Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde maxddm » Vin 17-Iun-2016 11:30

Buna ziua dragi colegi,

Are cineva o schema pentru demontarea oglinzii dreapta a pasagerului?
Am incercat sa evit o desteapta care s-a bagat pe banda mea si am lovit usor oglinda pasagerului iar acum oglinda de misca un pic din sistemul de prindere care vine pe usa si vreau sa vad daca nu cumva s-a rupt ceva acolo sau ce trebuie strans din nou...ceva sfaturi nu ar strica sa imi dati (demontare, montare, reparare brat oblinda).
Va multumesc.

Criminus
pasionat
Mesaje: 486
Membru din: Lun 22-Iun-2015 13:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia (X1), 2.1TD, Activa
2: Fosta: C5 (X7), Tourer, 2.0HDi, Exclusive

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde Criminus » Vin 17-Iun-2016 12:52

am si eu aceiasi problema, si ca bonus se si aude vibrand :)

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde maxddm » Mar 21-Iun-2016 07:53

chiar nimeni de pe acest site nu poate sa ajute cu o simpla schem de demontare a oglinzii dreapta pasager pt Citroen C5?
Deja incep sa cred ca toti cei care posteaza aici pierd vremea pt ca nu vor primi ajutor si lamuriri la problemele lor.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde iulian.arg » Mar 21-Iun-2016 08:29

Trebuie neaparat sa tragi concluziile pe care le tragi pentru ca nimeni nu si-o rupt 5 minute dintr-un weekend prelungit ca sa-ti trimita o schema destul de putin folosit pe care (cel mai probabil) nu o are nimeni pentru ca e o documentatie care se obtine doar pe bani?
Oare chiar asa de greu o fi sa dai o oglinda jos si s-o desfaci incat sa ai nevoie neaparat de schema?
Hai ca mi-am pierdut eu vremea ca sa-ti raspund. Sper sa te ajute postul meu. :lol:
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde maxddm » Mar 21-Iun-2016 09:45

nu e usor..sunt mule clisuri la fata de usa...o schma d edemontare m-ar fi ajutat enorm..am sama descurc singur cum pot eu

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde florin.rus » Mar 21-Iun-2016 10:01

Acele clipsuri de obicei se rup multe dintre ele, ar fi bine sa mergi sa iti cumperi cateva inainte de a te apuca de treaba. Nu am avut inca ocazia sa desfac oglinda dar banuiesc ca este ca la alte masini prinsa in doua sau trei suruburi.

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde maxddm » Mar 21-Iun-2016 10:42

unde gasesc eu clipsuri pt Citroen..nu e o marca p ecar eo gasetsi in toate magazinele

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde florin.rus » Mar 21-Iun-2016 11:30

Gasesti la reprezentanta sau la cei care monteaza folii pe geamuri, dar trebuie sa fie si la magazinele specializate auto moto, pe baza de comanda, la reprezentanta este aprox 1leu bucata, daca tin bine minte

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde glasses » Mar 21-Iun-2016 19:59

Clipsuri eu am luat de pe Amazon. Mie imi vibreaza oglinda stanga de la imbinarea unde se pliaza. Am dat sticla jos si am incercat sa dau capacul jos in ideia ca ajung la acel sistem. Am rupt o clema de la capac si m-am lasat pagubas.
Pentru ca Citroen

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde maxddm » Joi 23-Iun-2016 07:45

florin.rus scrie:Gasesti la reprezentanta sau la cei care monteaza folii pe geamuri, dar trebuie sa fie si la magazinele specializate auto moto, pe baza de comanda, la reprezentanta este aprox 1leu bucata, daca tin bine minte


florine intrebam de acea schema pt ca e foarte greu sa nu rupi acele cleme si mai ales sa desfac manerul usii ..acolo e imposibil sa nu ruop cev ala plasticul care imbraca manerul.
Oricum m-am convins eu de cat de util este acest site...moderatorii ar trebui sa ia exemplu de la ceilalti gen Opel.VW..Ford unde acolo e o mare diferenta in ceea ce priveste nivelul de informatii postate...

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde bogwol » Joi 23-Iun-2016 15:29

maxddm scrie:
florin.rus scrie:Gasesti la reprezentanta sau la cei care monteaza folii pe geamuri, dar trebuie sa fie si la magazinele specializate auto moto, pe baza de comanda, la reprezentanta este aprox 1leu bucata, daca tin bine minte


florine intrebam de acea schema pt ca e foarte greu sa nu rupi acele cleme si mai ales sa desfac manerul usii ..acolo e imposibil sa nu ruop cev ala plasticul care imbraca manerul.
Oricum m-am convins eu de cat de util este acest site...moderatorii ar trebui sa ia exemplu de la ceilalti gen Opel.VW..Ford unde acolo e o mare diferenta in ceea ce priveste nivelul de informatii postate...



Te superi ca "...." pe sat. Daca oamenii nu au informatia solicitata de tine, de unde sa ti-o dea?
Iar despre datul cu parerea pe site-ul Ford, m-am convins. Sau preferi sa primesti orice fel de informatie (nu conteaza daca e corecta sau nu)?

CRYsti
pasionat
Mesaje: 158
Membru din: Vin 20-Mar-2009 10:24
Localitate: Ploiesti

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde CRYsti » Joi 23-Iun-2016 21:17

Clipsuri am văzut la auchan sunt în jur de 8 intr-o punguliță si costa 8 lei parcă. Iar referitor la demontat oglinda este pe youtube un filmulet cu un Peugeot cu oglinzi asemănătoare.
Citro, citro citro

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: Schema demontare oglinda dreapta pasager pt Citroen C5III 2011

Mesajde ovybd » Mie 06-Iul-2016 14:35

maxddm scrie:Buna ziua dragi colegi,

Are cineva o schema pentru demontarea oglinzii dreapta a pasagerului?
Am incercat sa evit o desteapta care s-a bagat pe banda mea si am lovit usor oglinda pasagerului iar acum oglinda de misca un pic din sistemul de prindere care vine pe usa si vreau sa vad daca nu cumva s-a rupt ceva acolo sau ce trebuie strans din nou...ceva sfaturi nu ar strica sa imi dati (demontare, montare, reparare brat oblinda).
Va multumesc.

poate te ajuta, am gasit asta pe forumul citroen din franta: http://img15.hostingpics.net/pics/139350retro.gif


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187750
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru robertvuia