Gresesc daca imi cumpar un C3?

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

emiandgabi

Gresesc daca imi cumpar un C3?

Mesajde emiandgabi » Sâm 21-Mai-2005 16:43

Salut!
Am fost astazi la un showroom unde am avut ocazia sa studiez mai in amanunt un C3. In principiu imi place mai ales ca se potriveste cu bugetul meu insa m-am ingrozit cind am citit in alte forumuri cit si aici despre problemele cel putin ridicole pe care le poate avea aceasta masina atiti in exploatare (airbag sarit aiurea, supraturari ale motorului si alte apucaturi) cit si la service unde din cite am inteles eu personalul nu face parte din elita mecanicilor si in plus mai sint si lipsiti de maniere. Mentionez ca as dori una pe benzina avind de ales intre 1,1i, 1.4i si 1,6i. Daca e o alegere inteleapta sau nu va rog sa imi spuneti voi iar in cazul unui raspuns afirmativ care din aceste modele ar fi mai potrivit?

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Sâm 21-Mai-2005 17:10

Cred ca vei gasi util comentariul de la http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=203

In plus pot spune ca C3 sufera intr-adevar de niste probleme minore dar suparatoare, generate de calitatea mai slaba a asamblarii si a finisajelor. Insa nu face nota discordanta in multimea de masini noi de clasa mica. Pot spune ca cel putin Ford Fiesta, Opel Corsa si Fiat Punto au aceleasi probleme si au costuri de intretinere si exploatare mai ridicate.
Service-ul se inscrie in "normalitatea" cotidiana de la noi :( mecanicii fiind priceputi numai daca vor. Iti recomand sa optezi inca de la inceput pentru garantia extinsa la 3 ani (+300E)
In legatura cu motorul, depinde cum vrei sa folosesti masina, dar 1.1 este foarte slab (recomandabil sa nu iesi din oras) iar 1.6 este cam puternic pentru o masina care nu-mi inspira o conducere sportiva. Cred ca 1.4 ofera un raport performante/consum foarte bun, o intretinere ieftina si o fiabilitate excelenta.

Vizitator

Mesajde Vizitator » Sâm 21-Mai-2005 19:53

Nu pot sa nu apreciez rapiditatea respunsului si de aceea iti multumesc!
Insa mai tre sa lamuresc niste aspecte. Mi-ar fi foarte util daca ar mai aparea si alti participantila acest topic, proprietari ai acestui tip de masina.
Ce doream sa mai stiu ar fi :
1) Modelul de 1,4 la cit se duce (km/h)
2) Cite pistoane are ca eu unu nu mi-am dat seama.
3) Si nu in ultimul rind consumul real nu cel dat in cartea tehnica.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Sâm 21-Mai-2005 21:25

Nu avem foarte multi proprietari de C3 pe forum din pacate.

Eu am un Peugeot 306 cu acelasi motor. Are 168.000km fara nici o problema.
Iti voi da detalii pe baza experientei cu aceasta masina:
Vmax=165 in carte - 175 la bord, insa e destul de puturoasa...
4 cilindrii
Consum real: Bucuresti 9.5 - 10.5 in fctie de stilul de condus. Nu trece de 10.5
La drum: ~7 la 120km/h

emiandgabi

Mesajde emiandgabi » Sâm 21-Mai-2005 22:46

Imi vine sa urlu.
De ce?
Ptr ca arata super masina si imi place la nebunie - are o ceva retro in forma asta a ei. Insa.........nu sta prea bine la nici un capitol. De consumat consuma, modelul de 1,6 ca sa nu mai fie puturoasa e si mult mai scump, si nici de promotie nu am timp sa o astept...................
Am sa caut si alte masini poate poate. As mai avea ceva solutii.
De ex Nubira2, Renault symbol, Skoda fabia - diesel SDI, Kalos poate chiar si Logan. Vb e ca sint prea sarac as fac o greseala. Asa ca daca mai are cineva sugestii folositoare e binevenit sa le impartaseasca si cu mine.
PS Daca in modelele enumerate mai sus stiti unul mai rasarit sau puteti da un sfat va rog sa o faceti. Multumesc anticipat.

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Dum 22-Mai-2005 19:07

Am citit unul dintre primele reviews legate de această maşină (parcă pe new-car-reviews.co.uk, sau pe carsurvey.org), cu un test comparativ al diverselor motorizări, şi concluzia era că, de departe, cea mai bună motorizare este cea pe motorină, versiunea standard de 70cp.

Oricum, din experienţa personală, cu această motorizare:

* 650km, 4 adulţi, portbagaj plin, aer condiţionat pornit, traseu mixt = 26l de motorină (metoda "plin la pompă") - deci 4% consum tipic - computerul raportează 5.3%, dar nu sunt sigur cum calculează el

* cuplu de 150 Nm.... noroc că nu sunt un şofer "sportiv", dar m-a scos din multe intersecţii aglomerate cu semafoare pe intermitent

* ĂŽn oraş se folosesc doar vitezele 2 şi 3 (viteza a 3-a merge până după 60km/h fără să "urle" motorul) => nu e nevoie să schimbi prea des vitezele

* ĂŽn ciuda ideilor preconcepute, aerul condiţionat nu pare să afecteze demarajul, sau să mărească excesiv consumul de motorină, dar mai e până ĂŽn iulie-august

Ah, un ultim sfat: nu citi forumurile. Du-te la showroom, urcă-te ĂŽn maşini, fă un drive test, vezi cum te simţi ĂŽn fiecare maşină. Probleme cu plastice sau finisări cu aspect "ieftin" vei găsi la practic orice maşină din clasele de preţ pe care le putem aborda noi, "oamenii normali" - o maşină bună nu ar trebui să te lase ĂŽn drum şi nici să te bage ĂŽn faliment achitând facturile de la diverse revizii. Şi oricum, ĂŽn primii 20-25.000 km o maşină bună nu are voie să ĂŽţi scoată bani din buzunar pentru altceva decât "consumabile" (combustibil, lichid de spălare parbrize, ulei, filtre etc).

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 22-Mai-2005 19:48

Imi place sfatul "nu citi forumurile" scris aici, pe un forum! :lol:
Dar ai dreptate, mai ales pe forumurile "mari", gasesti oameni care n-au ce face si te tampesc cu sfaturile lor, care mai de care mai amanuntit! Ajungi sa nu te mai urci in nici o masina. Atata analiza strica, zau asa!
Scuze, am fost pe-alaturi de subiect, dar n-am putut sa tac!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 23-Mai-2005 09:21

@emian: defineste-ti intii nu bugetul ci cerintele tale de la masina pe care vrei sa o cumperi, nu de alta, dar Nubira2 si Kalos sint in clase diferite de masini si deci cheltuielile de intretinere vor diferi semnificativ.
In functie de stiulul tau de condus poti alege si motorizarea. Probabil ca 1.4 (benzina sau diesel) reprezinta o alegere optima, cu observatia ca diferenta de bani in pe care ii dai pe motorina, nu stiu daca ii vei recupera vreodata, decit daca faci peste 30.000 pe an in oras (asta datorita diferentei de pret intre motorina si benzina, deferenta care are tendinta sa se micsoreze).
Daca vrei o masina de clasa mica, care sa fuga, probabil ca C2 e o alegere mai buna, desi mie mi se pare cam scumpa.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, pentru ca finisarile mediocre sint o caracteristica a masinilor mici. Nici macar noul Mini Cooper, nu a resit sa multumeasca pe toata lumea, desi costa aproape cit 2 C3-uri
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde lali » Lun 23-Mai-2005 10:26

Salut

Cu motoarele sa stiti ca nu este chiar asa .
Nu tot timpul motoarele mai mari consuma mai mult !!!!
Am avut un Golf 1 (era foarte usor ~700kg) cu motor de 1,6 si pot sa spun ca lua chiar mai putin ca o Dacie .
Motorul de 1,6 la o caroserie usoara are rezultate mult mai bune si sigur e mai fiabil.
Nu trebuie sa tragi de el ca sa faci o manevra mai ciudata ptr ca are rezerva de putere .
Mai ales daca mergi cu masina mai goala (sofer si pasager) sigur consuma rezonabil .
Daca mai e si Diesel!!!!!!!!!!!!!!!!! :P
Ajung cu motorul de Bx de 1,9 litri benzina pe la 10 litri in oras dar :
De obicei merg prin oras doar cu un pasager si dat fiind faptul ca are putere rar trec de 2000 rpm sau 2500 rpm ca ma obliga cuplul puternic sa schimb deja treapta de viteza asa ca asta e
La taxe este mai greu :?
Oricum caroseriile noi sunt mai grele asa ca recomand 1,6 .
Nu este un motor foarte mare si sigur consumul nu difera mult de 1,4 cred.
Oricum 1,1 este prea mic garantat ptr caroseria aceea :shock:
Ca exemplu intr-o vreme nu se vindeau bine Bmw de 1,8 litri fata de cele de 2litri ptr ca aveau consumul chiar cu 0,2 litri mai mult .!!!!
Sigur ca alegerea ramane a ta :D si parca te invidiez putin :oops:
Multa bafta
Laurentiu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 23-Mai-2005 11:32

Corect ce spune Lali: fereste-te de variantele submotorizate. Si C5 are consum mai mare la motorul de 1.8, fata de cel de 2l. Totusi cred ca motorul de 1.6 (virf de gama) e doar pentru cei ce vor performante deosebite de la masina lor. Cred in continuare ca cilindreea de 1.4 (indiferent de combustibil), e o alegere buna.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Danila
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 13:04
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde Danila » Lun 23-Mai-2005 12:14

Pt. nu se ingramadeste nimeni sa scrie in topicul creat de mine o sa ma bag in seama aici.M-am hotarat si eu asupra unui c3 1.4-75cp.M-ar interesa daca stiti ceva despre fiabilitatea c3-lor si intretinere.Am condus o astftel de masina.Varianta pe benzina nu m-a impresionat deloc, probabil era un motor de 61 cp caci se tara.Suspensii rigide dar f. stabila.In schimb directia e super.As vrea sa stiu cum se comporat varianta de 75 cp.Cei de la reprezentanta citroen m-au plimbat (in dreapta) cu un diesel de 70 cp si mi-au spus ca varianta pe benzina e la fel exceptind zgomotu.Astept si alte pareri.Multumesc.

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde lali » Lun 23-Mai-2005 15:20

Indiscutabil la benzina zgomotul e mai mic (mult mai mic)
Si clar o sa fie mai rapid :roll:
Caroseriile la masinile mici m-au impresionat foarte mult prin rigiditatea lor si fiabilitatea in timp (ma refer la caroserie)
Daca vrei economie nu mai sta pe ganduri - motorina -
Toti cu care am vorbit sunt supermultumiti.
Numarul masinilor este in crestere si clar nu mai este de masini sportive ci de masini mici cu consum ... foarte mic...
Asta o spune un impatimit al demarajelor :twisted:
Suspensia o sa fie mai dura decat cele din clasa mai superioara :( dar asta e un lucru bun la viteze mai mari .
Laurentiu


PS : de fapt nu ti-am raspuns la intrebare :cry:

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Lun 23-Mai-2005 18:01

In legatura cu motorizarea de 1.1 vs 1.4 vs 1.6, parerea mea e urmatoarea:

- 1.1 poate fi o optiune doar in situatia in care masina este folosita exclusiv in oras. Daca iese vreodata pe afara, NU.

- nu mi se pare ca 1.6 e prea mult pt C3. In testul de siguranta activa la clasa mica din ultimul numar Quatroroute, 206-ul cu motor 1.6 HDI s-a clasat marginal mai bine decat C3 (8,0 puncte fata de 7,8 ), 206-ul fiind si ajutat de ESP, deci daca un motor de 110 CP e OK pt Peugeot 206 e OK si pt C3. Gata.

- 1.4 8v e o solutie de compromis. E destul de fasneata in oras dar pt depasiri "din scurt" in afara (gen 70-110 km/h) in general folosesc treapta a treia. Am condus si un Seat Ibiza, 1.4 - 75 CP si feelingul era acelasi, nu-i nici melc dar nici racheta, e un motor de 75 CP pe o masina de 1 tona si ceva. Vrei senzatii, da-i turatii ;)

- in final, cred ca motorizarea cea mai buna pt C3 pe benzina ar fi 1.4i 16v, ideal cu Start&Stop. Din pacate nu l-am vazut pe site-ul Citroen. Nu ati intrebat de motorul asta, se poate importa, eventual la comanda?

In legatura cu benzina vs diesel, e un mega-subiect discutat pe toate forumurile. Nu cred ca are rost sa-l reluam aici. Argumentele sunt aceleasi indiferent de marca.

Presupun ca initiatorul topicului stie mai bine daca vrea benzina sau diesel.

Avatar utilizator
saficus
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Sâm 26-Mar-2005 04:03
Localitate: bucuresti

Mesajde saficus » Lun 23-Mai-2005 18:37

eu votez pt diesel in primul rand pt cuplu..

era o vb.. nu simti cp .. ci cuplul... care este mult mai mare in cazul unui diesel...posibilitate mai mare de chiptuning - adica performante mult marite.

economia nu se face atat la diferenta intre motorina-benzina cat diferenta de consum.

Danila
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 21-Mai-2005 13:04
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde Danila » Lun 23-Mai-2005 19:49

Avand in vedere ca merg pana in 10 000 km pe an, diferenta de pret nu se justifica luind in considerare si intretinera ulterioara care e mai costisitoare la diesel decat la benzina.Mai e si povestea cu motorina proasta de la noi care strica injectoarle (vezi dci-urile de la renault).mars sa inteleg ca ai c3 1.4i-75 cp.te-as ruga sa-mi spui daca ai probleme sau daca ai auzit de probleme la c3-benzina ca sa stiu la ce sa ma astept.Aaa..si cat consuma.merci


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187775
    Total subiecte 18654
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 23
    Users per day: 1
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11819
    Cel mai nou membru Tudoo