masina pe stoc in maxim 10 zile o aveau deja in posesia lor. Eu consider ca este o bataie de joc din partea acestui dealer de 2 lei si cred ca e mai bine sa suni si la Citroen Romania sa iti prezinte un punct de vedere al lor.
Eu iti spun bafta multa, astept pozele cu masinuta ta si sfatul meu: NU CREDE TOT CE ITI SPUNE ACEST DEALER!!!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

scarfy
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 02-Iun-2010 22:07
Localitate: Brasov

Am masina.... NU....

Mesajde scarfy » Vin 20-Aug-2010 14:24

Pana la urma i-am sunat sa ii intreb (nu au avut bunavointa sa ma sune pana in ora 14, cum au spus ca or sa faca), daca ma bucur de azi de masina sau NU..... Raspunsu a fost NU... :cry: pt ca nu l-au intrat bani de la AFM. (zic ei) :roll: ...si pana la urma masina o iau Luni (dar nu e sigur) deci cred ca pe miercuri, daca nu am masina, o sa ma duc in vizita la ei cu OPC-ul sau un Avocat ceva... sau sa reziliez contractul si sa ma duc la alt dealer....

Voi ce ziceti sa fac.... sau ce ati face in locul meu...?

PS. Sunt suparat pe ei pentru ca eu de luni sunt in concediu (care era programat cu masina, daca se intampla cum am stabilit la inceput), dar se pare ca tre sa aman plecarea in concediu cu vro cateva zile... ca pe jos parca nu mas duce....

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Vin 20-Aug-2010 14:45

Eu zic sa mergi pe capul lor...nu ai nici masina si nici nu iti poti petrece concediul asa cum iti doresti...dupa un an de munca.
Sunt convins ca ai muncit mult pentru acei bani cu care ai cumparat masina. Nu lasa niste nesimtiti sa isi bata joc de munca ta si de timpul tau. Ei nici macar nu se gandesc la tine ca iti trebuie si iti doresti masina cumparata de la ei, masina pentru care ei incaseaza un comision frumusel. Daca nici macar o manopera bonus la CD+boxe nu au fost in stare sa suporte....E VAI DE EI!!!
Mergi acum la ei cat mai au program! Daca nu...trebuie sa astepti pana luni...si pierzi si o zi de concediu!!!!
Bafta la "discutii" cu acest dealer!
Astept noutati de la tine!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: In sfarsit monstruletu albastru a sosit

Mesajde nicum » Lun 23-Aug-2010 10:05

scarfy scrie:In sfarsit monstruletu albastru a sosit si voucherele au fost validate, dupa o luna de asteptari si telefoane la dealer.
Dar tot nu pot sa il iau inca, pentru ca regula (spune dealeru) este ca masina o pot lua de la ei abia dupa ce primesc si bani de la stat pe vouchere


E prima oara cind aud de asa ceva.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 23-Aug-2010 11:28

mda.... ciudat
da daca nu primesc aia banii de la stat 5 luni de acum incolo? hai sa fim seriosi. exista programul rabla, exista tichetele, tu le-ai predat si au fost validate. scrie undeva in contract de treaba cu banii? ia sa citesti bine pe acolo. daca nu scrie, mergi peste ei sa ridici agregatul si gata.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “District Serv - Brasov”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv