Gresesc daca imi cumpar un C3?

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

emi
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 16:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde emi » Lun 23-Mai-2005 21:24

Eu unul personal doresc benzina.
Vis-a-vis de finisari interioare .......... nu ma pot exprima. Ptr mine finisarile interioare sint cam la fel la toate masinile mai putin la dacia 1310 pe care o am si nu are asa ceva sub nici o forma. Una peste alta cred ca o sa imi placa orice masina fiindca in dacie nu mai supoooort. Miine ma duc in vizita si pe la Skoda ca am auzit la radio ca astia mai sint inca in programul cu daciile date la remat. Vb este ca citroenul oricare tip ar fi el are ceva care il face sa fie diferit fata de alte masini, insa nici multe la numar pe strazi nu vezi. Oare ce denota aceasta absenta de pe strazile Romaniei a citroenurilor?. Mai sap pe la dileri sa vedem poate poate imi iau si eu ceva in cele din urma. Oricum astept cu nerabdare si alte informatii de la posesorii de C3 aia asa putini cum sint. Apropos din auzite cica e ceva de capul ei insa......... mai doresc sa citesc si alte opinii.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Lun 23-Mai-2005 23:01

Lipsa de citroenuri? Bucurestiul,Constanta sunt pline de C3-uri, si cred ca incet incet se va umple si de C4

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 24-Mai-2005 08:16

Mon ami, chiar daca citromobilele ar fi raritati pe plaiurile mioritice, ceea ce e departe de a fi adevarat, asta nu e un dezavantaj. Posesorii de opel vectra si mai ales oglinzile lor iti pot confirma asta... :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Mar 24-Mai-2005 11:34

@emi: In tarile cu apa calda permanenta, Citroen e o marca destul de raspandita. In Germania (statistica 2003), Citroen detine 1/3 din vanzarile PSA (Peugeot avand 2/3), in Italia nu stiu ce zice statistica oficiala dar cand am fost anul trecut in concediu cred ca am vazut vreo 30 C3-uri distincte.
Iar A-Klasse erau chiar mai multe :)

Am si o poza cu 3 C3-uri intr-o parcare :)
Pe cand [in Italia] am vazut exact 2 bucati Fabia, una cu numar de Ungaria si una cu numar de Slovacia...

@Danila: am postat deja pe topicul celalat, dar avand in vedere ca discutia s-a cam stabilizat aici, duplic postul:

"Sunt posesorul unui C3, cumparat in mai anul trecut, 1.4i 8v benzina, vreo 9100 km la bord.

Probleme tehnice: zero (cu exceptia unui greieras la montantul B, pt care nu gasesc timp sa las masina in service sa-l asasineze).

Revizia nu stiu cat costa :(
Cand am cumparat-o revizia se facea la 15.000 km / 1 an, cand m-am dus la verificarea de 2500 km o marisera la 30.000 km (20.000 recomandat) / 1 an, iar cand m-am dus dupa 1 an se schimbase intervalul de revizii la 2 ani :)

In ritmul asta nu stiu daca mai apuc vreo revizie pana o vand :)

Comportament dinamic al masinii mi se pare excelent, dar nu-i nevoie sa ma crezi pe cuvant, mai bine citeste testul comparativ de siguranta activa la clasa mica din Quatroroute, aprilie 2005:
Locul 4/9, fara ESP, in conditiile in care celelalte doua masini fara ESP (Corsa si Yaris) au ocupat ultimele pozitii...

Consumul mediu in 8.810 km e cu 1,46 l/100 mai mare decat cel oficial (specificatia Citroen Germania), dar nu ma consider un sofer de referinta pt condusul economic :)
Probleme din alea paranormale gen poltergheist, airbag-uri explodate din senin, instrumente care o iau razna, etc, n-am avut. Sincer sa fiu, nici nu am condus in Triunghiul Bermudelor pana acuma...

De fiecare data cand mi s-a parut ca ceva nu merge cum trebuie, s-a dovedit ca masina era mai desteapta decat soferul ;)
(RTFM cu alte cuvinte...) "

Danila
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 13:04
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde Danila » Mar 24-Mai-2005 14:25

Mars iti multumesc.Nu stiu inca daca suspensia spate e independenta si franele spate sunt pe discuri sau tamburi.

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mar 24-Mai-2005 15:23

Suspensia spate e independentă la toate modelele, frânele pe spate sunt pe tamburi la modelele "normale" (de oraş), şi pe discuri la cele aşa-zise "sport" (vârf de gamă, 1.6-110cp pe benzină şi 1.4 16V-92cp la motorină).

Dar oricum, din câte am citit şi auzit, modelele astea cu discuri pe spate au o frână foarte violentă, care necesită antrenament serios ĂŽn vederea utilizării responsabile ;)

PS. Da, am experimentat ABS-ul. Merge :roll: Da, are greutatea distribuită ĂŽn principal pe partea din faţă, deci cu maşina "goală" trebuie mare, mare atenţie ĂŽn curbe strânse, fiindcă la viteze "neadaptate condiţiilor de drum" :P derapează imediat!!

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Mar 24-Mai-2005 16:49

O mica observatie: suspensia spate este semi-independenta, la fel ca la Peugeot 206/307 si Citroen C4.

emi
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 16:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde emi » Mar 24-Mai-2005 18:40

Eu unu m-am cam hotarit.
Merg pe C3 la 1,4. Sint oarecum dezamagit de termenul de livrare care imi pare cam mare (3 luni - asami-a zis personajul ala de la showroom). Miine ma duc sa intreb ce si cum e cu actele. Nu stiu daca am mai spus-o dar vreau o masina mai mica sa ma pot strecura si sa nu fie identica cu a taximetristilor. Cred ca asta ar fi un C3.
Sa fiti iubiti si ne mai citim. Citroen intins!

Danila
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 13:04
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde Danila » Mar 24-Mai-2005 19:32

Si eu m-au cam hotarat da nu inainte de a face un drive test cu modelu asta.La reprezentanta m-au plimbat in dreapta cu un diesel.Va dati seama cat m-au convins de capacitatile lui dinanice.Incerc sa caut alt dealer poate au aia masina care o vreau sa o pot conduce.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 25-Mai-2005 08:44

@mars2k: nu stiu cum e suspensia spate la C3, dar la C4 este asa "roti independente, brate trase cu traversa deformabila, arcuri elicoidale si amortizoare hidraulice, bara antiruliu"
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Mie 25-Mai-2005 11:12

E teapa.

Uite ce zice specificatia germana pt C3:
"Aufhängung vorn: Mc Pherson-Federbeine mit unterer Dreiecksschwinge
Aufhängung hinten: Pseudo-Einzelradaufhängung", tradus de google ca:

"Suspension in front: Mc Pherson shock struts with lower triangle rocker
Suspension in the back: Pseudo independent suspension"

Iar specificatia olandeza pt C3:
"Ophanging voor: Onafhankelijk, Mc Pherson met hydraulische schokdempers, torsiestabilisator
Ophanging achter: Semi-onafhankelijk, getrokken draagarmen met flexibele traverse, hydraulische schokdempers, torsiestabilisator", tradus de babelfish:

"Framework front: Independently, Mc Pherson with hydraulic bump silencing devices, torsiestabilisator
Framework behind: Semi-independent, drawn draagarmen with flexible traverse, hydraulic bump silencing devices, torsiestabilisator"

Iar cea franceza, tot pt C3:
"Liaison au sol:
- Avant: Roues indĂŠpendantes. Essieu Mac Pherson avec bras infĂŠrieurs triangulĂŠs, ressorts hĂŠlicoĂŻdaux, amortisseurs hydrauliques tĂŠlescopiques et barre antiroulis.
- Arrière: Essieu à bras tirÊs avec traverse dÊformable,
ressorts hĂŠlicoĂŻdaux et amortisseurs hydrauliques tĂŠlescopiques."
Pe asta n-o mai traduc, e destul de clara asa :)

Rezumand, "bare trase cu traversa deformabila" =
1. Francezii nu zic nimic, nici ca-i independenta nici ca nu. Dar avand in vedere ca pt puntea fata spun explicit ca-i independenta, concluzia e clara din punctul meu de vedere.
2. Pt nemti este pseudo-independenta
3. Pt olandezi este semi-independenta

Scor final 2-0 pt suspensie semi-independenta, in specificatiile din tarile cu apa calda.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 25-Mai-2005 15:04

Probabil... cel mai bine aruncam un ochi sub masina duminica.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Mie 25-Mai-2005 23:10

Era vorba de c3 sau de c4??? :)
Nicum a zis de c4 ca are roti spate independente, nu de c3...

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Joi 26-Mai-2005 10:20

C3 sau C4, e acelasi model de suspensie: "bare trase cu traversa deformabila" sau "essieu Ă  bras tirĂŠs avec traverse dĂŠformable", pe limba lui Voltaire, sau "getrokken draagarmen met flexibele traverse", pe limba lui van der Graaf :)

Chestiunea este daca modelul asta de suspensie este independenta sau semi-independenta.

Eu zic ca citroen.ro (la fel ca si peugeot.com.ro) vinde marfa ca independenta cand de fapt e semi.

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde lali » Joi 26-Mai-2005 11:35

Este semi.
Cred ca vine ca la Golf .
Este o traversa prinsa la capete in caroserie cu bucsi speciale .
Traversa este deformabila(foarte putin desigur)
Din capetele traversei iasa bratele (la capatul bratelor rotile :roll: )
Apare cam asa

/--------------\
/ \

Partea de sus e prinsa pe caroserie (pe bucsi) si jos rotile .
Este semiindependenta iar puntea aceea lunga este deformabila asa ca bratele sunt foarte flexibile unul fata de altul .
Oricum este cu mult mai buna decat acela cu punte rigida (stil Dacia).
Cred ca 80% din masini este asa asa ca :wink:
Sa-ti placa tie masina asa ca :wink:
Laurentiu


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187775
    Total subiecte 18654
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 23
    Users per day: 1
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11819
    Cel mai nou membru Tudoo