nokia car kit

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

nokia car kit

Mesajde viorelovidiu » Dum 26-Apr-2009 21:11

Pot monta un kit bluetooth in masina din semnatura si sa aud in boxe cu cine vorbesc si ar fi ideal daca s-ar putea controla din computer.

Precizez ca am si magazie 6 cd-uri clarion

Daca exista, ce-mi recomandati?

Thanks
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Lun 11-Mai-2009 10:42

da, pot instala un nokia car kit, este o unitate optica blaupunkt cu magazie inclusa si inca 2 intrari auxiliare, una din ele scria ceva cu mute si la cealalta scria Absent, asta inseamna ca AUX1 este activata deja.
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Lun 11-Mai-2009 19:24

am luat un parrot 3200Ls cu ecran color si urmeaza sa-l adaptez in curand.

aveti idee daca e bine sa-l conectez pe o intrare auxiliara sau pe iesirile spre boxe?
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 12-Mai-2009 10:30

Cel mai bine ar fi sa folosesti intrarea auxiliara, dar aici poti avea o problema. Ideea este ca radio CD-ul trebuie sa "stie" sau sa poata fi configurat sa comute pe intrarea auxiliara in momentul in care car kit-ul activeaza iesirea MUTE.

Varianta cu montajul car kit-ului direct pe difuzoare ar trebui sa fie cea mai sigura din punct de vedere al compatibilitatii cu radio CD-ul montat pe masina. Vei avea nevoie insa de adaptorul care face conversia de la mufa Citroen la mufe ISO, asta in cazul in care ai radio CD-ul original, de fabrica.

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Mar 12-Mai-2009 11:49

vldst scrie:Cel mai bine ar fi sa folosesti intrarea auxiliara, dar aici poti avea o problema. Ideea este ca radio CD-ul trebuie sa "stie" sau sa poata fi configurat sa comute pe intrarea auxiliara in momentul in care car kit-ul activeaza iesirea MUTE.

Varianta cu montajul car kit-ului direct pe difuzoare ar trebui sa fie cea mai sigura din punct de vedere al compatibilitatii cu radio CD-ul montat pe masina. Vei avea nevoie insa de adaptorul care face conversia de la mufa Citroen la mufe ISO, asta in cazul in care ai radio CD-ul original, de fabrica.


da, scria ceva in lexia cu functia mute pe aux 1. Intrebarea mea este daca il voi conecta pe acest aux1 se va auzi in boxe indiferent ca sunt pe radio cd intern sau magazie si parrot-ul va face mute astfel incat sa pot vorbi pe car kit?

am mai auzit ca se poate conecta pe firele de la magazie - mai ramane valabil treaba cu mute?

blocul optic este cel din fabrica al masinii si se da muzica foarte incet cand lucreaza senzorii de parcare - asta probabil ca e functia mute.

incerc diseara sa-l montez in service-ul unui prieten si intre timp caut scheme
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Mar 12-Mai-2009 12:36

Car kit-ul se monteaza pe intrarea AUX + MUTE si se configureaza din Lexia intrarea AUX corespunzator ptr carkit.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 12-Mai-2009 12:41

Poti folosi cu incredere schema pe care o da chiar Parrot in manual.

Ideea e simpla: indiferent de metoda de montaj a car kit-ului in momentul in care vei primi un apel, car kit-ul va activa iesirea MUTE. Diferentele intre metodele de montaj sunt urmatoarele:

1) daca car kit-ul este montat pe intrarea auxiliara a radio CD-ului, acesta din urma va trebui sa selecteze automat intrarea auxiliara, la activarea semnalului MUTE. Asta inseamna ca indiferent pe ce sursa de semnal ai selectata la momentul apelului (radio, CD, magazie, etc.), semnalul MUTE ar trebui sa forteze radio CD-ul sa selecteze intrarea auxiliara pe durata apelului si sa revina la sursa de semnal selectata de tine, dupa dezactivarea semnalui MUTE.

2) daca car kit-ul este montat direct pe difuzoare, iesirile amplificate ale radio CD-ului sunt trecute printr-un bloc de relee, furnizat odata cu car kit-ul, in cutie separata sau chiar pe cutia centrala a car kit-ului. In aceastia situatie, cu ajutorul aceluiasi semnal MUTE se comanda blocul de relee care va selecta pentru iesirea pe difuzoare, fie amplificatorul radio CD-ului, fie amplificatorul car kit-ului.

Imi este mai greu sa-mi dau seama daca varianta 1 merge aplicata pe intrarea auxiliara a magaziei tale de CD-uri, dar la prima vedere, cred ca sunt putine sanse. Ar fi nevoie de 2 selectii in acest caz la activarea semnalului MUTE: magazia sa selecteze intrarea sa auxiliara, iar radio CD-ul sa selecteze intrarea de magazie. Nu zic ca e imposibil, dar nu cunosc in detaliu magazia pe care o detii.

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Mar 12-Mai-2009 14:40

am o magazie clarion, in lexia apare la inceput modelul cd radio Blaupunkt si mai jos Cd Changer integrat si abia la finalul listei apare Aux 1 si 2.

Pe display cand schimb pe magazie nu apare ca aux1 ci ca CD Changer. Precizez ca am si boxe JBL (din echiparea masinii) stie si mp3 impresia ca e un HU ceva mai destept - cel putin asa am citit pe net pentru masinile care ar veni din fabrica cu jbl. daca conectez pe firele magaziei direct ia foc ceva? :lol:
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 12-Mai-2009 15:57

Nu mi-e prea clar ce magazie ai tu. Am inteles ca e Clarion. Ne poti da o referinta, un model, ceva? Poate gasim pe net mai multe detalii despre ea.

Nu-ti apare Aux1 in lista, pentru ca probabil trebuie activat cu Lexia, asa cum spunea si Luc. CD Changer-ul banuiesc ca este conectat printr-un bus proprietar la radio CD (probabil CeNET, daca e Clarion), si nu pe o intrare auxiliara a acestuia.

Nu conecta nimic direct la firele magaziei, daca nu stii exact care-i rostul acelor fire.

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Mar 06-Oct-2009 21:16

in sfarsit am si eu bluetooth de calitate in masina! am achizitionat xcarlink care m-a dezamagit (ori nu e compatibil 100% cu HU de pe masina ori e defect) si am achizitionat un parrot 3100 care a fost montat de baietii de la tornado din targu de masini vitan. se auzea f tare si pacanituri la intrarea/iesirea semnalului ceea ce mi-a dat de gandit dupa ce am plecat de acolo. Sun un bun prieten electronist si a observat ca deasupra torpedoului este un amplif jbl si din cauza lui aveam problemele prezentate mai devreme cu parrot. a demontat tot car kitu, a legat direct pe boxele din fata semnalul de la parrot si a pus un releu care sa faca mute la sursa de alimentare a amplificatorului in momentul care intra apelul.
Merge super!

vldst: magazia e pe can bus
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern