Alpha Motors Constanta - SERVICE

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

pastrama
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mar 16-Oct-2007 19:20
Localitate: CT

Mesajde pastrama » Mar 09-Feb-2010 22:14

razvan ciuche scrie:Cand s-au intamplat toate astea? Imi puteti da mai multe detalii, va rog?
Multumesc

Pentru mine n-are nici o importanta cand s-au intamplat. Pe mine m-a interesat sa rezolv anumite probleme (simple zic eu), la un autoturism Citroen, intr-un service autorizat Citroen, lucru care a fost imposibil din cauza "profesionalismului" angajatilor acelui service. Clar nu mai calc acolo, la fel cum nu am mai calcat nici in "vechiul" service Citroen in urma aceluiasi "profesionalism desavarsit". Acolo m-am lovit de fraza (atentie, citez) "nu desfac ca nu mai pot sa pun la loc, asta se schimba cu totul, nu se repara", fiind vorba despre TOT plafonul masinii in cauza. Aici am dat de tacerea si atitudinea de "taci ba ca stiu eu ce fac" a electricianului-mecanic-depanator-electronist stie tot dar nimic. Plus ca mi-a fost imposibil sa comand niste amarate de chedere, lucru care nu-mi iese din cap!


Ca timp, n-as putea sa localizez exact cele 2 evenimente dar banuiesc ca au avut loc cel mai tarziu acum 6-9 luni(posibil sa ma insel). Alte detalii nu-si mai au rostul din simplul motiv ca nu mai sunt interesat de acest "service minune". Si nici Citroen nu mai imi trebuie, nu ca n-ar fi o masina buna, dar n-am unde s-o repar in caz ca pica ceva.

ionut borcea
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 22-Dec-2009 15:12
Localitate: constanta

Mesajde ionut borcea » Joi 11-Feb-2010 21:18

Stimate coleg,
Nu vad de ce ai mai fi acum suparat pe cei de la service-ul Alpha Motors, am aflat de curand ca sa terminat cu profesionalismul lor pe aici pe la constanta. Cica cei de Citroen Romania le-ar fi inchis pravalia din nu stiu ce motive, nu corespundeau unor anumite standarde impuse, asa ca nu au reusit sa reziste decat 1 an pe meleaguri constantene, si-au luat jucariile si au plecat acasa "in satul cu ministri" cu tot cu fitele lor de capitala (ma refer la domnul director Razvan Ciuche).
Nu vreau sa fiu rautacios cu nimeni, dar ma roade curiozitatea cum o sa-i mai ajute de aceasta data domnul Razvan Ciuche & SirJohn pe clientii de citroen din constanta, ce raspuns o sa mai inventeze ptr aceasta problema, pe care o consider destul de grava. Sper ca de aceasta data sa comentati cate ceva,chiar daca veti fi nevoit sa fiti penibil.
Asadar Constanta a ramas fara service autorizat Citroen, cine o sa mai repare masinile aflate in garantie si postgarantie :cry: , cred ca veti fi nevoiti sa faceti drumuri destul de dese la bucuresti ptr orice "zgomot sau scartait neplacut", aviz amatorilor (dima bogdan),sa nu cumva sa-ti mai "cada" vreun rumlment de roata ca ai sa plangi cu lacrimi de crocodil(o sa te usture buzunaru), doamne fereste sa ti se strice motorul ca la cealalta masina pe care ai schimbat-o cu strigate, tipete prin showroom si pe la OPC(mai aveai un pic si faceai tumbe pe acolo)ca atunci chiar ca ai imbulinat-o.
Apropo dati zvon in tara, trageti sforile sa afle toti posesorii de citroen ca nu mai avem service in Constanta, pai e frumos din partea lor sa-si bage coada intre picioare si sa plece fara sa faca macar o paranghelie ca am scapat de ei. :D

Multumesc mult ptr intelegere, o seara buna tuturor.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Joi 11-Feb-2010 23:56

Uite ce este domnule Borcea.Spre stupefactia matale, de cel mai prost pregatit, indolent si fara obraz receptioner pe care l-am cunoscut vreodata, in vara voi vinde masina, pentru ca atunci imi vine Accordul.
Tumbe faceai matale in indolenta si magarie, cand mancai pizza langa masina mea, iar dupa 20 de minute, dupa ce ai terminat de mancat, te-ai urcat in masina si ai scos-o afara, ptr. ca era rezolvata ( chipurile) in timp ce eu ma uitam la tine de afara la 10 grade.Asa ca mai bine taci.Iar masina am schimbat-o cu tipete si urlete, pentru ca altfel,conform unor clone de-ale tale de la Bucuresti, care ma tratau cu aceeasi nesimtire si lipsa de competenta tehnica, ramaneam cu 15k de euro dati pe un stift.Ma rog, sa dea dumnezeu sa patesti acelasi lucru la ce masina ti-oi lua vreodata.
Daca voi ati fost asa profesionisti, de ce nu ati indicat exact defectul?De ce nu l-ati rezolvat?Ca eu din cate imi aduc aminte, tu doar dadeai din umeri,iar singurii care au facut ceva au fost domnul Manole si Metin.In rest liniste si ridicari din umeri...
Si stai linistit, ca am destui bani sa schimb un rulment si nu ma ustura buzunarul.Ia uite ma, nu poate el sa doarma la noapte de usturimea mea...Aceeasi lipsa totala de bun simt si diplomatie cu care eram invatat la tine, amice...

razvan ciuche
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Lun 17-Aug-2009 11:22
Localitate: constanta

Mesajde razvan ciuche » Vin 12-Feb-2010 00:46

ionut borcea scrie:Stimate coleg,
Nu vad de ce ai mai fi acum suparat pe cei de la service-ul Alpha Motors, am aflat de curand ca sa terminat cu profesionalismul lor pe aici pe la constanta. Cica cei de Citroen Romania le-ar fi inchis pravalia din nu stiu ce motive, nu corespundeau unor anumite standarde impuse, asa ca nu au reusit sa reziste decat 1 an pe meleaguri constantene, si-au luat jucariile si au plecat acasa "in satul cu ministri" cu tot cu fitele lor de capitala (ma refer la domnul director Razvan Ciuche).
Nu vreau sa fiu rautacios cu nimeni, dar ma roade curiozitatea cum o sa-i mai ajute de aceasta data domnul Razvan Ciuche & SirJohn pe clientii de citroen din constanta, ce raspuns o sa mai inventeze ptr aceasta problema, pe care o consider destul de grava. Sper ca de aceasta data sa comentati cate ceva,chiar daca veti fi nevoit sa fiti penibil.
Asadar Constanta a ramas fara service autorizat Citroen, cine o sa mai repare masinile aflate in garantie si postgarantie :cry: , cred ca veti fi nevoiti sa faceti drumuri destul de dese la bucuresti ptr orice "zgomot sau scartait neplacut", aviz amatorilor (dima bogdan),sa nu cumva sa-ti mai "cada" vreun rumlment de roata ca ai sa plangi cu lacrimi de crocodil(o sa te usture buzunaru), doamne fereste sa ti se strice motorul ca la cealalta masina pe care ai schimbat-o cu strigate, tipete prin showroom si pe la OPC(mai aveai un pic si faceai tumbe pe acolo)ca atunci chiar ca ai imbulinat-o.
Apropo dati zvon in tara, trageti sforile sa afle toti posesorii de citroen ca nu mai avem service in Constanta, pai e frumos din partea lor sa-si bage coada intre picioare si sa plece fara sa faca macar o paranghelie ca am scapat de ei. :D

Multumesc mult ptr intelegere, o seara buna tuturor.



Ionut,

Constat ca in raspunsul anterior am fost prea subtil pentru posibilitatile tale de intelegere. De data asta am sa fiu mai explicit.....incearca sa te imprietenesti macar cu gramatica si cu bunul simt, daca de logica nu ai nicio sansa sa te apropii!

ionut borcea
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 22-Dec-2009 15:12
Localitate: constanta

Mesajde ionut borcea » Vin 12-Feb-2010 18:15

Bine domnilor,
Eu cred am terminat ce am avut de spus legat de problemele masinilor voastre, am sa ma retrag de pe acest forum, si o sa va las in continuare sa va spuneti parerile despre ceea ce inseamna marca Citroen in viziunea voastra. Am vrut doar sa va amagesc asa putin, sa vad cat de atasati sunte-ti de masinile pe care le-ati achizionat.
In final:
- domnu' Razvan, la inceputul colaborarii noastre chiar mi-ati fost simpatic,doar ca pe parcurs a-ti avut o atitudine care a lasat de dorit(in ceea ce ne priveste pe noi doi) sper sa va aduceti aminte,
- domnu' Dima Bogdan, va las sa va bucurati in continuare de masina dumneavoastra, si sper ca in viitorul apropiat sa aveti parte doar de masini mai bune.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 12-Feb-2010 19:30

intervin si eu in discutia asta, si vreau sa va intreb d-le borcea, daca dvs sunteti acel tip inalt si subtire de la receptia celor de la alpha motors si daca da, daca va amintiti de c5-ul visiniu de la calarasi...
daca dvs sunteti cel pe care l-am amintit si daca va si amintiti de masina si de problemele, e drept minore,pe care le-am avut, o sa va amintiti desigur si faptul ca aceste probleme minore v-au pus capac in cel mai rusinos mod...
n-o sa descriu mai departe intamplarile, insa imi permit sa va atrag atentia cu urmatoarea idee: acel domn inalt si slabut, pe care-l asociez numelui dvs(desi nu sunt sigur), a gresit fundamental prin ingamfare, afisarea unei mine atoatestiutoare, a unui aer grav de certatator in fuziune nucleara, lucruri care contrastau grosier cu rezultatul muncii acelui om, cel putin in ceea ce ma priveste...
atitudinea d-lui metin, de pilda, era totl diferita, incerca sa inteleaga omul si problema lui si iti dadea un aer de incredere prin insasi aparitia lui, chiar daca se intampla sa nu poata rezolva o problema...
imi cer scuze anticipat daca asocierea mea e gresita...

razvan ciuche
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Lun 17-Aug-2009 11:22
Localitate: constanta

Mesajde razvan ciuche » Vin 12-Feb-2010 20:33

ionut borcea scrie:Bine domnilor,
Eu cred am terminat ce am avut de spus legat de problemele masinilor voastre, am sa ma retrag de pe acest forum, si o sa va las in continuare sa va spuneti parerile despre ceea ce inseamna marca Citroen in viziunea voastra. Am vrut doar sa va amagesc asa putin, sa vad cat de atasati sunte-ti de masinile pe care le-ati achizionat.
In final:
- domnu' Razvan, la inceputul colaborarii noastre chiar mi-ati fost simpatic,doar ca pe parcurs a-ti avut o atitudine care a lasat de dorit(in ceea ce ne priveste pe noi doi) sper sa va aduceti aminte,
- domnu' Dima Bogdan, va las sa va bucurati in continuare de masina dumneavoastra, si sper ca in viitorul apropiat sa aveti parte doar de masini mai bune.


Atitudinea mea fata de tine s-a datorat volumului de reclamatii de la clienti, nu a fost nimic personal. Nu am urmarit niciodata sa fiu simpatic, ci doar sa ajut la imbunatatirea relatiei client-service. Stiu ca de multe ori erai supraincarcat si poate ca si asta se reflecta in relationarea ta cu clientii, au fost si situatii in care te-am apreciat, dar si destul de multe sincope, fata de care am reactionat ca atare. Cred ca intr-o alta formula a schemei de personal, te-ai fi descurcat mai bine.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Sâm 13-Feb-2010 00:22

@Mesersmith - il nimerisi.

sirJohn
simpatizant
Mesaje: 76
Membru din: Mar 08-Sep-2009 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde sirJohn » Sâm 20-Feb-2010 19:27

Intrucat a fost pomenit numele meu pe aici, vreau doar sa spun ca am avut o problema, dl. Ciuche a rezolvat-o, motiv pentru care i-am adresat multumiri si cu asta basta.
Daca unii sufera de paranoia sau alte afectiuni, e problema lor.


O zi placuta tuturor!

Sebastian_ct
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 09-Apr-2010 12:28
Localitate: Constanta

Mesajde Sebastian_ct » Vin 09-Apr-2010 12:32

Pana la urma ce se va intampla in Constanta? Chiar nu se poate face o intelegere de scurta durata cu alte service-uri macar pentru a asigura lucrarile de intretinere? Am vazut ca in geam la vechiul sediu Alpha Motors este numarul de la Peugeot. Mi se apropie revizia si mi se pare penibil sa fac 500km pana la Bucuresti si inapoi doar pentru a schimba uleiul si niste filtre.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Vin 09-Apr-2010 13:11

Fa ca mine: comanda un Accord... :wink:
Glumesc, a mea are 3 ani oricum, de aia scap de ea, saracuta.
Du-te la Peugeot in lazu, ti-o fac ei si inainte se proceda la fel cu probleme mai grele.

Sebastian_ct
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 09-Apr-2010 12:28
Localitate: Constanta

Mesajde Sebastian_ct » Sâm 10-Apr-2010 00:34

Cei de la Peugeot mi-au spus ca ei nu pot efectua lucrari de intretinere in garantie. Adica imi fac revizia la ei, dar imi pierd garantia.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Lun 12-Apr-2010 18:33

Mie de exemplu, mi-au facut unghiul de fuga, pe garantia Citroen, dar inca mai exista service-ul acolo.Nu stiu ce sa spun.E aiurea.Cere un raspuns oficial de la Citroen Romania, caci altfel, bati drumul aiurea ptr. un schimb de ulei...Bine ca ma las de Citroen.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 12-Apr-2010 21:17

si pana la urma mai exosta service-ul ala acolo sau nu?
ca trebuia sa ma duc sa-mi rezolve pilotul automat...

Avatar utilizator
Virgilianus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 09-Sep-2007 12:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde Virgilianus » Mar 13-Apr-2010 14:08

Nu, din pacate pentru clientii din Constanta, acel service nu mai exista. In fapt in Constanta nu mai exista o locatie autorizata pentru service dedicata Citroen. Singurul loc in care poti intreba de solutie este Citroen Romania. De acolo ar trebui sa primesti cea mai buna indrumare.
C2 rules !


Înapoi la “Alpha Motors - Constanta”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77