1.2 PureTech sau 1.5 BlueHDI - BERLINGO pentru familie

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

ClaudiuD
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 25-Ian-2021 08:54
Localitate: București

1.2 PureTech sau 1.5 BlueHDI - BERLINGO pentru familie

Mesajde ClaudiuD » Lun 25-Ian-2021 09:01

Salutare tuturor,

Incerc de cateva zile sa aflu care ar fi motorul mai bun pentru un BERLINGO cu 7 locuri pe care vreau sa il folosesc drept masina de familie. (Urmeaza sa il cumpar)

BlueHDI este lansat in 2018 si am citit ca este cunoscut cu probleme.
Dar PureTech nu ariu prea multe si oricum nu știu daca la un berlingo de 7 locuri motorul acesta are face fata pentru 7-10 ani.

Asadar, vă întreb ce știți despre cele 2 motoare si voi pe care l-ati alege sa aveti cat mai putine drumuri la service in cei 7 ani cat vreau sa folosesc masina.

Mulțumesc si numai sănătate va urez.

Gelu76
simpatizant
Mesaje: 69
Membru din: Dum 24-Iun-2018 10:46
Localitate: Hunedoara
Masina: Citroen C4 cactus 1.2 vti 82

Re: 1.2 PureTech sau 1.5 BlueHDI - BERLINGO pentru familie

Mesajde Gelu76 » Lun 25-Ian-2021 13:37

Salut.
Eu am pe mașina motor 1.2 - 82 cp, un motor mic si zgomotos, dacă mergi mai turat se dă la ulei. Pentru versiunea de 1.2 au si cu 110 cp (cu turbina). Din ce am citit probleme au fost la versiunea de 110 cp la curea de distribuție, pompă ulei. Posibil sa fi remediat din probleme.
Consumul de combustibil nu bate cu ce a dat producătorul.
Eu as merge pe diesel, acum depinde nr. de km care se vor face.
Pentru 3 persoane motorul de 1.2 este ok, dar am simțit vara trecută lipsa de putere când am fost 5 adulți și bagaje, trebuia sa opresc AC ul cand intram in depășire sau pantă. Masina are sub 1000kg.

ClaudiuD
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 25-Ian-2021 08:54
Localitate: București

Re: 1.2 PureTech sau 1.5 BlueHDI - BERLINGO pentru familie

Mesajde ClaudiuD » Lun 25-Ian-2021 14:35

Multumesc @gelu76 pentru raspuns.

Avand in vedere ca iau un Berlingo cu 7 locuri, 2 adulti si 3 copii, cred ca ar fi corect sa exclud 1.2 PureTech sa nu am surprize.

Deci in continuare ma intereseaza fiabilitatea motoarelor diesel de la grupul Citroen, si aproape deloc consumul pentru ca in general o folosesc la drumuri lungi si car bagaje, foarte putin in oras.

Ce experiente aveti cu 1.5 BlueHDI 130 S&S BVM6?

Eu ce am gasit nu prea arata bine - inteleg ca este un motor pe care si Ford il foloseste si nu prea sunt fiabile https://en.wikipedia.org/wiki/PSA_HDi_engine

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: 1.2 PureTech sau 1.5 BlueHDI - BERLINGO pentru familie

Mesajde ovy15popescu » Vin 29-Ian-2021 23:06

Fugi de 1,5 hdi! Nu e nici pe sfert ce a fost 1,6 hdi! 1,2 puretech 110 cp este motor premiat si cu mult mai putine probleme! Uleiul, filtrul de ulei si Cureaua schimbata la timp si nu cred ca ai probleme, mai ales ca ai spus ca nu e problema consumul! Eu am 1,2 puretech 82 CP si am 10000 km fara probleme, consum mediu 5,6 pana acum, drept e ca nu il abuzez!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv