probleme clima partea stanga a masinii

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 26-Iun-2013 11:03

urzica scrie:
mesersmith scrie:Si pentru ca nu am fost cuminte, mi-a venit si mie randul la povestea cu clima pe partea dreapta.
Dar pentru ca vine iarna, pana la primavara nu am de gand sa ma apuc de ea.
Cand o sa ma apuc de ea, o sa fac si un super tutorial cu foarte multe poze, de asa maniera incat sa nu mai trebuiasca sa mai plateasca nimeni niciun deviz.
Si daca o sa fie nevoie, o sa fac si o mie de piesisoare din alea din plastic, sa le pun la dispozitia celor care au nevoie. Dar o sa le fac din alama sau aluminiu.

Dar de fapt, nu de asta am scris, ci pentru ca nu stiu din ce motiv, pierd din mesajele nou scrise si abia acum am vazut ca ai scris ca motorul e de Peugeot. Cum e de Peugeot? Ca e la fel de Peugeot in aceiasi masura in care e de Citroen. La inventat Peugeotul? Ca eu stiu ca divizia de motoare si ce de design de la CItroen, au fost transferate la PSA si ca acele divizii fac aceste lucruri si nu cele de la Peugeot. In divizia design este si un roman, daca tot veni vorba.
Ai reusit cu clapeta de la climatizare?


Nu m-am apucat de ea.
Intre timp am gasit kit complet la Citroen Berceni, la aproape 300 lei fara manopera.
Intre timp, am facut rost si de un Info Rapid din curtea Citroen, pentru schimbarea unui astfel de volet.
Cine doreste, pe messenger, mi-e lene sa trimit mail-uri.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 26-Iun-2013 11:06

Mark, scrie cu litere mici, altminteri lasi impresia ca tipi la noi.

Daca axul nu s-a rupt in interior, poate ai putea sa-l rasucesti cumva.

Imagine

Se scoate motorul de sus, sper sa-mi amintesc corect si, daca nu e rupt, poti incerca sa-l rasucesti pe o alta pozitie.
Dar eu cred ca e rupt si n-o sa poti asta.

iuliu m.
pasionat
Mesaje: 370
Membru din: Mar 22-Apr-2008 23:13
Localitate: Alexandria

Mesajde iuliu m. » Mie 26-Iun-2013 16:39

Salut,
Cand te vei apuca de ea?
Multumesc!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 26-Iun-2013 18:04

Habar n-am. Probabil in vara asta.
Nu am avut timp de ea si acum e blocata pe rece pe partea dreapta, asa ca nu ma deranjeaza.

iuliu m.
pasionat
Mesaje: 370
Membru din: Mar 22-Apr-2008 23:13
Localitate: Alexandria

Mesajde iuliu m. » Joi 27-Iun-2013 02:55

OK. Sper ca ne vei tine la 220 V.

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mar 23-Iul-2013 20:48

Astazi am experimentat si eu probleme cu clima pe partea stanga. In timpul mersului a inceput dintr-o data sa bage aer cald fara sa umblu la temperatura sau altceva la bord. Este posibil sa fie din cauza motorasului/vualetului respectiv? Nu as vrea sa incep sa demontez tot bordul si sa nu fie problema respectiva. Un prieten care lucra la un service de reparatie clime mi-a zis ca poate fi de de vina si un fel de bobina care opreste aerul cald. A zis ca a intalnit un caz similar la un audi, a curatat bobinele si s-a rezolvat problema. N
Eu totusi cred ca este vualetul din bord, dar vreau sa ma asigur inainte sa demontez bordul. Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 24-Iul-2013 10:52

Bobine? Ce bobine?
Aici nu e nicio bobina. Sunt niste motoare, care actioneaza niste voleti, care fac amestecul de aer cald-rece si il directioneaza in diferite zone din masina.

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mie 24-Iul-2013 14:15

Din ce am citit eu pe forum problema este voletul acela sau motorasul. Nu am vazut sa scrie nimeni de nici o bobina, dar am vrut sa fiu 100% sigur inainte sa demontez bordul. Multumesc de raspuns.
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 24-Iul-2013 19:48

Nu scrie nimeni despre nicio bobina, tocmai pentru ca ea nu exista.
Ma gandesc ca la alte masini, o fi cu electromagneti actionarea vreunui volet si astfel, ar exista si bobine.

Operatiunea nu este una foarte simplu de pus in practica si in plus, o sa mai trebuiasca sa cumperi si un set de voleti.
Sunt 4 la set si la tine a picat doar unul.

mark
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 01-Ian-2013 18:59
Localitate: iasi

Mesajde mark » Joi 25-Iul-2013 17:41

mesersmith scrie:Nu scrie nimeni despre nicio bobina, tocmai pentru ca ea nu exista.
Ma gandesc ca la alte masini, o fi cu electromagneti actionarea vreunui volet si astfel, ar exista si bobine.

Operatiunea nu este una foarte simplu de pus in practica si in plus, o sa mai trebuiasca sa cumperi si un set de voleti.
Sunt 4 la set si la tine a picat doar unul.


cam cat ar costa toata operatiunea, piese plus manopera?

mark
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mar 01-Ian-2013 18:59
Localitate: iasi

Mesajde mark » Joi 25-Iul-2013 17:51

cam cat ar costa toata operatiunea, piese plus manopera?

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 25-Iul-2013 23:14

Un kit este in jur de 300 lei.
Manopera nu stiu, trebuie sa vorbesti cu cineva care se ocupa de asa ceva.

metropol
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Vin 18-Ian-2013 18:19
Localitate: craiova

Mesajde metropol » Lun 23-Sep-2013 09:58

NU AM PUTUT SA REZOL PROB. CU AERUL PE STG
cristi

lucianionutc5
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Sâm 29-Mar-2014 09:48
Localitate: constanta

Mesajde lucianionutc5 » Sâm 29-Mar-2014 18:15

Legat de aceeasi problema as avea si eu o intrebare.....CINE ACTIONEAZA ACELE MOTORASE CARE FACE AMESTECUL AER CALD CU AER RECE?.....Acum o sa ve spun si de ce intreb asta. Avand aceleasi probleme ca si cei de mai sus am demontat motorasele probandule pe fiecare in parte. Mentionez ca la mine partea dreapta mergea intrerupt, adica nu imi regla temperatura decat cu o bataie de cel putin 5 grade, iar stanga nu functiona deloc. Asadar am pus motorasul de pe stanga pe dreapta si mergea intrerupt iar invers celalalt pe stanga nu mergea deloc. Nu stiu daca ele sunt comandate efectiv din plansa de bord unde sunt reglajele sau de altceva.

iuliu m.
pasionat
Mesaje: 370
Membru din: Mar 22-Apr-2008 23:13
Localitate: Alexandria

Mesajde iuliu m. » Dum 30-Mar-2014 03:43

Dac-ar fi sa il tachinez pe messerschmidt i-as zice ca puiul ala a imbatranit de tot si e mare cat un curcan...Ma gandesc sa-l tai acum de Pasti in loc de miel, intrucat este atat de mare incat e greu de "intretinut"... :lol: :D :) Sper sa nu te superi messe, insa acum un an si ceva erai un pic mai hotarat! :D :) :lol:


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024