Prezoane pentru jante de tabla Citroen C5 III

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Prezoane pentru jante de tabla Citroen C5 III

Mesajde maxddm » Mar 27-Oct-2015 13:24

Salutare dragi colegi,

Dechid acest topic in speranta ca voi gasi un coleg amabil care sa imi spuna ce dimensiune ar trebuia sa aibe prezoanele pentru jantele din tabla la un Citroen C5 III.
Sa nu imi raspundeti M12x125 ca asta stiu deja...ma intereseaza lungimea totala a prezonului si lungimea filetului.
Va multumesc.

Dragos

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 27-Oct-2015 14:15

de ce nu intrebi la o reprezentanta Citroen? cred ca acolo e informatia sigura si tot de la ei poti sa le si cumperi (eu de acolo mi-am luat pentru masina mea)

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Mesajde maxddm » Mar 27-Oct-2015 14:36

Sunt prea scumpe la reprezentanta..acolo ma duce lejer minim 250 ron...eu le folosesc pentru jante da tabla ...intentionez sa imi fac roti complete de iarna....
Ma interesa ce lungime trebuie sa aibe aceste prezoane pentru a se potrivi la jantele din tabla.....

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 27-Oct-2015 15:56

maxddm scrie:Sunt prea scumpe la reprezentanta..acolo ma duce lejer minim 250 ron...eu le folosesc pentru jante da tabla ...intentionez sa imi fac roti complete de iarna....
Ma interesa ce lungime trebuie sa aibe aceste prezoane pentru a se potrivi la jantele din tabla.....


cred ca glumesti
am luat prezoane de aliaj de la Citroen cu cca 5-7 lei (sper sa nu ma insel, ca am rupt doua intr-o toamna si le-am inlocuit acum vreo 3 ani). Astea pentru tabla sunt sigur mai ifetine.
Iti pun o intrebare la care ar fi bine sa te gandesti profund: pentru cativa zeci de lei chletuiti in plus, esti dispus sa iti risti viata? Nu e un surub prapadit care lega o tabla pe masina ....

pam1
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Lun 27-Ian-2014 23:15
Localitate: ploiesti

Mesajde pam1 » Mar 27-Oct-2015 21:50

Toata lumea cauta prezoane ptr jantele de tabla....V-ati gandit de ce nu se gasesc la rezerva de tabla si prezoane speciale cand masina a venit din fabrica cu jante de aliaj?Ptr ca se folosesc aceleasi prezoane...pe care si eu le folosesc si se potrivesc foarte bine.Au 2 cote distincte de strangere special ptr a fi folosite si la tabla si la aliaj...

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Mie 28-Oct-2015 18:25

Eu am 2 seturi de jante (tabla si aliaj) si am presoane diferite.
Nu sunt la fel si nici nu pot fi interschimbate prin vre-un artificiu.

Deci sunt cazuri.
Mi se pare interesant sistemul de la anumite modele de Ford care au piulite, nu suruburi.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 29-Oct-2015 07:56

pam1 scrie:Toata lumea cauta prezoane ptr jantele de tabla....V-ati gandit de ce nu se gasesc la rezerva de tabla si prezoane speciale cand masina a venit din fabrica cu jante de aliaj?Ptr ca se folosesc aceleasi prezoane...pe care si eu le folosesc si se potrivesc foarte bine.Au 2 cote distincte de strangere special ptr a fi folosite si la tabla si la aliaj...


nu sunt deloc identice prezoanele de janta de aliaj (18") cu cele de janta de tabla (17"). In primul rand au o forma usor diferita si se "aseaza" diferit pe janta. In al doilea rand, prezoanele pt janta de aliaj sunt putin mai lungi decat cele pt janta de tabla.
Asa cum am mai spus, eu mi-am luat direct de la reprezentanta si am scapat de batai de cap.....

pam1
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Lun 27-Ian-2014 23:15
Localitate: ploiesti

Mesajde pam1 » Joi 29-Oct-2015 16:13

Nu stiu ce prezoane aveti voi...prezoanele mele se potrivesc pe jantele de aliaj de 17" si pe jantele de tabla de 16"... :D
Se aseaza excelent fara nici un artificiu.

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Mesajde maxddm » Mar 03-Noi-2015 09:42

Pana la urma am intrat in ceata...deci?....pastrez prezoanele folosite la jantele din aliaj sau mai caut prezoane pentru cele din tabla?
Pentru cei ce au doua randuri de prezoane ii rog sa-mi spuna ce lungime au cele pt jantele din tabla? ce lungime are prezonul si ce lungime are filetul?
Va multumesc.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 03-Noi-2015 10:53

maxddm scrie:Pana la urma am intrat in ceata...deci?....pastrez prezoanele folosite la jantele din aliaj sau mai caut prezoane pentru cele din tabla?
Pentru cei ce au doua randuri de prezoane ii rog sa-mi spuna ce lungime au cele pt jantele din tabla? ce lungime are prezonul si ce lungime are filetul?
Va multumesc.


nu stiu fizic ce lungime au, dar cele pt aliaj sunt vizibil mai lungi (cu cca 1 cm, daca tin bine minte)

maxddm
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Mar 13-Oct-2015 09:42
Localitate: Ilfov

Mesajde maxddm » Mar 03-Noi-2015 10:55

Eu din ce am citit distanta ideala pentru un prezon pentru jantele din tabla este 30 mm iar daca janta din tabla e mai lata atunci sunt necesare unele de 40 mm....daca se folosesc si distantiere atunci e musai sa folositi prezoane de 50 mm....

denis papa
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 06-Noi-2015 17:58
Localitate: Vrancea

Mesajde denis papa » Vin 06-Noi-2015 21:06

Salut tuturor!
Astazi am schimbat jantele de aliaj cu cauciucuri de vara pe 17 inch cu altele de tabla cu cauciucuri de iarna tot pe 17 . Totodata am schimbat si prezoanele la recomandarea celor de la reprezentanta de aici din Focsani, care mi-au spus ca astea pt. jantele de aliaj sunt mai lungi si nu se potrivesc , asa ca am comandat tot de la ei un set complet de 20 buc. care m-au ajuns 157 lei.
Spor!


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv