xenon 35 W pe c5 II

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Lun 29-Dec-2008 19:46

h7 !!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 29-Dec-2008 22:01

tu de fapt nu ai becuri xenon ci niste becuri halogen care imita xenonul. Pentru a avea xenon, trebuie sa ai:
-2x balast
-2x bec xenon
-releul balasturilor

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Lun 29-Dec-2008 23:46

Imagine
Eu nu am vazut decat bulb cu descarcare in xenon![/img] Becurile cu H sunt halogene... Imita xenonul, asa cum a spus si MBC...
Passion pour C5

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Mar 30-Dec-2008 13:36

Bear scrie:Imagine
Eu nu am vazut decat bulb cu descarcare in xenon![/img] Becurile cu H sunt halogene... Imita xenonul, asa cum a spus si MBC...



Partial ai dreptate, mai precis: sunt becuri cu descarcare in gaze ce imit conformatia si in special conectica HALOGENULUI, adica tipurile de H-uri cunoscute)...Un exemplu edificator este instalatia BIXenon cu forma soclului de H4 care are un sistem cu o oglinda deplasata de un electromagnet, atunci cand dai comanda pentru faza lunga (in cazul C5-ului stiti bine ca H4 se "ocupa" de faza lunga si proiector)...

Imagine

Evident ca exista si un sistem xenon/halogen, denumit "H4 Hi-Low" , care contine alaturi de becul xenon si un bec cu halogen (acesta din urma e folosit pe faza lunga a H4)

Imagine

Cu stima,

Cata

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Lun 12-Ian-2009 20:49

ce kit de xenon stiti? daca stiti ? .. pretul sa fie acceptabil !! de 6000K ..am cautat pe net si am gasit tot felul de preturi .. 4 mil kitu !! ar fi un pret bun !!! recomandari ?:D

PEDROS69
pasionat
Mesaje: 457
Membru din: Sâm 11-Oct-2008 17:51
Localitate: BUCURESTI S4
Masina: C5 2.0 HDi 100kw FAP 2007
2: Peugeot 307 1.6 benzina 110 cp
3: Fiat Doblo Panorama 1.3 jtd 75 cp 2007

Mesajde PEDROS69 » Mie 25-Mar-2009 15:43

kit xenon H7 faza scurta Klarheit 12 35w 6000K le am montate din septembrie si merg foarte bine, nu am avut nicio problema din pacate va d ca www.xenononline ro de unde le-am gasit eu nu mai exista.
Poti incerca Siemens HID Slim 2008 tot de 35w, ca pret 4 mil. mi se pare cam mare poti gasi si mai ieftin.
MESERIAS

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 25-Mar-2009 16:07

uite aici, am eu si becuri normale Osram si xenon.
http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=10176

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Lun 06-Apr-2009 13:41

saluty,

nu stiu daca chiar sunt up to date... dar
dupa informatiile mele un sistem xenon impune ca masina sa fie dotata cu reglare automata a farurilor, spalare faruri, etc..
nu stiu daca in romania este la fel.. dar totusi nu cred ca "lumea" vrea sa sa plimbe cu masina numai in tara.
am senzatia ca nu prea se gandeste lumea si la ceilalti soferi, ceva de genu: daca ei au, eu dece nu.
da.. si eu as vrea xenon, dar un kit complet sa pot sa ies cu el din tara e prea mult pt mine, si mai mult decat atat, lampi care imit xenon, kit incomplet dupa mine"strica" masina...
parerea mea.. sper sa nu fi atacat pe nimeni :)
have fun
_____________
see ya Al3x_

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 06-Apr-2009 14:59

salut ! din cate stiu la citroen nu ai nevoie de faruri cu reglare automata ! deoarece ai suspensie care corecteaza inaltimea ! masina o sa fie mereu dreapta indiferent de conditie ! o data reglate farurile bine ! nu mai ai probleme
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Lun 06-Apr-2009 18:21

mda ramane doar spalatorul de faruri care oricum lipseste cu desavarsire de la toate masinile cu Xenon aftermarket, asa ca ce mai conteaza.

Am patit si eu o faza nasoala odata dupa ce am depasit un Logan pe timp de zi am facut greseala sa ma uit in oglinda retrovizoare din interior si am fost orbit de nesimtit, avea Xenon-uri; pur si simplu cateva secunde nu am mai vazut, am pus instant avariile si am franat puternic, mergeam cu 30 la ora pana mi-am revenit.
M-am inervat asa de tare ca putin a lipsit sa nu-l blochez in mijlocul DN-ului si sa-i sparg farurile acolo in mijlocul drumului, probabil ca daca as fi avut vre-un ciocan in portbagaj asta ar fi fost deznodamantul.

Foarte rau ca in Romania nu se aplica legea si politia sta doar la spaga in loc sa-si faca datoria si sa previna astfel de inconstienti care pot cauza accidente.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 06-Apr-2009 18:50

sunt unele masini care au spalator de faruri si nu au xenon. partea aiurea ii ca alea nu au suspensie pneumatica / hidrapneumatica pentru a mentine aceeasi inaltime. deci se poate si cu xenon aftermarket si spalator.

Marea problema ramane, totusi, designul farurilor. farurile care au fost concepute pentru xenon sunt diferite decat cele concepute pentru halogen.

luc, te inteleg perfect!

ps: eu am un ciocan mare in portbagaj... oare de aia il tin la mine?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Mar 07-Apr-2009 07:30

mihaistan scrie:salut ! din cate stiu la citroen nu ai nevoie de faruri cu reglare automata ! deoarece ai suspensie care corecteaza inaltimea ! masina o sa fie mereu dreapta indiferent de conditie ! o data reglate farurile bine ! nu mai ai probleme


nu toate citroenurile au suspensie hidraulica.
dupa cat stiu eu xantia a fost ultima masina care are acest "bonus".
modelele actuale nu au, c1, c2, c3, c4, doar la o versiune de c4 picasso are un regulator in spate, care la incarcare mentine masina dreapta.
primele modele mai noi la care s-a introdus aceasta suspensie au fost c5 si c6.
la noul model c5 se poate opta pt suspensie clasica sau hidraulica.

dar nah.. xenoane sau nu.. nu prea exista bun simt la soferii din romania, parerea mea.. dar e deja offtopic. daq incep :p

intradevar nu se pune in practica in romania, dar nu cred ca mai vor putea tine mult timp asa, intr-un final se vor face verificari si in ro, poate chiar la inspectia tehnica... nu treci pana cand nu e tot ok :p
have fun :)
_____________

see ya Al3x_

cornelioan
pasionat
Mesaje: 317
Membru din: Sâm 30-Dec-2006 15:08
Localitate: bucuresti

xenon 35 W pe c5 II

Mesajde cornelioan » Mar 07-Apr-2009 13:03

Vise nene! Romania este cu totul altceva, nicidecum ceea ce ar trebui sa fie.

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Lun 13-Apr-2009 22:22

asa e... nu e ce ar trebui sa fie.. dar daca ne legam de asta incepem alta poveste :p
si daca nu incercam macar sa (ne) schimbam atitudinea tot asa va ramane.
parerea mea

singura chestie ce as face, sunt pozitiile, akol as pune mai bine un neon sau ceva de genu de aceeasi putere si culoare, nu prea arata estetic dupa mine. mi-ar place ca "plioapa" sa fie luminata uniform.
dar cum stau mai mult dupa volan :lol: si nu in fata masinii nu mi-am pus problema chiar asa de serios :wink:
_____________

see ya Al3x_

PEDROS69
pasionat
Mesaje: 457
Membru din: Sâm 11-Oct-2008 17:51
Localitate: BUCURESTI S4
Masina: C5 2.0 HDi 100kw FAP 2007
2: Peugeot 307 1.6 benzina 110 cp
3: Fiat Doblo Panorama 1.3 jtd 75 cp 2007

Mesajde PEDROS69 » Mar 14-Apr-2009 04:00

cu scuzele de rigoare trebuie semnalat faptul ca subiectul acestui topic era cu totul altul, nici decum avantaje/dezavantaje montat xenon after market sau este legal, moral, fun sa-ti montezi asa ceva pe masina, se pare ca sunt multi posesori de citroen care au inclinatii de trestie ganditoare si nu vad partea practica a problemei am sa sintetizez ca sa poata sa doarma lumea linistita:
- C5 are geamuri clare si nu reflecta lumina in toate directiile aleator;
-kitul are puterea de 35W si temperatura de culoare 6000k;
- farurile sunt legate destul de jos din reglajul initial acel surub cu inbus de 6,si in plus C5 II pe care il am are suspensie Hydractive III si implicitit are regaj automat al pozitiei farurilor;
- este drept ca nu am spalator de faruri dar sunt pe cale sa achizitionaez si acest sistem , pe de alta parte nu prea cred ca este foarte eficient tot stersul manual rezolva cel mai bine problema. Asa ca va las cu remarca vulpii:Neeeee nu vreau struguri ca sunt acri (ca si unii de pe acest forum dealtfel). La buna vedere.[/list]
MESERIAS


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib