Computer bord defect!

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Mar 08-Mai-2007 22:39

Asa... revenim cu acest subiect... :D iar ma deranjeaza ca nu am comp de bord... asadar si prin urmare nu stie careva dintre voi un electrician-magician... ca poate face ceva minuni de pot vedea si eu cat imi consuma barca, asta pardon c5-ul :D eventual sa imi zica ce este stricat (sau sa confirme ce au zis cei de la reprezentanta) ca sa stiu pe unde caut si prin ce gunoaie ca sa gasesc piesele necesare de la dezmembrari si sa mi-i le monteze :P idei careva?!?

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 08-Mai-2007 23:32

cred ca o buna solutionare a problemei o poti gasi la Pro Motor -RM Valcea,

Avatar utilizator
dan marin
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Sâm 07-Ian-2006 00:44
Localitate: bucuresti

Mesajde dan marin » Mar 08-Mai-2007 23:36

dar mesaje de atentionare mai afiseaza:usi deschise,low fuel ?

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Mie 09-Mai-2007 18:47

Singurul lucru care nu il pot face este sa vad Cosumul instant, consumul mediu, cati km mai pot parcurge cu motorina pe care o am si desigur paleta (butonul) care acceseaza computerul de bord nu merge (butonul care se afla pe maneta cu stergatoarele, stropgelul etc.) atat, restul merg perfect... si mentionez ca atunci cand am cumparat masina mergea totul perfect... dupa un shimb de ulei un spalat de interior, polish si spalat motor... a murit... eu tot tind sa cred ca este o problema minora datorata spalatului motorului...deci, daca ati sti niste electricieni buni care ar putea sa se uite un pik peste masina mea, as fi recunoscator! :(

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mie 09-Mai-2007 19:01

incepi sa vi de acasa,spalat de motor......nu ,nu ... ;exista totusi posibilitatea sa fie un conector oxidat

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Mie 09-Mai-2007 22:04

Da stiu, am mai auzit kestia asta de la cativa electricieni dar care nici unu habar nu aveau de unde sa inceapa, se uitau k la felu 69, asa ca nu i-am lasat sa isi bage mainile in masina... as vrea sa ma duk la un electrician priceput care sa stie ce face... ca la reprezentanta mi-au pus masina de vreo 3 ori pe tester, am pierdut 3 zile pe la ei, in primele doua m-au trimis acasa ca nu stiau de unde si cum sa se apuce iar a 3-a au to desfacut-o si dadeau unu cate unu din umeri, pana la urma cand nu mai stiau ce sa ii faca au zis ca e COM-ul stricat (si acum intrebare de baraj, daca era com-ul stricat, nu trebuia sa fie paralizat practic tot computeru de bord, sa fie ca o dacie 1310?!? asta chiar nu stiu, intreb), dar, nici unu nu a desfacut acolo la partea electrica care se afla langa motor, nici macar sa verifice sigurantele, s-au legat doar de partea de sub volan si in al doilea rand stiu eu bine ca am spalat de 2-3 ori motorul si atunci a aparut buba... asa ca nu are rost sa desfac aiurea masina si sa bag banii in ce nu trebuie...NU STIE NIMENI UN SERVICE SPECIALIZAT IN ASA CEVA care sa imi dea de cap masina?!?

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mie 09-Mai-2007 22:19

inteleg temerea ta ,este greu sa faci ceva cind nu te pricepi,cu un pic de curaj poate rezolvi problema.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 10-Mai-2007 08:49

BauBau scrie:Singurul lucru care nu il pot face este sa vad Cosumul instant, consumul mediu, cati km mai pot parcurge cu motorina pe care o am si desigur paleta (butonul) care acceseaza computerul de bord nu merge (butonul care se afla pe maneta cu stergatoarele, stropgelul etc.) atat, restul merg perfect... si mentionez ca atunci cand am cumparat masina mergea totul perfect... dupa un shimb de ulei un spalat de interior, polish si spalat motor... a murit... eu tot tind sa cred ca este o problema minora datorata spalatului motorului...deci, daca ati sti niste electricieni buni care ar putea sa se uite un pik peste masina mea, as fi recunoscator! :(


Motorul NU se spala.
Te rog sa iti treci masina in semnatura.
Exprimarea de tip chat (ma duk) nu e permisa pe forum.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dan marin
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Sâm 07-Ian-2006 00:44
Localitate: bucuresti

Mesajde dan marin » Joi 10-Mai-2007 16:26

nu am inteles clar daca iti mai afiseaza ceva computerul;daca nu afiseaza nici data,dupa ce resetezi computerul-debransezi bateria-atunci s-ar putea sa fie computerul defect;eu am avut probleme la butonul din capat care avea o lamela rupta ,dar data era afisata

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Joi 10-Mai-2007 20:52

Imi afiseaza data, teperatura, ceasul, radio-CD-ul - ATAT (si pot intra in optiunile pt setarea ceasului, data, etc. cu butoanele din stanga si dreapta display-ului) erorile, alertele le afiseaza... efectiv paleta care acceseaza computerul de bord nu mai face nimic si implicit nu imi mai apare nimic din ce ar trebui sa apara cand apesi butonul respectiv (km parcursi cu motorina respectiva, cati km mai ai de parcurs, consum mediu, consum instant...), asa ai patit si tu? Aceleasi simtome?

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Vin 11-Mai-2007 07:49

Se pare ca "paleta" e defecta.

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Vin 11-Mai-2007 15:05

Si eu am crezut la fel, avand in vedere "simtoamele" dar cei de la reprezentanta de la Citroen nu au fost de aceeasi parere... Diagnostic: COM stricat!!!
Inca odata spun, nu stie careva un service in bucuresti (recomandat cu incredere) sau un om care se poate uita daca ar fi paleta sau ceva mai grav?

Avatar utilizator
dan marin
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Sâm 07-Ian-2006 00:44
Localitate: bucuresti

Mesajde dan marin » Dum 13-Mai-2007 21:36

da,am avut aceeasi problema si am razolvat ,ii multumesc lui ovicti;
ti-am trimis un pm

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Lun 14-Mai-2007 13:18

Scrie pe forum rezolvarea, pentru a beneficia si altii de experiaenta ta.

Avatar utilizator
dan marin
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Sâm 07-Ian-2006 00:44
Localitate: bucuresti

Mesajde dan marin » Lun 14-Mai-2007 23:53

se scote butonul cu 2 surubelnite subtiri,apoi partea ce comanda stergatorul spate-cu atentie-sub ea este o lamela circulara din care este rupta o bucata mica aferenta contactului computerului de bord-eu am lipit cu fludor ,dar e chestie de rabdare;
mult succes


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187759
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos