Reportaj - Intalnire Nationala Ungaria

Intalnirile altor cluburi Citroen.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Reportaj - Intalnire Nationala Ungaria

Mesajde jgr1001 » Mar 05-Aug-2008 19:35

Joi - 31 iulie 2008, ora 6:30

Sucesc cheia in contact iar cei aproape 1800 centimetrii cubi ai Zx-ului incep sa arda valtoarea de aer-benzina, ce ma va duce pana la un loc minunat aflat la peste 500 de km distanta - camping Martely, Ungaria

Drumul pana la Sibiu este strajuit de semafoare care de obicei le gasesti pe rosu - dar astept cuminte stiind ca am timp berechet.
Se fac circa 200 de km pe jurnalierul de bord si hotaram sa vizitam ceva.
De exemplu Castelul Corvinilor

Imagine

Continuam in lungul Muresului, pana la Arad, unde ne oprim la pentru aprovizionarea cu mancare, bautura (alcool :twisted: ) si ceva forinti

Granita o trecem pe la 6 seara si ajungem in zona pe la 8. Dupa ceva bajbaituri prin zona si telefoane ajutatoare suntem condusi la camping de catre amabilele gazde ungare - o familie imbarcata intr-un frumos 2CV Charleston 8)
Ajuns acolo pun cortul, ne cinstim cu ceva vodca + schweps si.... se face dimineata :lol:
Realizez ca am ajuns mai devreme - cam cu o zi :lol:
Incet incet (mai un 2CV, mai un DS, un CX, un Traction :wink: ) sosesc si cei din Ungaria, de asemenea Adi cu sotia, imbarcati in HY si 2CV-ul cabriolet
Cam pe dupamasa spre seara ajunge si Lucian cu al sau CX.
Evident ca ne cinstim din nou :oops: (dupa instalarea lui si gratarele aferente)

Sambata, 2 august, se organizeaza startul catre oras.
Rulam in companie selecta...

Imagine

Ajunsi in centru suntem expusi atat eu:

Imagine..cat si Lucian:Imagine

Expozitia a reunit circa 100 de masini - in principal o divizie de 2CV-uri

ImagineImagineImagineImagine

Primim premii pt participarea de la cea mai mare distanta

Imagine

Si apoi urmeaza parada prin orasul Hodmezovasarhely (cat ne-am chinuit sa pronuntam corect numele asta... :D )

Imagine

Partea cu vizita la "conservatoire-ul" lui Adi , o las lui Lucian. nu de alta dar nu am poze de acolo

Drumul spre casa in coloana de doua masini :D

Imagine

Ne-am oprit si pentru o lectie de istorie la Tebea

Imagine

Mai merita mentionate eforturile individuale de a evita un blocaj de 30 de km intre Deva si Sebes - Lucian a ales o varianta catre Petrosani.
Eu am ales sa ma aventurez noaptea pe drumuri comunale, neasfaltate, fiind in cele din urma condus de un localnic si traversand Muresul pe o luntre cu cabluri. A fost o experienta de neuitat :wink:

Cam atat pentru acum

Lucian, ai cuvantul :D

Dreamer
pasionat
Mesaje: 261
Membru din: Lun 13-Aug-2007 19:49
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde Dreamer » Mie 06-Aug-2008 10:04

Foarte frumos spus, ca si pozele :)
"Viata este facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe!"
Vulpeeeeeee!

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 06-Aug-2008 10:39

foarte frumos ..asteptam si continuare ..

:)

atnci cand timpul va permite ..:)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
Lucian T
Stapanul Uleiului
Mesaje: 174
Membru din: Sâm 03-Apr-2004 21:03
Localitate: Bucuresti
Masina: CITROEN CX 20 RE, 1986

Mesajde Lucian T » Sâm 09-Aug-2008 00:39

Incep si eu povestea calatoriei mele spre Ungaria cu... incalzirea, adica drumul spre Padis si participarea la Intalnirea Clubului Oltcit, exact cu o saptamana mai devreme.

Am plecat vineri dimineata din Bucuresti, dimineata la mine a fost ora 10 (inainte de pranz, trebuie sa recunoasteti) si pe un drum liber, lipsit de aglomeratia specifica in week-end am parcurs rapid traseul Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Tg. Jiu, primii stropi de ploaie prinzandu-ne in Defileul Jiului. Drumul prin defileu, de o rara frumusete,

Imagine

se impleteste de nenumarate ori cu raul

Imagine

si cu calea ferata

Imagine

(vestitul tronson Bumbesti - Livezeni, construit in anii `50 si care pastreaza ceva din romantismul amar al acelor vremuri),

Imagine

iar la capatul lui ne asteapta orasul Petrosani - modern, curat si linistit - departe de imaginea intunecata pe care o aveam legata de mine insalubre si mineri furiosi.

Am urcat in continuare spre Deva, lasand in urma orasul strajuit de ruinele Cetatii Medievale

Imagine

si dand bice ramasitelor celor 105 cai putere ai CX-ului (Cristi zice ca au mai ramas cam 85, restul s-au dus la pascut in cei peste 22 de ani de munca in slujba masinutei) am ajuns pe la ora 19,00 la poalele Muntilor Apuseni in localitatea Pietroasa. Privind in urma, spre campie, cerul era senin si luminos, in fata insa, nori amenintatori ascundeau crestele muntilor cat vedeai cu ochii.

Imagine

Fara ezitare, am inceput urcusul pe drumul spre Padis

Imagine

dar asa un elan aveam in dorinta de a ajunge pe lumina, ca m-am ratacit de 3 ori si cand am ajuns in tabara Clubului Oltcit era deja 10 noaptea si un frig napraznic. Din fericire CX-ul meu a tras cu inspiratie langa o surioara mai mare venita din Ungaria,

Imagine

care pe langa ca a tinut de vant s-a dovedit a fi si depozitul temporar a unei sticle de palinca, care impreuna cu primirea calduroasa a colegilor Oltcitisti si Citroenisti prezenti acolo au constituit izvorul de energie necesar instalarii cortului, gratarului, instalatiilor de iluminat si a altor ustensile care fac viata la cort usoara si cele 12 ore de drum uitate.

A doua zi, dimineata ce poate fi mai frumos decat peisaj cu cort, CX, raulet, cer senin si munte

Imagine

o gura de cafea fierbinte si una de aer rece si curat...

Imagine

viciat totusi de niste intrusi cu VW Golf si gratar nou-nout pe care afumau de zor niste carnuri cu fete destul de zglobii pentru niste oameni care au calatorit toata noaptea de Vineri spre Sambata ca nu cumva sa rateze intalnirea.

Imagine

Intrusii de mai sus (Cristi si Irina) alaturi de Nicu au fost insa tovarasi de nadejde in incercarea de a cuceri Cheile Ponoarelor partial cu masinile, partial "per-pedes". Traseul de intoarcere desi udat de o ploaie serioasa a fost o incantare privindu-l pe Nicu cum deschide tacticos umbrela si coboara cu ea deasupra capului in timp ce trecea cu pasi siguri si rapizi peste pietrele alunecoase din care era alcatuita poteca.

Intorsi in tabara, spre seara, ne-am delectat privirile de pasionati Citroenisti cu 2 CV-ul colegilor din Ungaria

Imagine

dar si cu DS-ul sosit intre timp,

Imagine

fiecare in parte fiind in opinia mea minuni ale tehnicii cu care merita sa te intalnesti in viata ca sa fie mai bogata si mai frumoasa.

Privirile fiind satisfacute, am constatat ca se pregatea ceva pentru celelalte simturi,

Imagine

ceaunul din imagine suferind mai multe transformari succesive, initial devenind plin cu gulas si apoi uluitor de repede gol (sa traiasca colegii din Ungaria, ca bun a fost) si iar plin cu o super-gustoasa mancarica de ciuperci cu smantana care a disparut la fel de repede (o replica cel putin la fel de reusita a colegilor de la Oltcit)

Ce pot sa mai spun, desi nu am vorbit cu toata lumea prezenta, m-am simtit ca in familie... din latura unde aveam instalat cortul se vedea perfect toata tabara si eram fericit ca sunt acolo, ca am avut ocazia, din nou sa ajung intr-un loc frumos, inconjurat de oameni minunati!

Colegii din Ungaria mi-au facut o impresie atat de placuta si masinile care se anuntau la intalnirea lor atat de desprinse din cartile cu poze incat am decis ca nimic in lume nu ma va opri sa ajung peste o saptamana in Ungaria.

Asa ca, Duminica am plecat spre casa, nu inainte de a face un nou traseu off-road pana la Ghetarul de la Scarisoara

Imagine

impreuna cu Cristi al carui Golf s-a comportat ca un veritabil Citroen pe tot traseul care pe alocuri semana izbitor de mult cu Transalpina.

Pana la ora 4,30 Luni dimineata cand am ajuns acasa nu m-am gandit decat la cum sa fac sa treaca mai repede saptamana si sa iau in piept cei peste 1400 de km dus-intors catre Martely (care in final s-au dovedit a fi aproape 2000), dar asta este o alta poveste pe care o sa incerc sa o scriu zilele urmatoare.

Pana atunci, week-end cat mai frumos tuturor.
Recunosc, mor de placere cand ma plimb cu liftul!

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Sâm 09-Aug-2008 04:17

Astfel de reportaje scriu doar cei care au un deosebit simt al frumosului al nobletei.....de aceea mĂĄ consider foarte norocos sĂĄ te stiu prinztr prieteni.Am sĂĄ traduc reportajul si-l voi publica in Citromagazinul nostru.Iti multumesc Lucian ! :D


Înapoi la “Intalnirile altora”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv