CX- blocare usi la inchiderea centralizata-mai putin 1 usa

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

rc
simpatizant
Mesaje: 37
Membru din: Mar 09-Aug-2005 14:19
Localitate: BUCURESTI

CX- blocare usi la inchiderea centralizata-mai putin 1 usa

Mesajde rc » Vin 12-Aug-2005 15:11

Am si eu o intrebare-poate cineva s-a mai inalnit.
CX -inchidere central- ultima oara dupa ce i-am schimbat bateria, mi-a blocat usile mai putin o usa spate.
Inchiderea se aude -inchizandu-se si deschizandu-se , dar trei dintre usi nu le pot deschide nici din interior nici din exterior, precizez ca inainte de schimbarea bateriei, chiar in aceeasi zi sau deschis toate 4 .
Astfel de simptome au masinile noi cand se termina bateria-alarma le blocheaza-dar aici nu este cazul este 86-este adevarat ca ea are sau a avut o alarma din fabrica-dar eu unul nu am folosit-o niciodata .
S-a mai intalnit cineva cu acest simptom?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 12-Aug-2005 15:18

daca zici ca masina a stat e posibil sa fie de la contacte imperfecte, nu cred ca e ceva mai grav de atit
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

rc
simpatizant
Mesaje: 37
Membru din: Mar 09-Aug-2005 14:19
Localitate: BUCURESTI

Mesajde rc » Vin 12-Aug-2005 15:24

posibil insa de functinat functioneaza- mai degraba un blocaj mecanic-dar de ce inainte de schimbare s-au deschis usor????

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 12-Aug-2005 15:33

daca nu merge o usa ar putea sa insemne urmatoarele: firele pina in usa sint intrerupte, de obicei la trecerea dintre stilp si usa; motorasul din usa da semne de oboseala; contactele de la motoras sau de pe releul de comanda sint imperfecte; tijele din usa sint strimbe sau nu fac o cursa completa. verifica astea pe rind
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

rc
simpatizant
Mesaje: 37
Membru din: Mar 09-Aug-2005 14:19
Localitate: BUCURESTI

Mesajde rc » Vin 12-Aug-2005 17:24

nu una se mai deschide 3 sunt blocate-inchiderea centralizata transmite -se aude zgomotul de deschidere-deci motorasele ar fct, dar nu se deschid fizic

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 13-Aug-2005 10:51

nu-ti ramine decit sa desfaci fetele de usi si sa vezi de ce, daca spui ca motorasele se aud
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Sâm 13-Aug-2005 12:56

Poate fi o problema mecanica care nu are nici o legatura cu inchiderea, la cx se mai blocheaza cremalierele si trebuiesc curatate.
Pt. a debloca usile descuie-le din inchidere apoi tine butonul usii apasat si loveste usor cu podul palmei in portiera.

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Lun 15-Aug-2005 12:11

La CX mai exista o cauza - datorita prafului, oxidarii, etc, nu se mai misca cum trebuie niste placute in incuietoare si nu mai este actionat stiftul care deschide incuietoarea. Trebuie scoasa tapiteria usii respective si impinsa placuta respectiva cu o surubelnita. Dupa ce reusesti sa dechizi usa, trebuie scoasa incuietoarea - partea interioara si spalata de vaselina veche si unsa din nou. Trebuie verificate si arcurile sa nu fie rupte.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 15-Aug-2005 12:22

De alea vorbeam si eu.Daca dai tapiteria jos nu ai acces la sistemul de zavorare.Prin usa nu trece decat stiftul de actionare al zavoarelor asupra caruia actioneaza butorul.
Asa cum spui si tu din cauza mizeriei mecanismul nu mai functioneaza cum ar trebui adica partea de incuiere nu mai mai basculeaza chiar daca sist este deblocat.
Deci tot prin vibratii se rezolva si o serie de injuraturi cand o sa incerce sa demonteze cremalierele de pe usi.Am fost patit cu asa ceva.

iliescu sorin
pasionat
Mesaje: 225
Membru din: Vin 09-Iul-2004 12:47
Localitate: Constanta
Masina: C 5 Break 2,0 . hidramata, an 2004
2: CX 2,0 Break. an 1989
3: Xsara 1,4 i , an 2002

Mesajde iliescu sorin » Mie 10-Apr-2013 22:58

Si eu am patit ceva asemanator si m-am jucat cu borna " + " a bateriei pana am reusit sa deschid mecanic prin interior ! In timp si-a revenit !!

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

:)

Mesajde joeadrianblack » Dum 14-Apr-2013 22:07

dl Iliescu pp ca a-ti observat ca post-ul la care a-ti raspuns dvs. este din 2005?
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv