inchidere centralizata - oglinzi rabatabile C5 II

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

inchidere centralizata - oglinzi rabatabile C5 II

Mesajde moe » Mie 23-Apr-2008 17:18

saluty,

a reusit cineva sa dezactiveze sau sa activeze rabatarea oglinzilor, fara a merge la un service?

in manual scrie ca operatie se face la reprezentanta citroen...

thanks a lot
_____________
see ya Al3x_

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 23-Apr-2008 23:26

eu am var I si se activeaza sau se dezactiveaza daca tii butonul de selectie a oglinzilor apasat pe poz din mujloc mai mult timp...

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Joi 24-Apr-2008 10:24

salut,

am incercat... nu merge

si am si oservat ca nu am scris toate detaliile,
e vorba de rabatarea oglizilor automat cand inciu usile.
cand inchid de la telecomanda masina, automat se rabateaza si oglinzile.
as vrea sa dezactivez si nu stiu cum :(
_____________

see ya Al3x_

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 24-Apr-2008 11:48

uite cum fac eu si merge:
dezarmezi usile, intri in masina, oglinzile fiind rabatete si apesi pe butonul de selectie a oglinzilor in pozitia centrala, in jos si tii apsat cateva secunde...
oglinzele se vor deskide si vor ramane asa...

nu inteleg insa, de ce ai vrea sa dezactivez functia asta, pt ca mie mi se pare o super functie...nu as dezactiva-o pt nmimik in lume...:P

Mishoo
pasionat
Mesaje: 243
Membru din: Mar 11-Mar-2008 14:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mishoo » Joi 24-Apr-2008 11:49

Scuza-ma ca te intreb, dar de ce vrei sa nu ti se mai rabateze oglinzile?Rabatate ai avantajul ca daca trece un dobitoc pe langa tine si nu se uite nu te le poate rupe.Am vazut f multi cu oglinzile lipite cu scotch pt ca erau rupte...

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Joi 24-Apr-2008 17:22

sal,

thanks de reply :)

nu tin neaparat sa dezactivez functia, si mie imi place super mult,

un motiv pentru care temporar as dezactiva:
deschid si inchid de mai multe ori pe zi, poate chiar pt cateva momente usile...sau daca vreau sa scot ceva din portbagaj
la servici avem parcare interioara, loc este mult....locuiesc la casa intro zona nu prea populata, chiar linistita, dabea trece vreo masina ...daca chiar o las afara.

mai in gluma, mai in serios... ma gadesc de cate ori, saracul motoras, imi misca oglizile degeaba... :lol: si daca se intampla ceva, la preturile de citroen... nu vreau sa ma gadesc cat costa :oops:

inca nu am avut "placerea" sa imi gasesc oglinda rupta, zgariata...
doar de 2 ori in mers... dar asta e alta poveste :D

thanks
_____________

see ya Al3x_

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 24-Apr-2008 17:59

oglinzele nu se vor deplia daca doar deskizi usile, ci numai cand bagi keia in contact si dai pe pozitia accesorii....asa ca poti scoate linistit ceea ce vrei din portbagaj, nu are nici o legatura...
eu o folosesc de cand am masina, adica de 2 ani si fac munca de teren...am incercat sa numar o data, cu ocazia unui alt post pe forum, cel cu manerul de la usa soferului pe care l-am lipit cu poxilina, am incercat sa numar, spunem, si pe la ora 15 aveam deja vreo 30 si ceva de deskideri ale usii, ceea ce inseamna si tot cam atatea actionari ale oglinzii...

think about it...:P

oricum, oglinzile de la c5 nu se pot rupe decat daca sunt blocate de ceva, pt ca se pot misca liber atat in spate in miscarea lor fireasca, cat si in fata, adica "peste cap"....

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Vin 25-Apr-2008 00:36

La C5 II e putin cam altfel... Pentru orice actionare a telecomenzii, odata cu inchiderea usilor si a portbagajului se pliaza si oglinzile! Si invers! Daca vrei sa deschizi portbagajul, automat se deschid si usile si se depliaza si oglinzile! Aceasta functie nu se poate deprograma decat cu Lexia, din pacate!
Passion pour C5

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Sâm 26-Apr-2008 19:08

saluty,

thanks de help...
cam asa e... putin cam altfel. unele modificari mai bune altele mai putin. :)

ca de ex. la c5II nu mai exista functia de deschidere\inchidere geamuri la telecomanda :x
eu pot doar sa-mi aprind farurile 8) pentru ce... nu stiu, m-i se parea mai practic faza cu geamurile decat faruri.
hai sa fim seriosi... nu stiu unde mai e asa de bezna sa nu iti vezi masina :lol: si daca chiar n-o vezi, exista functia de localizare... :p

anyway... thanks inca o data de ajutor
_____________

see ya Al3x_

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Sâm 26-Apr-2008 19:58

La mine merge inchiderea geamurilor din telecomanda.... nu merge deschiderea lor.

Ia incearca sa ti apasat pe butonul de inchis mai multe secunde dupa ce incui si vezi daca iti ridica geamul.

Luc

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Dum 27-Apr-2008 01:11

E vorba de inchidere/deschidere geamuri din telecomanda, care la C5 II nu am vazut! Are in loc aprinderea farurilor de pe butonul mic al telecomenzii! E adevarat ca ai superinchidere centralizata, dar nu si deschidere! Localizare ai si la C5 II daca apesi butonul de inchidere (masina fiind inchisa), dar intr-adevar mi se parea mult mai utila treaba cu geamurile actionate prin telecomanda! La C5 II nu te ajuta butonul decat la stingerea farurilor din telecomanda, atunci cand raman aprinse datorita sistemului "follow me home", care oricum e o prostie si l-am dezactivat din meniu!
Passion pour C5


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos